Speciální probarvený beton pro Automatické mlýny
Průmyslový areál Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích se opět otevřel. Velké rekonstrukce se účastnila i skupina Cemex, která na stavbu dodávala speciální probarvený beton.
Průmyslový areál Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích dostává novou tvář i funkci a tento donedávna opuštěný průmyslový prostor se mění v novou čtvrť. Jeho slavnostní otevření proběhlo na přelomu září a října 2023 a návštěvníci mohli opět vidět tento zajímavý zrekonstruovaný historický komplex, který navrhl na počátku dvacátého století známý architekt Josef Gočár pro bratry Egona a Karla Winternitze.
Mlýny stojí na pravém břehu řeky Chrudimky před jejím soutokem s Labem poblíž historického centra Pardubic. Zahájení stavby se datuje do roku 1909 a architektura hlavní budovy má asociovat babylónskou Ištařinu bránu. V roce 2014 byly mlýny zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky.
Samotný provoz mlýnů byl ukončen již v roce 2013 a jejich tehdejší vlastník, společnost Goodmills, dlouho hledala pro objekt kupce. Nakonec ho v roce 2016 koupili manželé Smetanovi. Ti byli také iniciátory postupné obnovy místa a jeho nového využití za podpory Pardubického kraje. Dotaci na stavbu poskytlo také Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
Areálu dominuje monumentální mlýnská budova, která je nově sídlem krajské Gočárovy galerie, jež dříve nesla název Východočeská galerie v Pardubicích. V bývalém skladu balené mouky sídlí GAMPA (Galerie města Pardubic) a nad ní se nachází polytechnické vzdělávací centrum Sféra, které nabízí netradiční formy vzdělání a propojuje vědu, moderní technologie a tradici regionálních řemesel.
Začátkem roku 2024 pak čeká Automatické mlýny druhá etapa přestavby. V areálu vzniknou nové bytové a komerční objekty, které mají být dokončeny zhruba v roce 2026.
Na celkové rekonstrukci se podílela i skupina Cemex, která dodávala materiál na stavbu Centrální polytechnické dílny. Konkrétně se jedná o speciální probarvený beton, jehož receptury se začaly v pardubické laboratoři Cemex vyvíjet již na jaře 2021.
„Na přelomu roku 2020 a 2021 byl Cemex Pardubice poptán ohledně dodávek pigmentových betonů na stavbu GAMPA – Galerie města Pardubic,“ říká Štěpán Vaníček, oblastní technolog Cemex a pokračuje: „Odstín pohledových betonů byl specifikován architektem stavby. Dle zadání se měl výsledek co nejvíce blížit tónu mrazuvzdorných plných cihel (např. Klinker).“
V laboratoři bylo odmícháno takřka 40 receptur s pigmentací 4 %, 6 % a 9 % (% z hmotnosti cementu). Z každé receptury byly odebrány zkušební tělesa, které se předaly stavbě a následně architektovi na posouzení.
„Postupně se ukázalo, že abychom byli schopni vyhovět požadavkům architekta, tak bude zapotřebí kombinace minimálně dvou pigmentů dohromady a v různém poměru. Finální odstín (9% pigmentace) byl tak architektem schválen až po třech měsících intenzivní práce v laboratoři,“ popisuje vývoje prací Štěpán Vaníček.
Neméně důležitá součást celého projektu byla i technická příprava betonárny Pardubice – Semtín II. Finální směs pigmentu má cca 1,7krát vyšší objemovou hmotnost než klasické plastifikační přísady, zároveň při 9% dávce se jedná o významný objem pigmentu, který je potřeba přečerpat do míchačky.
Ve spolupráci s techniky Cemex bylo na betonárnu instalováno průtokové čerpadlo, které disponuje dostatečným výkonem pro přečerpání barvy. Jak bylo zmíněno, tak objemová hmotnost pigmentu je oproti plastifikační přísadě rozdílná, bylo tedy nutné nastavit průtokové čerpadlo tak, aby navažovalo správné množství pigmentu.
ZDROJ: PR článek společnosti Cemex