Recyklace stavebních materiálů jako cesta k udržitelnému a lepšímu světu

S rostoucí urbanizací a změnou klimatu čelíme jedné z největších výzev tohoto století. Stavebnictví, které významně přispívá k emisím skleníkových plynů a spotřebě přírodních zdrojů, hraje klíčovou roli při snižování environmentálních dopadů. Recyklace stavebních materiálů se jeví jako jedna z možných cest, jak dosáhnout rovnováhy mezi ochranou planety a zajištěním kvalitního života jejích obyvatel.

Společnost Saint-Gobain se aktivně podílí na podpoře udržitelné výstavby prostřednictvím Observatoře udržitelné výstavby. Jak v Česku vnímáme tento trend, ukázal mezinárodní průzkum Barometr udržitelné výstavby, který má za sebou již druhé vydání. Letos se Barometru zúčastnilo 1 760 respondentů starších 18 let z 22 zemí, což představuje více než dvojnásobek oproti loňskému roku.

Udržitelná výstavba je celosvětově viditelné téma. Podle výsledků průzkumu ji považuje za prioritní nebo důležitou 95 % respondentů. Pro většinu dotázaných zůstává udržitelná výstavba prioritou, přičemž pouze malé procento respondentů ji považuje za druhořadou. V České republice ji více než polovina lidí vnímá jako důležitou, ale ne prioritní ani sekundární.

„Barometr nám umožňuje podrobněji porozumět lokálním potřebám týkajících se udržitelné výstavby a identifikovat oblasti, na které se musíme zaměřit a kde je potřeba vyvinout společné úsilí. Je to nástroj, který nám všem pomáhá učinit správná rozhodnutí s cílem vybudovat udržitelnou budoucnost pro další generace,“ říká Ing. Michal Široký, Sustainability Manager CZ, Saint-Gobain Construction Products a.s.

Celých 78 % respondentů z Evropy považuje energetickou náročnost budov za součást udržitelné výstavby. V České republice je však toto spojení vnímáno výrazně méně. Na druhou stranu 96 % českých respondentů tvrdí, že implementace udržitelného stavebnictví je vysokou prioritou, což odpovídá celoevropskému průměru.

Skoro polovina dotázaných Čechů také spojuje udržitelnou výstavbu s recyklací materiálů, což je o jednu čtvrtinu méně než evropský průměr. Pokud jde však o akceleraci udržitelné výstavby, jsou Češi optimističtější zejména v oblastech nových a inovativních řešení, ekologicky šetrných materiálů a renovací stávajících budov. Ve všech těchto aspektech dosahují výsledků nad evropským průměrem.

Zdroj: Saint-Gobain

Recyklace stavebních materiálů tedy není pouze cestou ke snížení negativních environmentálních dopadů stavebnictví, ale také klíčem k vytvoření udržitelné budoucnosti. Znovuzpracování stavebních materiálů zahrnuje například recyklaci expandovaného polystyrenu, který se běžně používá ve stavebnictví.

Isover odebírá pro recyklaci čistý expandovaný polystyren ze staveb, obalů od spotřebičů, nábytku či přepravních boxů. Naším cílem je zvýšit množství recyklátu v našich závodech a usnadnit firmám recyklaci jejich odpadů. Snažíme se nabídnout zákazníkům, realizačním firmám i distributorům potřebný servis,“ říká Ing. arch. Tomáš Truxa, Sustainability Product Manager CZ, Saint-Gobain Construction Products a.s.

Dalším příkladem je recyklace sádrokartonu, která nejen šetří zdroje, ale také snižuje množství odpadu, jenž by jinak skončil na skládkách. V neposlední řadě stojí za zmínku první nízkouhlíkové sklo ORAÉ, které představuje inovaci Saint-Gobain Glass. Tento typ skla obsahuje velmi vysoký podíl recyklátu a zároveň přispívá ke snížení nákladů na energii a zvýšení komfortu bydlení. Tímto způsobem nabízí vysokou kvalitu, ekologický přínos a podporuje rozvoj udržitelné výstavby.

ZDROJ: PR článek společnosti Saint-Gobain