Pohled na Lo Manthang

Rodiny v pohybu. Kvůli suchu se přesouvají celé vesnice

Partneři sekce:

Po staletí kočovné rodiny hnaly svůj dobytek po severní tibetské stepi a zachovávaly si způsob života, který dědily z generace na generaci. Obyvatelé Horního Mustangu, kteří sem dorazili asi před 3000 lety, původně přišli ze severu a mají svou vlastní jedinečnou domorodou kulturu, tradice, jazyky a praktiky. Když vstoupili do Mustangu, vytesali jeskyně do strmých údolních stěn, nyní známých jako nebeské jeskyně, a žili tam. Jak čas plynul, usazovali se a stavěli kláštery a hliněné domy, zatímco se zabývali „solnou ekonomikou“ – obchodovali s tibetskou solí a vlnou široko daleko, napříč přes centrální kopce a pláně.

Kočovní pastevci byli neustále vystaveni drsnému klimatu Himálají. Nyní je tento region označován jako „ground zero“ pro klimatické dopady – vesnici poprvé zachvátilo sucho už na začátku 90. let. Potok napájený ledovcem pomalu mizel. Tváří v tvář kruté realitě klimatických změn se znovu přestěhovali, ušli 10 mil (16 km) od své vesnice a za sebou zanechali jak půdu svých předků, tak kulturní dědictví a svědectví vývoje probíhajícího po mnoho generací.

Neporazitelný nepřítel

Země pod velkou částí Samdzongu není to, co bývala. Zavlažovací kanál, který vede podél téměř vyschlého koryta řeky, neměl žádnou vodu k zavlažování půdy, což zhoršovalo zemědělské problémy během období sucha a vedlo ke špatnému růstu plodin. Dobytek umíral a místní byli frustrovaní.

V regionu se během léta také zhoršovala intenzita dešťů. Najednou bylo vody víc. V transhimalájské oblasti, kde ročně naprší méně než 200 mm (7,9 palce), může nepravidelný déšť a sněžení vést k prohlubující se vodní krizi. To znamená méně deštivých nebo sněhových dnů, ale zato o poznání vydatnějších. Výsledkem jsou povodně a sucha na stejném místě. A v horské vesnici, jako je Samdzong, často tyto problémy přicházejí v podobě ničivých bleskových povodní.

Odborníci dospěli k závěru, že jednu z prvních událostí v roce 1988, velmi významnou pro místní, způsobilo silné sněžení doprovázené relativně vysokými teplotami, které vyvolalo ničivou povodeň z ledovcového jezera. Ta zasáhla čtyři vesnice – svrhla velké balvany, rozdrtila více než 36 domů a smetla bezpočet dobytka, což donutilo rodiny přestěhovat se jinam. Krajina dodnes zůstává poseta troskami a balvany, což slouží jako silná připomínka této události.

Chrám v Lo Manthang
Chrám v Lo Manthang | Zdroj: Shutterstock

Koncem 90. let se sucho stále zhoršovalo. V tomto odlehlém koutu Nepálu není žádná elektřina, žádná nemocnice, policejní stanice ani zdravotní středisko. Studie naznačují, že míra chudoby v horských oblastech převyšuje míru v jiných částech země, přičemž mnoho obyvatel si vydělává na živobytí na úrovni životního minima.

Kvůli tomu a kvůli křehké povaze pastvin jsou extrémní výkyvy počasí v Himalájích často katastrofální. Přestože se místní snažili situaci zvládnout, pozvolna nadešel čas, kdy vesnice musela učinit zásadní rozhodnutí – ​​zůstat, nebo odejít? Poslední pomyslná kapka padla v létě 2006, kdy se téměř každý vesničan neochotně rozhodl opustit svůj domov. Navzdory tomu, že mnozí starší neústupně prohlašovali, že nechtějí opustit domovy svých předků, kvůli obavám o budoucnost dalších generací měli pocit, že vlastně nemají na výběr.

Obyvatelé proto požádali tehdejšího krále Mustangu o povolení k přesídlení na úrodnou půdu asi sedm mil (11 km) od staré vesnice. Do roku 2016 bylo 17 domácností sestávajících z 86 obyvatel přemístěno ze Samdzongu do nové osady, kterou pojmenovali „Namashung“, což znamená zelená louka. Vesničané se ve výsledku přistěhovali blíže k městu Lo Manthang, kdysi hlavnímu městu království Lo, v naději, že jim to přinese ekonomickou prosperitu.

Víte, že?
Okres Mustang je jedním z jedenácti okresů provincie Gandaki a jedním ze sedmdesáti sedmi okresů Nepálu, dříve byl královstvím Lo-Manthang, následně se připojil k Nepálské federaci (v roce 2008 po zrušení dynastie Shah). Okres se rozkládá na ploše 3 573 km2 a v roce 2011 zde žilo 13 452 obyvatel. Centrum země se nachází ve venkovské obci Jomsom. Mustang je pátý největší okres Nepálu co do rozlohy.
Mustang bylo starověké zakázané království, ohraničené tibetskou plošinou a chráněné některými z nejvyšších vrcholů světa, včetně 8000 metrů vysoké Annapurny a Dhaulágirí. Přísné předpisy pro turisty zde napomohly k udržení tibetských tradic. Zakázanou oblastí byl až do roku 1992, což z něj činí jednu z nejzachovalejších oblastí na světě kvůli relativní izolaci od okolního světa, přičemž většina obyvatel stále mluví tradičními tibetskými jazyky. Horní Mustang (dříve království Lo) je horní část (severní oblast) okresu Mustang, který se nachází v Nepálu. Tibetská kultura byla zachována relativní izolací regionu od okolního světa. Život v Mustangu se točí kolem turistiky, chovu zvířat a obchodu.
Status Mustangu jako království skončil v roce 2008, kdy se jeho vrchnostenské království Nepál stalo republikou. Vliv vnějšího světa, zejména Číny, roste a přispívá k rychlým změnám v životech místních lidí. Rovněž vývojové práce v posledních letech vzrostly.
Jméno „Mustang“ je odvozeno z tibetského slova, které znamená „Pláň touhy“.

Stěhování problémy neřeší, ne všechny

Stavba Namashungu trvala více než pět let. Začalo to úkolem odklízet objemné balvany – pozůstatky po záplavě ledovcového jezera v roce 1988. Přidělení půdy bylo provedeno rozdělením dostupných oblastí na stejné plochy, které byly rozděleny prostřednictvím loterijního systému. Místní zdroje, jako je půda a vápno, se staly stavebními kameny nových domovů vesničanů, zatímco základní materiály jako hřebíky, zámky a sklo pocházely z regionálních trhů.

Vesničané demontovali nábytek ve svých původních domech, aby znovu použili dřevěné prvky pro stavbu nových domů v Namashung kvůli nedostatku dřeva v této oblasti. Většinu stavebních prací provedli rodinní příslušníci s pomocí příbuzných a přátel výměnou za jiné řemeslné práce. Ve staré vesnici stále stojí domy poprášené hnědým pískem a žije ještě pět vesničanů. Jelikož je teď málo vody, pěstují pšenici jen jednou ročně, a to nestačí ani zmíněným pěti lidem. Jejich příbuzní, kteří se odstěhovali, jim poskytují jídlo, které si sami nedokážou vypěstovat.

Problémům ovšem čelí i obyvatelé, kteří se přestěhovali – obyvatelé musí například sdílet svůj zdroj vody se sousední vesnicí Nenyol. Komunita přitom vyjadřuje obavy, že zásoby vody jsou již vzácné. Dalším problémem je vlastnictví – obyvatelé Namashungu stále nemají zajištěná vlastnická práva na půdu, protože čekají na schválení od bývalé královské rodiny. Bez těchto práv jsou náchylní k vyhoštění, marginalizaci a diskriminaci.

Spolu s nově získanou půdou se ovšem místní budou muset smířit s tím, že jim hrozí ztráta velké části hmotného dědictví. Jejich historické stavby – zejména kláštery a nebeské jeskyně – jsou ohroženy klimatickou krizí. V Mustangu narůstající srážky destabilizovaly hliněnou architekturu. Silnější vítr, vlhkost a vyšší teploty si již vyžádaly daň na klášterech z 15. století, jejich kdysi bíle zbarvené stěny vybledly do světle šedé. V Samdzongu je tato kultura obdobně ohrožena.

Pohled na Lo Manthang
Pohled na Lo Manthang | Zdroj: Shutterstock

Vesnice v pohybu

Migrace vyvolaná změnou klimatu probíhá v celém Nepálu a případ Samdzong lze považovat za symbol většího trendu, kterému čelí mnoho himálajských komunit. Sousední vesnice Dhye přenesla celé osady na místo s úrodnější a zabezpečenou půdou, rovněž za cenu jejich historie, vzpomínek a tradic minulosti. Další vesnice Yara také čelí možnosti, že se bude muset přestěhovat. V Nuwakotu ve středním Nepálu se téměř celá populace postupem časumstěhovala kvůli obavám z nedostatku vody. Podobně v jiném okrese Ramechhap se rybářská komunita náhle přestěhovala, když jejich řeka vyschla. Lidé se majoritně stěhovali do nižších poloh, aby uspokojili základní potřeby a našli lepší živobytí, což vedlo k vnitřním konfliktům v domácnostech.

Většina těchto klimaticky zranitelných populací se stahuje ze stresových oblastí do těch nových z vlastní iniciativy s malou nebo žádnou vládní podporou. Břemeno adaptace je pouze na zranitelné populaci. Tato pokračující migrace je více než hmatatelná. Byli jsme svědky bezpočtu jedinců unikajících z vyprahlých oblastí přes venkovské pozemky, které již nejsou životaschopné. Globální populace migrantů se v posledním desetiletí výrazně zvýšila, což podtrhuje neutuchající obavy o životy a živobytí eskalujícího počtu vysídlených jedinců a rodin. Klimatická krize učiní mnoho vysoce rizikových oblastí neobyvatelnými a nutí další lidi se přesídlit.

Očekává se, že teploty v Horním Mustangu stoupnou v zimě o 6 až 10 °C a během monzunového období o 4 až 10 °C do konce 21. století. Mnozí se obávají, že to nejhorší širší region teprve čeká. Led a sníh v Himálajské Hindúkuš (HKH), nejvyšší části pohoří, poskytují sladkou vodu pro dvě miliardy lidí v Asii. Podle studie z roku 2023 by ledovce v HKH mohly do roku 2100 ztratit až 80 % svého současného objemu.

Celosvětově jsou to právě komunity žijící v těsné blízkosti přírody, zejména ty, které jsou závislé na přírodních zdrojích pro své živobytí, kdo nejčastěji pozoruje přírodní změny – jako jsou rostoucí teploty, nepravidelné srážky, změny v sezónních vzorcích, změněné migrační trasy, zesílený vítr a vlny, ubývající ledovce, sucha a stoupající hladina vody. To, co bylo kdysi malé a poněkud znepokojivé však nyní eskalovalo na extrémní úrovně, což má za následek množství bezprecedentních a trvalých katastrof pro nejzranitelnější a nejkřehčí lidské komunity na celém světě.

Zdroj: BBC, wikipedia