Paříž olympiáda

Olympiáda na Seině: Vyplatila se investice do očisty pařížské řeky?

Partneři sekce:

Pařížská starostka Anne Hidalgová si nedávno v řece sama zaplavala, aby dokázala, že je voda bezpečná k plavání. Vzhledem k událostem posledních měsíců je to téměř úsměvná snaha – připomeňme si například červnový horor Žraloci v Paříži (v originálu “Sous la Seine”, tedy “Pod Seinou”) či údajnou webovou stránku vytvořenou Francouzi, díky které si kdokoli v blízkosti Seiny mohl přesně naplánovat kdy do řeky vypustit… cokoli, co vypustit chtěl, aby dárek doplaval na místo určení ve chvíli, kdy se budou politici koupat.

Abychom byli přesní, zmíněné webové stránky mají být součástí takzvaných “poop protests”, což, redakce věří, není třeba čtenářům překládat. Nicméně testy vody následně ukázaly, že voda, ve které Hidalgová plavala, rozhodně není bezpečná a obsahuje bakterie (např. E. coli) , které nejsou pro letní osvěžení právě přínosné. I přesto se olympijský závod nakonec, po měsících nejistoty, na Seině uskutečnil. Jak je možné, že byla voda nakonec “čistá”?

Seina: téměř stoletý problém

Koupání v Seině se datuje až cca sto let zpátky, kdy v roce 1900 na řece probíhaly plavecké akce, opět, během olympijských her, koupání ovšem bylo oficiálně zakázáno v roce 1923 kvůli možným konfliktům s lodní dopravou – a kvůli známému znečištění. Lze tedy chápat, proč bylo pro Francouze tak důležité, aby se závody uskutečnily právě na Seině.

S ohledem na lodní dopravu a zákaz plavání není překvapením, že se vody staly znečištěnými a postupně tak nebezpečnými, že ani ryby v nich právě neprosperovaly. Kromě lodního odpadu se postupem času Seina stala i skládkou rozbitých kol, odpadků a dalších menších či větších drobností, které do ní lidé “omylem upustili”, obdobně situaci nepomohla neupravená odpadní voda, která v řece končila.

První větší snahy o vyčištění řeky pak byly oznámeny v roce 2015 – právě v souvislosti s olympiádou. Tehdejším cílem bylo řeku svědomitě vyčistit tak, aby byla použitelná pro účely plavání. Komplexní úklid si vyžádal náklady v hodnotě cca 1,4 miliardy eur a na jeho konci měla být Seina prakticky k nepoznání, a hlavně vhodná ke koupání.

Některá z opatření zavedených za účelem zlepšení kvality vody zahrnovala vybudování obří nádrže na zachycování přebytečné dešťové vody a zabránění odtékání odpadních vod do řeky, renovaci kanalizační infrastruktury a modernizaci čistíren odpadních vod.

Jak šel čas s úklidem?

Přípravy

  • 2015: vyhlášení cíle a započetí příprav na olympiádu 2024;
  • 2023, červen: oficiální prohlášení slibují, že řeka bude pro veřejnost otevřena v létě 2025;
  • 2023, 20. srpen: jsou naplánovány čtyři dny testů triatlonu, první dva dny proběhnou, testy kvality vody ovšem prokážou vyšší než povolené množství bakterií, k neúspěchu údajně přispěly deště;
Plavání v Seině
Plavání v Seině | Zdroj: Shutterstock

Politické sliby a začátky protestů

  • 2024, únor: prezident Emmanuel Macron slibuje, že se vykoupe v řece sám, aby ukázal, že je dostatečně čistá na koupání, ze zcela pochopitelných důvodu (pozn. “poop protests”) odmítá udat datum;
  • 2024 duben: nevládní organizace Surfrider Foundation odebírá 14 vzorků vody z řeky v suchých i deštivých dnech, pouze jeden je shledán bezpečným pro plavání – vzorky obsahují „znečištění fekálního původu“, což znamená „značné riziko pro zdraví sportovců“, jako vysvětlení stavu řeky jsou uvedeny poruchy v kanalizační síti a také čluny a obydlí u řek, která nejsou napojena na sítě odpadních vod.
    Město Paříž reaguje na zprávu nevládní organizace tím, že je „překvapilo“ načasování zprávy. „Seina není určena pro plavce od poloviny září do června,“ stojí v prohlášení. Z „bezpečnostních důvodů“ se lze koupat pouze v létě. Rutinní testování vody má začít 1. června, kdy již bude v provozu nová čistírna. Během olympijských her bude voda údajně testována každý den ve 3 hodiny ráno a dle výsledků se určí, zda se akce budou konat podle plánu;
  • 2024, duben: pařížská starostka Anne Hidalgová slibuje, že se připojí k prezidentu Macronovi a rovněž si zaplave v Seině, na tuto událost údajně pozvala i další nejvyšší představitele;
  • 2024, květen: proběhlo otevření obří podzemní nádrže na zásobování vodou vedle vlakového nádraží ve Slavkově, jejímž cílem bylo shromažďovat přebytečnou dešťovou vodu a zabránit vnikání odpadních vod do Seiny. Nádrž pojme ekvivalent 20 olympijských bazénů špinavé vody;

Pravidelná testování

  • 2024, červen: denní testy kvality vody ukazují na nebezpečné úrovně bakterií E. coli;
  • 2024, 2. červenec: tři týdny do začátku her je zahajovací ceremoniál na Seině zrušen kvůli nebezpečným koncentracím fekálních bakterií nalezených v rozborech vody, kvalita vody se údajně zhoršuje v důsledku nepříznivých hydrologických podmínek – měsíce vlhkého počasí způsobily, že řeka teče čtyřikrát až pětkrát výše, než je její obvyklá hladina;
  • 2024, 13. července: francouzská ministryně sportu Amelie Oudéa-Castéra se koupe v Seině;
  • 2024, 17. červenec: pařížská starostka Anne Hidalgová splnila slib a plavale v Seině; k ní se připojují šéf Paris 2024 Tony Estanguet a nejvyšší vládní úředník pro pařížský region Marc Guillaume spolu s plavci z místních plaveckých klubů.
  • 2024, 26. července: výsledky testů ukazují, že voda nebyla v den plavání bezpečná, testy monitorovací skupiny Eau de Paris ukazují, že v Bras Marie byly hladiny E. coli nad bezpečnou hranicí 900 jednotek tvořících kolonie na 100 mililitrů stanovenou evropskými pravidly, výsledky dosahují hodnoty 985.
  • 2024, 26. července 2024: olympijský zahajovací ceremoniál se koná na řece a 205 delegací se plaví po Seině na lodích, které povzbuzuje 300 000 diváků;
  • 2024, 28. července: zrušeno předzávodní triatlonové plavání na olympiádě naplánované na další den, organizátoři tvrdí, že odstranili plaveckou část seznamování se s trasou triatlonu po diskuzi o aktuální kvalitě vody;
  • 2024, 29. července: plavecká část triatlonového tréninku je po poradě o kvalitě vody odvolána, organizátoři akce ovšem tvrdí, že zůstávají optimističtí a sportovci si v řece budou moci zaplavat.
Plavání v Seině
Plavání v Seině | Zdroj: Shutterstock

Závody proběhnou!

  • 2024, 31. července: organizátoři olympijských her potvrdili, že v Seině olympijský triatlon žen a mužů proběhne, nejnovější testy vody jsou údaje v souladu s normami kvality, Seth Rider (USA) závod komentoval slovy “Doufám, že nějakou tu trochu E. coli zvládnu, protože si myslím, že jsem tam venku spolkl spoustu vody. Myslím, že každý plavec se nalokal.”
  • 2024, 1. srpna: závody v řece se uskutečnily s drobným zpožděním a jsou známy i reakce některých plavců, například Jolien Vermeylen z Belgie: “Při plavání pod mostem jsem cítila a viděla věci, na které bychom neměli příliš myslet. Vypila jsem hodně vody, takže zítra budeme vědět, jestli jsem nemocná nebo ne.”
  • 2024, 4. srpna: Claire Michel (Belgie) odstupuje z plánovaných akcí kvůli nemoci, zatímco olympijský tým nepotvrzuje souvislost se závodem na Seině, belgické noviny zveřejňují, že plavkyně byla hospitalizována kvůli infekci způsobené E. coli.

S ohledem na všechna data – povedlo se vyčistit Seinu tak, aby byla vhodná ke koupání? Těžko říct. Na jednu stranu je pravdou, že Paříž investovala nemalé peníze do rychlého zdokonalení všech systémů a nepochybně udělala maximum pro to, aby řeka byla čistá, na straně druhé jsou ovšem pravidelné testy vody, které nezní příliš pozitivně, a srážky, které způsobují zahlcení všech systémů a opětovné zvýšení znečištění řeky.

Samozřejmě je trocha znečištění nepochybně lepší než v Seině potkat zmutovaného žraloka… a velká spousta Čechů se navíc nezdráhá vlézt do rybníka plného kachen a kaprů, kde nepochybně nikdo neprováděl testy tak podrobné, jak tomu bylo před olympiádou, ale… Nezbývá než se zeptat čtenářů a milovníků sportu – myslíte, že Francie odvedla dobrou práci?

Zdroj: Euronews.green, Sports Illustrated, National Geographic, NPR, Time