Sanační brusky a frézky
Pracné, pomalé a nehygienické postupy jako otloukání nebo seškrabování starých omítek, vyhlazování podkladu i pohledového betonu ručním nářadím vytlačuje lehké elektrické nářadí – sanační brusky a frézky, schopné až pětinásobně zvýšit produktivitu práce při rekonstrukcích interiéru, zateplování, opravách fasád nebo odstraňování graffiti.
Elektrické ruční nářadí na bázi úhlových brusek
Na boom sanací, rekonstrukcí a zateplování zareagovali dominující výrobci úhlových brusek – nabídkou prachotěsných sanačních elektrických brusek a frézek. Vzhledem, konstrukcí i příkonem připomínají dvouruční úhlové brusky.
Rotující diamantové brusné kotouče nebo diamantové, tvrdokovové či karbidové kotoučové frézy pracují pod prachotěsnými zvonovitými kryty. U frézek lze navíc nastavit v rozmezí do 5 mm i hloubku úběru materiálu. Oboje nářadí pracuje ve spojení s průmyslovými vysavači prachu, jejichž silný sací výkon zabraňuje ucpávání a zalepování brusných segmentů, jejich přehřívání a ucpávání pórů podkladu.
Trend vývoje směřuje k univerzálněji použitelnému nářadí s plynule měnitelnými otáčkami, umožňujícímu výměnou hlav i kotoučů (pomocí rychloupínacích systémů) přizpůsobení druhu práce. Pak již záleží na výrobci, zda je označuje jako sanační brusky nebo sanační frézky.
Při úpravě podkladu pro obkládání stěn a stropů převažuje lehčí nářadí (2 až 3 kg). Těžší brusky a frézky (3 až 5 kg) s kotouči většího průměru se využívají převážně k obrušování a frézování podlah, schodů, balkonů a teras a jejich hmotnost je využita jako přítlačná síla pro optimální úběr materiálu. Tradiční německý výrobce nabízí i speciální provedení s teleskopickou tyčí a hlavou na kardanovém kloubu, umožňující úpravu stropů do výše 3 m nad hlavou bez žebříku a lešení z jakékoliv pracovní pozice.
Společným znakem tohoto nářadí je:
- dokonalé utěsnění vinutí elektromotorů, převodovky i ložisek před agresivním prachem,
- integrovaný ventilační systém a možnost připojení na průmyslový vysavač,
- u jednoručního nářadí jsou držadla i plášť ergonomicky tvarovány,
- dražším typům nechybí antivibrační úprava chránící pracovníky před vazoneurózou.
Stále více výrobců nabízí toto nářadí v praktickém kufříku, respektive systaineru se sadou potřebných kotoučů a fréz s patentním rychloupínacím systémem. Příkon nářadí se pohybuje od 700 do 2 500 W, brousicí nebo frézovací kotouče vyžadují podle průměru 2 000 až 10 000 otáček za minutu.
Sanační brusky a frézky na našem trhu
- Sanační bruska Bosch GBR 14 CA s předvolbou otáček se díky sacímu účinku zvonovitého krytu s kartáčovým okrajem přisává tak, že dokáže beton vybrousit dohladka nebo až do zrcadlového lesku. Omezovač náběhového proudu umožňuje plynulý měkký rozběh, má automatickou ochranu před přetížením a servisní displej indikuje potřebu výměny uhlíků. Čtveřice nabízených diamantových hrncových kotoučů o průměru 125 mm, které se upínají rychloupínací maticí SDS-clic, zvládne broušení všech tvrdých materiálů – od žuly a čediče přes starý nebo armovaný beton až po podstatně měkčí povrchy: šamotové cihly, plynobeton, sádrokarton a živičné povrchy.
- Bruska na beton Makita PC 1100 s pistolovou rukojetí a vodicími saněmi s válečkem pracuje s diamantovým kotoučem o průměru 110 mm a prach zachycuje sběrným filtračním textilním vakem. Zvláštní kotouč umožňuje i broušení betonu vyztuženého dráty nebo hřebíky.
- Sanační bruska Protool RGP 3 je univerzálním pomocníkem zejména pro opracovávání betonu v interiérech a při úpravě schodišť. Je osazena trojicí protiběžně se otáčejících menších vyměnitelných talířových kotoučů (dva s průměrem 45 mm, jeden s průměrem 35 mm) skrytých pod trojúhelníkovým krytem lemovaným na obvodu kartáči. Díky odnímatelnému krytu vybrousí i rohy a kouty.
Dodává se ve čtyřech provedeních:
- DIA-BETON s kotouči pro broušení tvrdého betonu a epoxidových pryskyřic,
- DIA-ABRASIV pro broušení podlahových mazanin, čerstvého betonu, cihel a pórobetonu,
- HW-FEIN pro obrušování nátěrů, barev a lepidel,
- HW-GROB s tvrdokovovými kotouči na odstraňování lepidel, nátěrů a broušení omítek.
- Kompaktní sanační frézka Protool RGP 80 s šesti vyměnitelnými tvrdokovovými a diamantovými kotouči o průměru 80 mm, tlumičem vibrací a držadlem Vibrastop je určena k úpravě omítek jakéhokoliv druhu. Odsávací kryt s vodicími saněmi umožňuje přesné nastavení hloubky úběru, takže se omítka odstraní nebo vybrousí do přesně stanovené roviny. Výkonová elektronika s tachogenerátorem udržuje nastavené otáčky v rozmezí od 1 500 do 5 000 ot./min na konstantní úrovni bez ohledu na měnící se zatížení, a jejich rozsah umožňuje jak použití brusných kotoučů, tak frézových hlav.
- Sanační frézka s podlahovým vodicím systémem – velkoplošná sanační frézka Protool 150-15E s motorem o příkonu 1 500 W a šesti výběrovými kotouči o průměru 150 mm umožňuje vůbec nejpřesnější povrchovou úpravu velkých podlahových ploch z betonu, mazanin a nejrůznějších podkladů s přesně definovaným úběrem. Díky nastavitelným otáčkám v rozmezí 1 000 až 2 200 ot./min s konstantní automatikou se dá využít i k odstraňování zbytků lepidel na dlaždicích, kobercích, dále epoxidových a jiných nátěrů, které by natavováním zalepily frézovací a brousicí segmenty. Součástí je odpružená vidlice s ergonomickými držadly, která usnadňuje vedení po podlaze; potřebný přítlak obstarává samotná frézka s hmotností více než pět kilo.
- Lehké sanační brusky Flex – nabízejí se ve dvou velikostech s elastickým gumovým a kovovým odsávacím kroužkem, chránícím uživatele před vymršťováním kamínků, s diamantovými talíři Whirl-Jet specializovanými na nejtvrdší abrazivní i naopak měkké povrchy, ve dvou velikostech. Menší bruska LD 1709 používá kotouče o průměru 125 mm, těžší LD 3206 s hmotností 7,6 kg na velké plochy pracuje s kotouči o průměru 180 mm. Umožňují připojení vysavačových hadic o průměru 32 mm, které mají aretaci vřeten a čtyřnásobnou elektroniku. Nejnovější přírůstek – podlahová bruska LDC 1709 FR s tachogenerátorem – má výškově nastavitelný ochranný kryt s výkyvným segmentem, umožňujícím broušení až ke stěně.
- Nejlehčí sanační frézka Flex FS 3403 s frézovací hlavou z monolitního slinutého karbidu se záběrem 76 mm, s nastavitelnou hloubkou frézování až do 5 mm a s šestinásobnou mikroprocesorovou elektronikou je doporučována zejména k opravě fasád zateplovaných ploch nebo k odfrézovávání zbytků bednění.
Výběr z aktuální nabídky sanačních brusek a frézek
Kuriózní brusky zvané žirafy
Na nejčastější stavební úkon při renovacích – obrušování stropů v interiérech, pokud možno bez štaflí nebo lešení – reagoval Flex (nejnověji přímo zastoupený na našem trhu) vývojem brusek s kardanově uloženou brusnou hlavou na teleskopicky prodloužitelné tyči a s integrovaným odsáváním. Modely WST 700 Vario upínají na talíř suchým zipem kotouče o průměru 225 mm poháněné ohebným hřídelem motoru s příkonem 400 W, který vyvažuje hlavu a tyč tak, aby se s nářadím snadno manipulovalo. Podle volby kotouče z deseti nabízených hrubostí zrn se dají použít pro široký rozsah prací – od broušení špachtlí přes obrušování laků, betonu po broušení sádrokartonových a polystyrenových podhledů.
Nabízejí se s dlouhým či krátkým krkem, nejnovější model Vario-Plus umožňuje výměnu kruhové hlavy za trojúhelníkovou, která s brusnými papíry 300 × 250 mm umožňuje brousit až do rohů a hran.
Výběr brusných a frézovacích kotoučů Brusné nebo frézovací kotouče jsou specializované vždy jen na určitý druh práce. Základní výbava je v příslušenství a speciální kotouče lze vybrat z katalogové nabídky.
|
Ing. Jan Tůma
Foto: archiv autora, archiv firmy Protool
Autor je dlouholetým zkušeným odborníkem v oblasti ručního nářadí. Napsal řadu odborných publikací.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.