Úskalí výběru a montáže stínicí techniky
Venkovní stínění dokáže efektivně bránit přehřívání interiéru v letním horku, ale ochrání i před zimními mrazy. Aby vše dopadlo podle plánu a stínicí technika spolehlivě fungovala, je třeba začít ji řešit nejlépe ještě před započetím stavby a vyvarovat se případným chybám při instalaci.
Kdy a podle čeho venkovní stínění vybírat?
Vnější rolety či žaluzie představují optimální způsob, jak interiér chránit nejen před ostrými slunečními paprsky či pohledy zvenčí, ale také jak izolovat venkovní vzduch. U novostaveb je nejlépe přistoupit k výběru konkrétního řešení exteriérové stínicí techniky ještě před dokončením projektu a poradit se o zvoleném řešení s odborníkem.
„Každý typ stínění má svá specifika a jiné limitní rozměry. Zásadní je, aby na konci vše dobře dopadlo a fungovalo. Pokud klient přijde na konzultaci ve chvíli, kdy už je otvor vyzděný, může se stát, že pro umístění stínění do zateplovacího pláště nezbývá dost místa a je třeba hledat kompromis,“ upozorňuje David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.
V rámci rekonstrukce by pak měl výběr proběhnout ještě před započetím rekonstrukčních prací. Vhodným řešením pak je pořízení vybraného stínění spolu s okny, protože společnou dodávkou oken i stínění lze zajistit, že vše bude přesně pasovat a bezproblémově fungovat. Jeden dodavatel navíc bude držet záruku jak za okna, tak za stínění.
Výběr konkrétního druhu stínění pak v prvé řadě závisí na vkusu a požadavcích majitele a také na rozsáhlosti plánovaných stavebních prací. „Například u domu, kde se vnější plášť zateplovat nebude, nebo je naopak již hotový, lze využít žaluzie VEKRA KOMFORT se samonosnou konstrukcí, které se kotví na okenní rám a nevyžadují tak žádné velké stavební zásahy do fasády,“ radí David Šejvl z VEKRY.
Jednotlivé typy stínění lze na domě klidně kombinovat a například v místnostech s denní aktivitou využít venkovní žaluzie, zatímco do ložnice dát roletu, která ji zcela zatemní a dokáže utlumit i hluky zvenčí.
Jaké zvolit ovládání?
Na trhu se dnes lze setkat jak s tím ručním, tak s motorizovaným. U manuálního ovládání ale vzniká riziko tepelných mostů. „Je pro něj totiž nutné provrtat otvor skrz okenní rám nebo rozšiřovací profil, který se ale už nedá zcela utěsnit. V zimním období tak v tomto prostoru bude kondenzovat voda a vznikat plísně,“ varuje David Šejvl z VEKRY.
Stále oblíbenějším řešením je také napojení na systémy chytré domácnosti, možnost ovládání na dálku pomocí aplikace nebo automatizované řízení pomocí čidel, díky kterému se žaluzie či rolety dokážou samy přizpůsobit aktuálním světelným a teplotním podmínkám.
Na co si dát pozor při montáži exteriérového stínění?
Montáž venkovní stínicí techniky probíhá ideálně před zateplením fasády. Kotvení stínění do již hotového zateplovacího pláště odborníci nedoporučují. Pokud by došlo k nějakému zatékání, stavební firma nemusí uznat reklamaci fasády. „Nevhodná je i instalace před otvor, protože na předsazeném horním boxu se drží nečistoty, na fasádě pak časem vzniknou stopy,“ doplňuje David Šejvl z VEKRY.
Při instalaci stínění do překladu zase jeho výška pro umístění žaluzií na vyšší okna mnohdy není dostačující. Problémem může být i kombinace venkovního stínění a sítí proti hmyzu, která je oblíbená hlavně u velkých francouzských oken na terasu. U okna s venkovním stíněním už na rámu často nezbývá pro dodatečné osazení sítě místo.
Proto je důležité se o konkrétním řešení dopředu poradit s odborníkem, nejlépe pak hned při výběru oken, aby se předešlo pozdějším problémům při montáži či používání.
ZDROJ: PR článek VEKRA, www.vekra.cz