iStock 1280153683

Sádra: univerzální pomocník (přehled)

Partneři sekce:

Sádru většina z nás zná jako práškovou hmotu, která po smíchání z vodou vytváří (v závislosti na množství vody) různě hustou pastovitou hmotu, kterou lze využít ke všemožným kutilským či stavitelským pracem v domech. Od elektroinstalací, instalatérství, štukatérství, přes zednictví a malířství, až po drobnější interiérové úpravy a modelářství – sádra je velmi široce užívaný výrobek. Co o ní vlastně víme?

Vznik sádry

Sádra vzniká tepelným rozkladem sádrovce (sedimentárního minerálu např. z mělkých mořských zálivů) při 130 až 150 °C. Kromě toho ovšem pro výrobu sádry může být použit i odpad po odsíření spalin tepelných elektráren. Co my, v praxi, děláme, je, že do zakoupeného prášku přidáme vodu – a tím hmotu opět hydratujeme. V tomto pastovitém stavu vydrží v řádu několika minut, než začne tuhnout. Čas tuhnutí závisí na jednotlivých výrobcích.

Proč sádra?

Pokud pomineme právě její snadnou dostupnost, nízkou cenu a rychlé tuhnutí, které umožní po vykonání drobných prací již v řádu několika minut pokračovat v práci, má sádra i celou řadu dalších, pozitivních vlastností – sádra je například šetrná ke zdraví a při kontaktu s pokožkou nám prakticky nic nehrozí. Což ve stavebnictví nemůžeme říct u každého materiálu. Sádra navíc není škodlivá ani po požití (samozřejmě v malém množství, které se do trávicího traktu dostane omylem).

Vraťme se ovšem k praktičtějším údajům. Sádra výborně váže vzdušnou vlhkost, což napomáhá k udržení příjemného mikroklima v interiéru a k udržení stabilní teploty. Obě tyto informace jsou důležité zejména proto, že v takto stabilním interiéru se lépe dýchá a žije. A právě proto, že sádra velmi dobře váže vodu, má také výborné protipožární vlastnosti.

Dokud se při požáru neodpaří všechna voda obsažená v sádře či sádrou zachycená, teplota sádry se drží na bezpečné úrovni. Pokud bychom ovšem čekali nějakou okamžitou změnu po odpaření vody, čekali bychom ji špatně. Po odpaření vody nastupuje vysoká tepelná akumulace sádry, která rovněž brzdí ohřev materiálu a tím zpomaluje požár. Ale to samozřejmě mluvíme o zdech se sádrovou omítkou, ne o jedné sádrou fixované hmoždince.

Roko
01 Sádra modelářská bílá | Zdroj: Roko

 

DEK
02 Sádra stavební šedá | Zdroj: DEK

 

knauf
03 Sádra stavební a elektrikářská | Zdroj: Knauf

 

Den Braven
04 Sádra stavební | Zdroj: Den Braven

 

het
05 HET sádra | Zdroj: Het
kittfort
06 Sádra modelářská | Zdroj: Kittfort

 

quickmix
07 Quick-mix sádra | Zdroj: Quick-mix

 

Uniflex
08 Uniflex sádra | Zdroj: Barvy laky Hostivař
Přehledová tabulka sádry | Zdroj: redakce
Pro lepší rozlišení tabulku s přehledem sádry rozklikněte.
Připraveno redakcí z podkladů jednotlivých výrobců.