stavba hádka

Rekonstrukce domu: Jak vybrat stavební firmu a nenechat se okrást

Partneři sekce:

Při rekonstrukci rodinného domu, až už kompletní nebo částečné, stojí každý člověk před otázkou, jak vybrat firmu, či řemeslníky, jejíž nabídka se vejde do rodinného rozpočtu, práci udělá kvalitně a splní dohodnuté termíny. A také, jak nepřijít o své peníze za neprovedenou práci a nedodaný materiál.

Pokud člověk s renovací starého rodinného domu zkušenosti nemá, ve stavební branži se nepohybuje, při hledání spolehlivé firmy nebo řemeslníků jsou nejlepší osobní reference. S jejich získáním by se mohlo začít u rodiny, přátel, známých. Vhodnější je nemít stavitele příliš daleko od místa rekonstrukce, aby se zbytečně neplatilo za dopravu na stavbu. Může se ale stát, že oprava domu, například po koupi staré nemovitosti, se má provádět v jiném regionu, než zadavatel bydlí a kde má rozvětvenou síť kontaktů.

K dispozici jsou samozřejmě sociální sítě. Doporučuje se přihlásit se například do Facebookové skupiny dané lokality a na reference se místních poptat. Pomocníkem při hledání vhodné firmy či řemeslníků je dnes běžně internet. Stavebníci, byť ne všichni, řada firem své zákazníky získává díky osobním doporučením, mívají na svých webových stránkách sekci s ukázkami prací a referencemi. Poptávat konkrétní práce může na nyní již spoustě webů, například na www.nejremeslnici.cz, www.seznamremeslniku.cz, www.poptavej.cz aj.

Příliš volného času

Obvykle stavitelé za přihlášení na takový web platí poplatek, ale ani jejich umístění na nabídkový internet nezaručuje, že práci skutečně odvedou kvalitně a včas. Opravdu kvalitní firmy a řemeslníci nemají o zakázky nouzi, problém je u nich spíše opačný, nedostatek času. Zbystřit by se mělo, pokud má řemeslník volného času příliš. Dost možná, že s ním ostatní neměli zcela dobré zkušenosti.

Možností je objednat si větší renomovanou místní firmu, kde cena za rekonstrukci může být vyšší, než pokud by si člověk najal několik jednotlivých řemeslníků. Na druhou stranu, pokud budete vyjednávat zvlášť s elektrikářem, zedníkem či klempířem, musíte práce koordinovat, zajistit návaznost, a je tu riziko nedostatečného předání informací a zpoždění. To by se u stavební firmy stát nemělo. Naopak by měla mít komplexní přehled o postupu rekonstrukce a může vás upozornit na potenciální problémy.

Problém může nastat, pokud se stavebník nedrží projektu.
Problém může nastat, pokud se stavebník nedrží projektu. | Zdroj: Shutterstock

První dojem dělá hodně

V každém případě se doporučuje poptat několik firem či řemeslníků, byť to zabere čas. Firmy kontaktujte a zjistěte od nich cenovou nabídku a termín realizace. Ať se přijedou na místo stavby podívat. Při porovnávání neberte v potaz jen cenu, ale i rychlost rekonstrukce, kvalitu navržených materiálů a zmíněné reference. Zvažte i váš první dojem, jak se vám s firmou či řemeslníkem jednalo. Ale ani milý úsměv a úvodní přílišná vstřícnost kvalitně provedenou práci nezaručí.

Důležitým filtrem spolehlivější firmy a řemeslníka je, že nemá nic proti podrobné smlouvě o dílo. Běžná praxe ve stavebnictví je, že mnozí chtějí na daních ušetřit a zadavatele nezřídka tlačí do ústní dohody bez písemné smlouvy s odůvodněním, že cena bude nižší. To může být pravda, ale nemusí. Rizikem je, že se pak těžko dovoláte nápravy, pokud daná firma například neplní dohodnuté termíny.

Vhodný stavební dozor

Zejména při kompletní rekonstrukci je potřebná spolupráce s architektem či projektantem, vhodný je stavební dozor, a ti mohou stavební firmu doporučit. Ani to není stoprocentní zárukou kvalitní a bezproblémové rekonstrukce. Běžná je praxe, kdy například řemeslníci a pracovníci za doporučení a získání zakázky platí provizi. Takže i za takovým doporučením „skvělých“ stavebníků se může někdy skrývat zájem o provizi.

Rekonstrukce načerno

Kvůli úsporám se řada lidí pouští do rekonstrukce starého domu načerno. Na první pohled je to nejlevnější varianta. Pochopitelně v případě méně rozsáhlých akcí, třeba postavení dělící příčky nebo natažení perlinky na zdech se zedník k podpisu smlouvy o dílo bude přesvědčovat stěží. Ale i tak, pokud se řemeslník nebude držet zadání, máte v ruce doklad, kterým ho můžete tlačit k nápravě. V každém případě by se u větších projektů člověk smlouvy o dílo vzdávat neměl. Hlavně se nenechte dotlačit do situace, kdy je smlouva napsána, či se fakturuje, na úplně jinou osobu či firmu.

Ani podrobná smlouva před finanční ztrátou či podvodem stoprocentně neochrání. Firmy také mohou skrytě použít jiný, méně kvalitní materiál, než bylo dohodnuto.
Ve stavebnictví je dlouhodobě situace konkurenčně poměrně náročná a v oboru se pohybuje řada podvodníků, kteří se na zakázce chtějí obohatit tím, že od vás obdrží peníze na materiál a práci, kterou neprovedou.

Pozor na firmy a řemeslníky, kteří požadují vyplacení celé částku předem, což se dá vyjasnit poměrně rychle.

Právní stát v tomto případě poškozené ochraňuje nedostatečně. Alternativním řešením jsou vymahačské společnosti, které však dlouhodobě hlásí enormní zájem poškozených. Pokud se na vymahače obrátíte, měli byste mít ideálně písemnou smlouvu s dodavatelem, faktury a doklady stavebníků, včetně kopie jejich občanského průkazu a trvalé adresy.

Při hledání spolehlivé stavební firmy či řemeslníků je vhodné si dát pozor pokud:

  • Nemají žádné reference;
  • Nejsou schopni spočítat finální cenu;
  • Nabízí podezřele nízkou cenu;
  • Požadují vysokou zálohu či veškerou platbu předem;
  • Komunikace zadrhává, nemáte z ní dobrý pocit;
  • Odmítnou písemnou smlouvu.