Přípravky na ochranu dřeva
Jaké vlastnosti musejí výrobky používané k ochraně dřeva splňovat? Jak dalece se liší přípravky pro použití v exteriéru od materiálů vhodných pro ochranu dřeva do vnitřních prostor? Existuje doporučený postup pro práci s těmito výrobky? Pomoc i usnadnění v orientaci v této oblasti se snaží poskytnout tento příspěvek.
Materiály vhodné do exteriéru
Dělí se do dvou skupin, a to na:
• ředitelné vodou,
• ředitelné rozpouštědly.
Vodouředitelná napouštědla se vyrábějí nejčastěji na základě alkydových nebo akrylátových pryskyřic.
Rozpouštědlová napouštědla bývají syntetická nebo olejová. Vnikají hlouběji do dřeva než napouštědla ředitelná vodou. Jejich nevýhodou je délka schnutí – 8 až 24 hodin. Další nátěr tenkovrstvou nebo tlustovrstvou lazurou se provádí po uschnutí, nejlépe druhý den. Tenkovrstvá lazura se používá při nezaručené rozměrové stálosti výrobku, např. konstrukce pergol apod. Její výhodou je jednodušší oprava. Tlustovrstvá lazura se používá hlavně u stálorozměrových výrobků (okna, dveře). Je omyvatelná a má větší odolnost. Nevýhodou jsou horší opravy a nutnost častější údržby.
V posledních letech dochází k návratu olejů a vosků. Vyrábějí se tradiční oleje, např. vařený lněný olej, olej ze semen stromu Tonk (Čína), dánský olej a jiné. Nanášejí a udržují se velmi jednoduše. Při jejich použití se dřevina přirozeně zbarvuje nebo šedne a obnova se musí provádět častěji. Vyrábějí se také tzv. modřínové oleje s tzv. UV nano ochranou. Ty se vsakují hluboko do dřeva, kde vytvoří ochrannou vrstvu, která je vodonepropustná, ale prodyšná vůči vlhkosti.
Přípravky k ochraně dřeva v interiéru
Ve výrobě olejů a vosku na nábytek se používá carnabua, candelila, kalafuna, včelí vosk (většinou od afrických včel), lněný olej, sójový olej, olej ze semen rostlin). Zpracování těchto materiálů je jednodušší než lakování. Nevýhodou je menší odolnost, výhodou jednodušší opravitelnost. Nanášejí se štětcem, hadrem, houbou nebo kartáčem.
Pavel Kašpar
Autor je jednatelem společnosti Acolor, s. r. o.