Rodinný dům s puncem výjimečnosti
Netradiční a asymetrické linie se u rodinného domu na pražském Žižkově potkávají s tradičními materiály. Podpořeny jsou myšlenkou získat pomocí mnoha úhlů, nik a okenních ploch co nejvíce světla, a tím vytvořit útulnou intimitu v celém domě.
Každá místnost budovy včetně fasády překvapuje poutavými detaily. Výsledkem je moderní dům nedaleko centra metropole, plný tepla, individuality a minimalistického konceptu. Barevná škála se přidržuje bílé, šedé a pískové. Přáním majitelů bylo, aby tu i přes moderní architekturu bylo použito, pokud možno co nejvíce tradičních materiálů.
Dřevěná podlaha dodává prostoru teplo a charakter. Minimalistické betonové plochy a bíle lakovaný povrch stěn působí opticky jasně a klidně. Manželský pár, který tu žije, je v nejlepších letech – pochopitelně je proto zvlášť důležité předvídavé projektování, které najde ocenění i v budoucích možných životních situacích. Základním předpokladem byl výtah, který vede z garáže do nejvyššího poschodí. Dům je kompletně řešen jako bezbariérový. Rampy s pozvolným sklonem nahrazují schody.
Falcovaný šindel – na střechu i fasádu
Ani zvenčí nebylo u rodinného domu nic ponecháno náhodě. Na straně do ulice je vidět, jak běžná sedlová střecha sousedního řadového domu plynule navazuje na nekonvenční podobu střechy nové stavby. Na střechu a fasádu byly použity PREFA falcované , resp. fasádní šindele v barvě P.10 pískové. Architekt Dušan Vršek objevil hliníkové šindele na webových stránkách. Jejich tvar a forma se mu okamžitě zalíbila.
Na přechody od žlabu ke střeše použil svitkový plech PREFALZ, který je ze stejného materiálu jako falcované šindele, a i ve stejné kvalitě a barvě. Stejně se postupovalo i při olemování oken a u ostatního oplechování. Pak už šlo jen o to, vybrat vhodnou barvu, která by se hodila k nažloutlým fasádám sousedních domů. Písková byla nakonec ideální volbou. Dušan Vršek pracoval na žižkovském domě s hliníkovými produkty poprvé, ale už tehdy věřil, že je to přesně to správné řešení pro dům s tolika šikminami, hranami a výčnělky. Šindele je v konečném důsledku opticky dokonale sjednotily.
Hi-tec produkty vyžadují profesionální přístup
S prací klempíře Pavla Topinky byl Dušan Vršek více než spokojen. Poznali se před lety při práci na jiném projektu. Už tehdy Pavel Topinka realizoval velmi složitou střechu, a proto bylo architektovi jasné, že právě on je ten pravý. V Česku bývá zvykem, že různí řemeslníci, procházejíce se po stavbě, se ptají, kdo to tady tak zpackal. Ale v tomto případě se všichni, kdo procházeli domem, ptali architekta, který profík to tady tak perfektně udělal.
Pavel Topinka nicméně přiznává, že z jeho pohledu tento dům zdaleka nepatřil k těm jednodušším. Nejdříve se s architektem pokusili rozpracovat všechny detaily. Později však museli využít cenné podpory přímo od společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Na začátku pokládky tak byl na staveništi přítomen i jejich technický poradce, který pomáhal se zakládáním falcovaných šindelů a řešením detailů. Jedním z nejobtížnějších detailů bylo podle Pavla Topinky obložení překladu nad vjezdem do garáže, kde nejdříve umístili zásuvnou lištu v jedné rovině s fasádou.
„Abychom celek více strukturovali, napadlo nás s architektem vsunout do této jednoduché drážky ještě stojatou drážku. Tím se rastr ještě zvýraznil. Protože na boční straně překladu byl zlom, museli jsme spojit přechodový plech s další zásuvnou lištou, do které byla vsunuta doplňující úhlová stojatá drážka. Společně s provětráváním fasády jsme pak všechno připevnili na spodní děrovaný plech,“ přibližuje Pavel Topinka.
Fotografie: Croce & WIR
ZDROJ: PR článek společnosti PREFA Aluminiumprodukte spol. s r.o.