REHAU a vyhřívané trávníky: Tajemství úspěchu moderního fotbalu
Víte, proč je vyhřívání trávníků nezbytné pro hladký průběh fotbalových zápasů? Společnost REHAU má za sebou stovky úspěšných instalací po celé Evropě a přináší řešení, která kombinují efektivitu, udržitelnost a špičkový výkon.
V dnešní době se může zdát, že vyhřívání trávníků fotbalových hřišť je plýtvání energiemi, ale není tomu tak. Když necháme stranou fakt, že z hlediska předpisů UEFA je to vlastně nutnost, protože na hřištích se bez této technologie na určité úrovni hrát nesmí, z pohledu čistě sportovního je vyhřívání trávníku nezbytné k zajištění regulérních podmínek pro zápas.
Nehledě na zdravotní hledisko hráčů, protože hra na nekvalitním povrchu vede často k ošklivým zraněním. Vedle toho všeho je potřeba si uvědomit, že fotbal je dnes společenský fenomén. Popularita a naštěstí i kvalita české ligy v posledních několika letech neustále stoupá, což potvrzují účasti českých klubů v evropských pohárech včetně Ligy mistrů. Proto je kvalita hrací plochy extrémně důležitá a bez umělého vyhřívání to prostě nejde.
Firma REHAU se technologií vyhřívání trávníků zabývá již mnoho let a má za sebou více než 300 instalací po celé Evropě, které jsou zárukou odpovědného know-how. Pro zajímavost, první instalace technologie vyhřívání trávníku REHAU byla v České republice provedena v roce 1996 na stadionu v Jablonci nad Nisou. Od té doby počet instalací u nás výrazně vzrostl na 19 (včetně některých stadionů druhé ligy). Jedna z posledních realizací se uskutečnila na novém stadionu v Pardubicích.
Technologie ruku v ruce s kvalitou
Z hlediska funkčnosti potřebuje v kritickém zimním období fotbalové hřiště topný výkon 1,2 megawatty pro to, aby došlo k roztávání sněhu. Při běžném temperování hrací plochy je zapotřebí zhruba polovička – tzn. cca 600 kW. Zdroj tepla je různý. V mnoha případech se jedná o centrální teplárny, jindy se využívá odpadního teplo, někde je k dispozici plynový kotel. Záleží vždy na konkrétní lokalitě a na vlastníku stadionu. Bylo vysledováno, že v průměru se náklady na vyhřívání stadionu pro jednu sezonu pohybují okolo 700 tisíc Kč až jednoho milionu Kč (měření z roku 2021). V roce 2023 byl postaven nový stadion v Pardubicích.
Technologii vyhřívání podle podkladů a zkušeností REHAU projektovala firma Snow Plan Liberec a realizaci povrchu provedla firma Delmonte Bauinvest s.r.o. Na tomto konkrétním hřišti bylo položeno 29 kilometrů potrubí REHAU RAUTHERM o průměru 25 x 2,3 mm. Jednotlivé topné smyčky jsou propojeny v systému Tichelmann, což znamená, že smyčka, která má nejkratší přívod, má také delší zpátečku, čímž jsou zabezpečeny identické hydraulické poměry ve všech smyčkách.
Potrubí je uloženo v hloubce 25 až 30 cm s roztečí cca 30 cm. Potrubí je vyrobeno z vysoce odolného high-tech materiálu, kterým je síťovaný polyethylen (PE-Xa). Celý systém je napuštěn odbouratelnou nemrznoucí kapalinou (obvyklá teplota u plného výklonu je 50 °C). Systém vytápění hrací plochy je řízen s pomocí originálního softwaru REHAU s inteligentní regulací. Zdrojem energie je v Pardubicích ekologický teplovod z Elektrárny Opatovice.
Zajímavosti provozu
Dobrá kvalita hřiště není zaručena pouze tím, že má vyhřívaný trávník. Velmi důležitý je i systém drenáží pro odvod nadbytečné vody, a neméně důležitý je právě software regulace. Díky množství instalací v nejrůznějších klimatických podmínkách má REHAU zkušenosti, které se zohlednily jednak v efektivitě, tak i v ekonomice provozu. REHAU zákazníkovi dodává „balíček“, ve kterém není pouze potrubí, ale kompletní software, nemrznoucí kapalina včetně „after servisu“, při kterém se měří a hlídají vlastnosti této kapaliny.
Software průběžně analyzuje data, která sbírá z čidel, jež jsou místěna v různých hloubkách hřiště i přímo na hrací ploše. Na základě venkovní teploty a prognózy počasí se stanoví plán a průběh vytápění. Na základě zkušeností se ukazuje, že efektivnější je průběžné temperování hřiště, než rychlý a intenzivní náběh vyhřívání. Takovou praxi používají ty nejlepší české kluby.
Zdroj: PR článek REHAU, s.r.o.