Montáž stoupací plošiny do konstrukce střechy (pracovní postup)

Partneři sekce:
  • Prefa

Bezpečné užívání stavby je jedním ze základních požadavků stanovených normou ČSN – a to samozřejmě platí i pro střechy. Bezpečně, i na šikmých střechách ve velké výšce, se tak musí provádět nejen běžná údržba střechy, výměna poškozených částí krytiny, obnovovací nátěry nebo čistění komína, ale i pravidelné revize. Nejčastějšími pomocníky při pohybu na střechách jsou proto zejména stoupací plošiny, lávky a nášlapy v kombinaci s bezpečnostními háky.

Před montáží provedeme kontrolu dílů obsažených v balení plošiny, přečteme si přiložený návod a připravíme všechno potřebné nářadí. Na držáky stoupací plošiny nasadíme pryžové podložky, které brání mechanickému poškození střešní krytiny. Držáky stoupací plošiny budou upevněné za přídavnou střešní lať. Její správné umístění je proto velmi důležité: lať nastavíme tak, aby držák kopíroval tašku, na které leží – na kontralati je proto nutné jej dle potřeby podložit.

Po směru spádu se lať nastaví tak, aby držák nevadil tašce, která jej bude překrývat. Pokud máme správně nastavené umístění přídavné latě v obou směrech (od kontralatě i po kontralati), přišroubujeme lať ke kontralati. Oba držáky zavěsíme, zatím bez přišroubování, na nosnou lať.

Přiložíme stoupací rošt a nastavíme si vzdálenost držáků od sebe tak, aby střed těchto držáků byl na každé straně roštu přibližně stejně vzdálený od kraje. Držáky by měly ležet co největší plochou na rovné ploše tašek, nevhodné je tedy například umístění poloviny na vlně a poloviny na hladké ploše. Na držáky stoupací plošiny nasadíme držáky roštu, tzv. půlměsíce.

Každý držák roštu srovnáme do roviny pomocí vodováhy. Držáky roštu jsou do držáků stoupací plošiny připevněné vodorovně. Pokud jsou umístěny správně, můžeme držáky roštu připevnit k držáku plošiny pomocí šroubů, které jsou součástí balení. Šrouby dobře utáhneme pomocí dvojice klíčů. Sešroubovaný držák stoupací plošiny připevníme k přídavné lati z čelní i boční strany, dle připravených otvorů v držáku. Stejným způsobem připevníme k lati také druhý držák.

Správnou vzdálenost případně opětovně ověříme přiložením stoupací mřížky. Na držáky nasadíme stoupací mřížku a vycentrujeme ji tak, aby z každé strany přesahovala přes držák přibližně stejně – tedy tak, jak jsme zamýšleli v předchozích krocích. Poté rošt přišroubujeme k držáku. Šrouby utahujeme tak, aby nedošlo k deformaci roštu. Nad stoupací plošinu přiložíme střešní tašky, které budou ležet v následující řadě.

Na obě tašky zakreslíme polohu držáku střešní plošiny. Podle zakreslení je třeba tašky zbrousit diamantovým kotoučem o šířku držáku tak, aby taška čistě dosedla na tašku v předcházející řadě, na které je stoupací plošina položena. Doskládáme střešní tašky v okolí plošiny, včetně dvou proříznutých tašek, a plošina je připravena k použití.

Info o materiálu

Sada ROBUST z nabídky HPI-CZ zahrnuje kompletní stoupací plošinu z pozinkované oceli. Rošt plošiny má protiskluzový povrch. Hustě rozmístěné otvory v povrchu roštu zabraňují shromažďování vody a sněhu. Sadu ROBUST si lze vybrat s povrchovou úpravou pozink nebo v barvené variantě. Držáky stoupací plošiny jsou v místech styku s krytinou opatřeny pryžovými podložkami, které zabraňují jejímu mechanickému poškození.

POZOR!
Pokud není nosná lať stoupací plošiny správně podložena, může se stát, že plošina se „láme“ přes tašku. Při zatížení plošiny pak může držák tašku poškodit. Pokud se naopak lať podloží příliš, taška nad stoupací plošinou bude přizvednutá a při zatížení plošiny dojde k deformaci držáku stoupací plošiny.

Víte, že?

Pokud se taška nevybrousí v místě držáku tak, aby celou plochou dosedla na předcházející tašku, v případě zatížení kraje tašky (například kominík stoupne patou jedné nohy na plošinu, ale špičkou stoupne na tašku) dojde k prasknutí. Taška je navíc přizvednutá o sílu držáku. To nejen, že nevypadá dobře, ale navíc tudy může do střechy zatékat.

Co budete potřebovat?

  • sada stoupací plošiny
  • sada Robust
  • obsahuje kompletní plošinu, několik barevných variant, délka plošiny 40, 60 a 80 cm, pozink 40 cm 1 530 Kč bez DPH
  • nářadí
    vrtačka
    metr
    vodováha
    utahovací klíče
    pila
    bruska s diamantovým kotoučem

01 Příprava

Připravíme si potřebné nářadí. Před montáží provedeme kontrolu dílů obsažených v balení plošiny.

Příprava
Příprava | Source: HPI-CZ

02 Ochranné podložky

Na držáky stoupací plošiny nasadíme pryžové podložky.

Ochranné podložky
Ochranné podložky | Source: HPI-CZ

03 Rozměření pozice přídavné latě

Lať nastavíme tak, aby držák plošiny kopíroval tašku, na které leží. Na kontralati je proto nutné ho dle potřeby podložit. Držák nesmí vadit tašce, která ho bude překrývat.

Rozměření pozice přídavné latě
Rozměření pozice přídavné latě | Source: HPI-CZ

04 Montáž přídavné latě

Lať přišroubujeme ke kontralati.

Montáž přídavné latě
Montáž přídavné latě | Source: HPI-CZ

05 Nastavení vzdálenosti držáků

Oba držáky zavěsíme na nosnou lať. Přiložíme stoupací rošt a nastavíme si vzdálenost držáků.

Nastavení vzdálenosti držáků
Nastavení vzdálenosti držáků | Source: HPI-CZ

06 Nasazení držáků roštu

Na držáky stoupací plošiny nasadíme držáky roštu, tzv. půlměsíce. Srovnáme je do roviny pomocí vodováhy.

Nasazení držáků roštu
Nasazení držáků roštu | Source: HPI-CZ

07 Přišroubování držáků roštu

Půlměsíce připevníme k držáku plošiny pomocí šroubů. Dobře utáhneme.

Přišroubování držáků roštu
Přišroubování držáků roštu | Source: HPI-CZ

08 Upevnění k lati

Sešroubovaný držák stoupací plošiny připevníme k přídavné lati z čelní i boční strany.

Upevnění k lati
Upevnění k lati | Source: HPI-CZ

09 Nasazení stoupacího roštu

Na držáky nasadíme stoupací mřížku a vycentrujeme ji.

Nasazení stoupacího roštu
Nasazení stoupacího roštu | Source: HPI-CZ

10 Připevnění roštu

Poté rošt přišroubujeme k držáku. Šrouby utahujeme tak, aby nedošlo k deformaci roštu.

Připevnění roštu
Připevnění roštu | Source: HPI-CZ

11 Zakreslení úpravy tašek

Nad stoupací plošinu přiložíme střešní tašky. Na obě tašky zakreslíme polohu držáku střešní plošiny.

Zakreslení úpravy tašek
Zakreslení úpravy tašek | Source: HPI-CZ

12 Zbroušení tašek

Podle zakreslení tašky zbrousíme diamantovým kotoučem o šířku držáku, aby taška na střechu čistě dosedla.

Zbroušení tašek
Zbroušení tašek | Source: HPI-CZ

13 Dokončení

Doskládáme střešní tašky v okolí plošiny, včetně dvou s proříznutím na držáky.

Dokončení
Dokončení | Source: HPI-CZ
TEXT: vypracováno z podkladů firmy HPI-CZ
FOTO: HPI-CZ