rudl

Skladoví pomocníci (I. díl): Jak vybrat nejlepší skladový vozík neboli rudl (přehled)

Partneři sekce:

Skladových vozíků je celá řada, a proto bychom před jejich koupí měli důkladně zvážit, jakou činnost budeme s vozíkem vykonávat, jaký náklad budeme přepravovat, na jakou vzdálenost, v jakém prostoru, jak těžký náklad to bude a jak složité je uspořádání prostor, kterými se s vozíkem budeme pohybovat.

Na samotném vozíku konkrétního typu bychom se pak měli zaměřit na jeho technické parametry, především na jeho konstrukci, nosnost, velikost a kola, která udávají obtížnost manévrování s daným vozíkem.

Typy skladových vozíků

Pro efektivní provoz skladovacích prostor, a tedy i optimální logistiku, je důležité správné vybavení mezi které se řadí – mimo jiné – manipulační technika. Příkladem takové techniky jsou různé typy skladových vozíků, které optimalizují a zrychlují pohyb zboží po skladu. Tyto vozíky můžeme, v základu, dělit na ruční a automatické. O něco důležitější je ovšem jejich dělení dle práce, pro kterou jsou určené a kterou jsou schopné vykonat.

  • Rudl je zcela základní skladový pomocník, který je schopen přepravovat širokou škálu zboží baleného v pytlích, krabicích nebo menších baleních – pro větší množství zboží nebo větší balení už vhodné nejsou. Rudly jsou skladové vozíky s robustním rámem, dvěma koly a rukojetí.
  • Přepravní neboli plošinové vozíky jsou ideálním pomocníkem s širokou škálou využití nejen pro sklady, ale například i kancelářské budovy. Mají robustní ocelovou konstrukci, ale jsou poměrně lehké a snadno ovladatelné díky dvojici pevných a dvojici otočných koleček. Často jsou opatřeny protiskluzovou plošinou a sklopným madlem pro zefektivnění manipulace.
  • Přepravní plošiny a podvozky vypadají přesně tak, jak to dle názvu zní – jsou vybaveny 4 otočnými koly a brzdou a vynikají snadným ovládáním. Jsou vhodné nejen do skladů, ale například i kanceláří nebo pro potřeby stěhování.
  • Klecové vozíky jsou podobné předchozím dvěma typům vozíků, na rozdíl od nich jsou po stranách chráněny klecí, která zabraňuje vypadnutí většího množství produktů.
  • Policové vozíky jsou podobné plošinovým vozíkům, na rozdíl od nich však mají navíc další police, na které je možno naložit větší množství zboží.
  • Paletové vozíky neboli „paleťáky“ jsou nepostradatelným vybavením každého skladu. Na trhu jsou k dostání různé typy – včetně ručních a automatických variant –, z nichž každá je přizpůsobena různým nosnostem a způsobům použití. Tyto vozíky jsou ideální pro práci ve skladu, v průmyslových halách, supermarketech, při výrobě ad.

Rudly do malých dílen i pro dopravce

Rudl, jak již bylo zmíněno, je univerzálním pomocníkem pro přepravu zboží v pytlík, krabicích a menších baleních na, ideálně, menší vzdálenosti. Své místo najde nejčastěji v menších obchodech a dílnách, často je používán i přepravci či dopravci pro manipulaci boxů z a do aut. Uplatnění najde i v domácnosti na převoz popelnice, dřeva či větších rostlin.

Typy a jejich výběr

Přestože rudl je v mysli většiny lidí pouze jeden, existuje rovnou několik typů, které se liší zejména konstrukcí, která je uzpůsobena nákladu, který budeme rudlem nejčastěji přepravovat.

  • Klasický: konstrukce je složena z trubek spojených svary, náklad se položí na úzkou, širokou plošinu a transportuje po dvou kolech pomocí pákového principu.
  • Skládací: podobný modelu klasickému, jeho uskladnění je o něco jednodušší – po práci lze složit naplocho, včetně kol.
  • Schodišťový: disponuje přídavnými kolečky poskládanými do trojúhelníku, které umožňují zdolávat schody, běžně lze zakoupit v klasické schodišťové verzi a skládací schodišťové verzi.
  • Víceúčelový: disponuje přídavnými, menšími kolečky, díky kterým lze použít i jako vozík.
  • Specifické rudly: mezi tyto rudly lze zařadit například rudl na propanbutanové lahve s odlišným tvarem plošiny a řetízkovou zábranou, rudl na popelnice s jednodušší konstrukcí a bočnicemi, rudl na sudy podobný rudlu na popelnice avšak s robustnější konstrukcí, rudl na desky/okna/dveře disponující bočními kolečky pro snazší zatáčení, rudl na cihly, ad.

Tyto typy (jak je z textu patrné) se od sebe nejčastěji liší koly, konstrukcí a velikostí plošiny.

Vhodný materiál

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu rudlu je hliník a ocel. Při výběru je třeba pamatovat na to, že materiál a konstrukce určují únosnost rudlu – přestože obecně panuje představa, že hliníkové rudly mají nižší únosnost, najdeme na trhu i hliníkové rudly s vysokou únosností díky odlišně navržené konstrukci s větším počtem příček. Obecně však platí:

  • hliník: nižší hmotnost, nižší únosnost,
  • ocel: vyšší nosnost, vyšší hmotnost.
TIP
Jakou vybrat rukojeť?
Ideální je výškově nastavitelná rukojeť s poplastovanými nebo pogumovanými úchyty pro snazší, příjemnější a bezpečnější manipulaci s vozíkem.

Nosnost

Nejčastěji najdeme rudly s nosností 100 až 200 kg, přesto můžeme narazit na mnohem konkrétnější dělení dle únosnosti – a to až do několika kategorií:

  • méně než 50 kg: nejméně 30 kg, vyniká velmi nízkou hmotností, k dostání na vyžádání,
  • od 50 do 90 kg: skladovací rudly, často dostupné i pro jiné typy,
  • od 90 do 150 kg: zpravidla stále ještě lehčí hliníkové typy rudlů, opět lze vybírat mezi různými typy,
  • od 150 do 400 kg: robustní hliníkové a ocelové rudly pro velmi těžké náklady.

Kola a na co se zaměřit

Rudl se pohybuje díky dvojici kol, který jsou zpravidla nafukovací nebo plná. Zní to jednoduše, ale dobře vybraná kola mohou být věda. Kvalitní kola mají velký podíl kaučuku a na pohled jsou matná. Lesklá kola jsou zpravidla méně gumová a často mají řidší duše, které uchází.

Lepší jsou rovněž kovové disky s dostatečnou silou plechu než disky plastové, které se snadno poškrábou nebo prasknou.

Standardem by pak u rudlů měla být jehličková ložiska – do velmi náročného provozu je ale lepší zvolit kuličková ložiska, která mají delší životnost.

Plná kola
Typická zejména pro rudly s nižší nosností, nejčastěji do 200 kg, případně pro rudly schodišťové. Tato kola jsou ideální pro tvrdý, rovný povrch, na nestabilním a nerovném povrchu ztěžují manipulaci s rudlem. U plných kol není třeba se bát propíchnutí či poškození.

Nafukovací kola
Typická pro robustní rudly a rudly s vysokou nosností. Vhodná i pro nerovný, nezpevněný terén, dobře tlumí nárazy či případné poskakování rudlu. Je třeba dbát na pravidelnou údržbu, dofukování a kontrolování kol – kola je možné poškodit propíchnutím nebo proražením.

Rudl a jeho další možnosti

Rudly disponují celou řadou rozšíření a možností, které mohou manipulaci a práci s nimi usnadnit. Jako první možnost se nabízí například nastavení výšky plošiny rudlu dle velikosti nákladu. Tím to ale samozřejmě nekončí. Mezi další „vychytávky“ lze zařadit například:

  • teleskopickou rukojeť,
  • měnitelná kola (tj. pevná za nafukovací a obráceně),
  • bezpečnostní zábrany a řetězy pro náklad,
  • zamykání či zabezpečení před odcizením rudlu…

Hraje značka roli?

Na trhu najdeme celou řadu známých jmen, která vyrábí či v rámci svého portfolia nabízí rudly (Manutan, Kreator, Garlist, Kataro, Higher, G21, Erba, Higher, Feba, Extol, Magg…). Vždy bychom ale měli mít na paměti, že důležitý je především výběr požadovaných atribut rudlu, nikoli jeho značka.