Šikmé lanové výtahy
Zákazník očekává od realizační firmy co nejrychlejší a nejkvalitnější provedení práce, ať už se jedná o celkovou stavbu nebo jen o její část, jako je například střecha. Velkým pomocníkem se může stát šikmý lanový výtah, bez kterého si mnohdy realizaci stavby už ani nedovedeme představit.
Šikmé lanové výtahy jsou stavební výtahy určené výhradně pro přepravu nákladu při stavebních pracích podle požadavků uživatele a zřizují se na přechodnou dobu. Přeprava osob je na nich zakázaná. Rozlišuje se několik typů základního provedení. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy těchto výtahů spočívají v nosnosti, výkonu motoru a rychlosti zdvihu. Materiály, které je možné těmito výtahy přepravovat, jsou velice různorodé. Mohou to být cihly, tkaniny, izolace, střešní tašky nebo fotovoltaické panely. Možnosti přepravy omezují pouze velikosti úchytných prostředků výtahu a jeho nosnost.
Hlavními uživateli těchto výtahů jsou firmy zabývající se realizacemi střech, ale vzhledem k možnosti jeho obměn je možné tento výtah použít v podstatě na jakoukoliv stavební činnost.
Základním principem fungování těchto výtahů je klasická kladka, to znamená že pracovní výška (délka žebříku) je ovlivněna délkou lana, kterou při použití zmiňované kladky na konci žebříku musíme půlit.
Základní údaje
Rychlost zdvihu je dána motorovou jednotkou, kdy základní typ má nosnost 200 kg, jednu rychlost 25 m/min a nemá odpojitelné ovládání a koncový spínač. Další typ tohoto výtahu má nosnost 250 kg, jednu rychlost 30 m/min; ovládací hlavice a koncový spínač jsou odpojitelné. Jednotka s nosností 250 kg, dvěma rychlostmi – 19 m/min a 38 m/min – má ovládací hlavici a koncový spínač také odpojitelné. Transport materiálů je možný až do výšky 19 m (k okapu), přičemž celková délka žebříku u standardního provedení je 21,5 m. Pokud bychom použili 63 m lano, naskýtá se možnost využití žebříku až do výšky 31,5 m. Podle druhu přepravovaného materiálu lze použít různá provedení s prostředky pro uchycení nákladu. Okamžitou nosnost výtahu je možné zvětšit použitím žebříkové podpěry.
Žebřík šikmého lanového výtahu je tvořen z jednotlivých lehkých hliníkových dílů, které jsou dodávány v délkách 0,5; 0,75; 1 a 2 m. Pokud potřebujeme materiály transportovat až na střechu, je nutné mít k dispozici další důležitý díl – střešní kloub. Žebřík je zakončen hlavovým dílem, který představuje zároveň kladku. Pokud stavíme výtah do větších výšek, je potřeba podle tabulky umístěné na základním žebříku použít i teleskopickou podpěru.
Montáž a obsluha výtahu
Stavebnicový systém těchto výtahů umožňuje rychlou montáž bez nářadí. Největší díl je dlouhý 2 m, snadno se s ním proto manipuluje a je možné ho přepravovat dokonce i v osobním automobilu nebo na přívěsu. Montáž základní žebříkové dráhy (od země po okap) probíhá na zemi, poté je dráha vztyčena a následně je na základní žebřík přichycena základní motorová jednotka. Přes okap střechy je doplněn střešní kloub a zbytek dráhy žebříku, která se umístí na střechu. Pokud dráha splňuje požadavek použití podpěry, doplní se i podpěra.
Pro pracovníky zabývající se montáží, obsluhou a údržbou je určen návod k montáži a obsluze. Ten obsahuje důležité informace, které jsou předpokladem pro bezpečnou a ekonomickou práci se strojním zařízením. Jeho přečtení a respektování všech pokynů je před zahájením montáže a spuštěním strojního zařízení nezbytné.
Základní jednotka
Skládá se z:
- elektrického vrátku 230 V/50 Hz se 43 m dlouhým lanem o průměru 6 mm, který je vlastním pohonem a srdcem výtahu, a manipulace s ním, jeho montáž a demontáž je velice jednoduchá;
- koncového spínače s kabelem dlouhým 21 m, který zajišťuje, aby standardní saně nevyjely z dráhy žebříku, a nedošlo tak ke zranění a poškození jak materiálu, tak i výtahu samotného;
- ovládání s tlačítkem nouzového vypnutí a elektrickým kabelem dlouhým 5 m (24 V), který umožňuje ovládání výtahu až do vzdálenosti 5 metrů;
- standardních saní s pojistkou proti přetržení lana, které slouží jako nosný prvek pro přichycení jednotlivých variabilních přepravních prostředků a které obsahují další jisticí prvek, který je schopen zabránit zranění osob a poškození nákladu;
- hlavového dílu s rychlouzavírací vodicí kladkou;
- základního žebříkového dílu v délce 2 m.
Příslušenství a prostředky pro uchycení nákladu
Díky speciálnímu příslušenství je možné na střechy a staveniště přepravovat téměř jakýkoliv materiál. Vysoce funkční jsou různá přídavná zařízení jako například nosiče materiálů a plošiny.
Univerzální koš je víceúčelovou plošinou se sklopnými bočnicemi pro přepravu neskladného, objemného nákladu. Je nejčastěji používaným přepravním prostředkem a umožňuje přepravovat prakticky jakýkoliv materiál. Rozšířit možnosti použití univerzálního koše lze nastavitelným závěsem na vědra, který je možné přichytit pouze na tento univerzální koš.
Variabilní plošina se sklopnými bočnicemi umožňuje snadno přepravovat neskladný náklad, protože sklon plošiny je nastavitelný. Stejně tak má snadno nastavitelný sklon plošiny velká transportní plošina s kolmo a vodorovně zasouvatelnými bočnicemi. Variabilní plošina a velká transportní plošina se často používají například při stěhování na přepravu objemnějšího materiálu.
Dalším nosičem materiálu je rám na desky. Díky možnosti nastavení šířky od 0,5 do 1,6 m a použití sklopného pojezdu s plochou korbou lze přepravovat a ve výškách i snadno vykládat velké desky. Je vhodný při stavbě podkroví, potřebujeme-li přepravit na půdu například sádrokartonové desky, izolace a další materiály.
Koš na tašky je určený speciálně pro pokrývače, má vyklápěcí ochrannou mřížku a vozík s paletami. Výklopné saně s pojistkou proti přetržení lana včetně výklopné korby se používají převážně pro převoz sypkých materiálů, velmi často při rekonstrukci starých budov. Střešní podpěra žebříku je variabilně nastavitelné zařízení (šířky 37 až 60 cm), které umožňuje pracovat i pod žebříkem a plynule dokončit práce na střeše bez složitého přenášení a přesouvání výtahu.
Možnosti využití
Šikmé lanové výtahy se osvědčily jako řešení pro jednoduchou přepravu materiálu ve složitých podmínkách, na méně dostupných a úzkých místech staveb, stejně jako u staveb ve standardních podmínkách. Mezi řemeslníky jsou známé šikmé lanové výtahy hlavně jako strojní zařízení určené především pro pokrývače, ale používají je také obkladači, podlaháři, zedníci i další řemeslníci.
Nestandardní využití
Vzhledem ke stále náročnějším požadavkům trhu se vyvíjejí nové prvky těchto výtahů, které rozšiřují základní škálu jejich použití. Důkazem toho jsou například výtahy na přepravu solárních panelů a fotovoltaických článků. Základní jednotka je doplněna o jediný komponent – rám na solární panely.
Dále můžeme zmínit stěhovací výtahy, které zaručují šetrnou a bezpečnou dopravu nábytku a stěhovaných předmětů. Přepravní plošina se díky snadnému ručnímu otočení před oknem dostane do výhodné polohy a může vjet přímo do místnosti. Příprava a instalace k použití je velmi rychlá a provádí se pouze několika úkony, bez použití nářadí.
Výtahy v kolmém provedení
Tyto stavební výtahy mají všestranné použití i díky tomu, že je lze nastavit do kolmého směru. Výtah je možné v tomto případě kotvit jak k lešení, tak i ke zdivu a stavět ho až do výšky 40 m. Základem je opět základní jednotka včetně 43 m dlouhého lana, se kterým dosáhneme do výšky 21 m. Pro vyšší vzdálenost je potřeba pouze delšího lana (o délce 83 m). Velice důležité jsou v tomto případě kotvicí prvky, pracovní plošina a otočné saně s ramenem. S takovýmto výtahem dopravíte materiály do výšky jednotlivých podlaží každého panelového domu.
Alena Bártková
Foto: archiv firmy
Autorka pracuje ve firmě TONSTAV-SERVICE, s. r. o., jako marketingový specialista.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.