Připravte svou střešní krytinu na zimu
Aby vaše střecha chránila domov během deštivých, mrazivých zimních měsíců je třeba podniknout několik kroků. Zimní období je totiž jedním z nejnáročnějších částí roku. Nevyplatí se nic podcenit. Co pro svou střechu můžete udělat již teď, abyste ji řádně připravili na zimu?
Kontrola stávající střechy
Kromě běžné údržby okolí domu, jako je péče o zahradu a přístupové cesty, je vhodné, většinou před zimou po opadu listí prohlédnout okapní žlaby a vyčistit je. Tento úkon je žádoucí zvláště v lokalitách se vzrostlými stromy, kde nám může vítr do okapů zafoukat listí nebo jehličí. Zároveň otevřete výklopné víko podokapové jímky s lapačem splavenin (geigeru). Najdete ho v místě zaústění okapového svodu do dešťové kanalizace nebo podzemní nádrže. Vyčistěte koš, který je v lapači vložen. Vizuálně zkontrolujte také hromosvod novostavby a podrobte ho úplné revizi odborníkem jedenkrát za čtyři roky. Revize platí i v případě rekonstrukce nebo úderu blesku.
Čištění střechy
Pokud vaše stávající střecha je pokryta velkoformátovými plechovými šablonami, pečlivě si prostudujte záruční podmínky, ve kterých je požadováno pravidelné čištění a kontrola krytiny. A to i na místech, která nedokáže dostatečně omýt déšť. Krytinu umyjte od usazených nečistot kartáčem či tlakovou vodou, za použití běžného prostředku na nádobí.
Nenechte sníh rozjet
Když sjíždějí pláty sněhu po střeše je už pozdě. Jak tomu předcházet? Nepodceňte protisněhová opatření. Základním prvkem jsou protisněhové střešní tašky. V případě, že váš dům leží v oblastech s vyšší nadmořskou výškou je dobré zvážit i začlenění protisněhové mříže, případně kulatiny. Důležité také je rozmístění daných prvků. Instalace protisněhových tašek do spodní řady střechy rozhodně nestačí. Paradoxně to může napáchat větší škodu. Je výhodné obrátit se s doporučením přímo na výrobce.
Když je řešení od základu nové
Pokud vaše stávající střecha vykazuje známky stáří. Zatéká do konstrukce, rozpadají se tašky nebo vás žene touha sladit střechu s fasádou, je na místě sáhnout po nekompromisním řešení. Rekonstruovat. Výměna střechy je výhodná i ve chvíli kdy je vaše střecha pokryta zeleným povlakem – mechem. Při aktuální ceně, která se pohybuje kolem 400 Kč za metr čtvereční, vás vyjde rekonstrukce méně a vaše řešení bude trvalé. V každém případě je na místě otázka, čím střešní krytinu nahradit. V tomto ohledu má KM Beta řešení v podobě střešní krytiny s hladkou povrchovou úpravou. Díky své hladkosti vyžaduje minimální údržbu. Obsahuje totiž tři ochranné vrstvy, které krytinu chrání před usazováním nečistot, zabraňují tvorbě mechu a lišejníků. Vy tak budete mít ušetřenou práci s údržbou střechy.
TIP: Nyní při nákupu každých 100 m2 střešní krytiny Beta získáte celoměděný pás Beta Rol zcela zdarma. Nabídka je limitovaná a platí do 15. 8. 2024. Kompletní pravidla akce naleznete na webových stránkách KM Beta.
Zdroj: PR článek společnosti KM Beta