
Okapy: Jak správně vybrat důležitou součást střechy
Okapy jsou nezbytnou součástí každé střechy, protože zajišťují efektivní odvod dešťové vodu z povrchu střechy a tím chránit stavbu před poruchami, které by mohly vzniknout při vsakování či zadržování vody v konstrukcích. I přesto, že jsou okapy často považovány za doplněk střechy, jejich význam je neoddiskutovatelný a k jejich výběru by se mělo přistupovat zodpovědně. Jakmile totiž dojde k selhání okapového systému, mohou nastat závažné problémy, které nejenže mohou poškodit samotnou stavbu, ale i prodloužit nutnost opravy.
Důsledky selhání okapového systému
Když už jsme si tu nastínili, že důsledky špatného odvodu vody mohou být fatální a dlouhotrvající, rovnou se podívejme na to, jaké tyto důsledky mohou být a co hledat, pokud máme podezření, že okap v části své délky selhal.
Zatečení a vlhkost v interiéru
Pokud voda neodtéká správně, může pronikat do stěn a stropů – a to nejen v podstřeší, ale kdekoli v celé délce okapového svodu v závislosti na tom, kde k problému došlo –, což způsobí plísně, hnilobu nebo deformace konstrukce. Dlouhodobá vlhkost může narušit i vnitřní nátěry, podlahy a další materiály.
Poškození základů
Voda, která není správně odvedena, se může hromadit v okolí základů a způsobit jejich erozi. V extrémních případech může tato situace vést k nevratnému poškození stability celého objektu.
Eroze a poškození fasády
Tento typ poškození je jednou z prvních známek, že je něco špatně – než se konstrukce nasáknou dost, aby se škody projevily i v interiéru. Při špatné funkčnosti okapů se dešťová voda může stékat po fasádě, čímž narušuje vzhled budovy a vede k poškození omítek nebo jiných povrchových úprav.
Péče o okapy v průběhu roku
Abychom zabránili selhání okapů, je třeba provádět jejich pravidelnou údržbu, na což se na našem webu zaměřujeme nejčastěji v článcích o obecné údržbě objektu na jaře a na podzim, kdy jsou okapy nejvíce namáhány. Okapy by tedy měly být kontrolovány minimálně dvakrát ročně a jejich pravidelná údržba by měla zahrnovat:
- Údržba a čištění okapů: pravidelné čištění od listí, větví a jiných nečistot, které mohou způsobit ucpání a tím zablokování odtoku vody, ucpání okapů vede k hromadění vody, která nemá kam odtékat, a tím dochází k přetížení celého systému.
- Kontrola těsnosti a poškození: pravidelné vizuální kontroly okapů by měly zjistit, že všechny případné trhliny, praskliny nebo koroze jsou lokalizovány včas a tedy i k drobným lokálním opravám je přikročeno dříve, než se problém rozvine v něco mnohem závažnějšího a ekonomicky náročnějšího. Rovněž je důležité zkontrolovat i všechny spoje a ujistit se, že jsou těsné a voda nemůže protékat, kudy nemá.
- Kontrola upevnění: okapy by měly být pevně připevněny k střešní konstrukci, aby se předešlo jejich uvolnění nebo pohybu během silného větru. Případné uvolnění může vést k nesprávnému odvodu vody a následnému poškození, když tedy kontrolujeme stav okapů, musíme zkontrolovat i jejich upevnění.
Sestavení okapového systému
Stejně důležité jako samotná kontrola je i zakoupení dostatečného množství všech potřebných komponent, které nám umožní složit okap tak, aby sváděl vodu pryč od objektu – ať už do nádrže na dešťovou vodu nebo do kanalizace.
Hlavní součástí okapního systému jsou pochopitelně okapové žlaby, která sbírají dešťovou vodu ze střechy a odvádí ji do svodů. Žlaby jsou dostupné v různých velikostech a je třeba je vybrat podle velikosti střechy a množství vody, kterou předpokládáme při největších deštích nebo jarních oblevách. Na žlaby jsou napojeny svody, což je potrubí, které odvádí vodu z horizontálního žlabu vertikálním směrem po straně objektu, pryč od základů, až do kanalizace (nebo nádrže).
Svody, což je na stavbách často problém, musí být dostatečně dlouhé, aby zajistily správný odtok – rozhodně není postačující, aby svod skončil v polovině výšky objektu nebo vodu vypouštěl do základů, jak je bohužel často vidět u starších objektů, které jsou v obecně před-rekonstručním stavu. Co na začátku mohlo být několik tisíc investovaných do zkompletování svodů dešťové vody se rázem prodraží a prodlouží všechny opravy.
Aby žlaby a svody správně pracovaly, je nutné je správně upevnit, k čemuž slouží různé spojovací materiály jako šrouby, hřebíky, sponky, těsnění a jiné upevňovací prvky. Tyto materiály zajišťují stabilitu a těsnost systému. A konečně je při celkovém návrhu žlabů a svodů vzít v úvahu i jiné tvary, než je jen rovný žlab a rovný svod, a spočítat, kolik bude třeba rohů, tvarovek, kolen a dalších kusů různého příslušenství, které vodu svedou tam, kam patří – tedy daleko od objektů a od základů.
Materiály okapových systémů
Pozinkovaná ocel je cenově dostupná, odolná proti korozi a snadno se montuje, avšak při poškození povrchu nebo nedostatečné ochraně může časem začít korodovat. Je vhodná pro objekty, kde není nutná dlouhá životnost nebo specifické estetické nároky.
Měď je velmi odolná, má dlouhou životnost a esteticky atraktivní vzhled a, což je nepochybně výhoda, nekoroduje ani při extrémních podmínkách. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a tedy i vyšší zájem zlodějů. Celkově je ovšem velmi často používána pro historické budovy nebo objekty, kde je důležitý vzhled okapů.
Hliník je lehký, snadno se tvaruje, je odolný proti korozi a levnější než měď, ale méně odolný vůči mechanickému poškození. A má kratší životnost. Používá se zejména u moderních staveb a rekonstrukcí, kde je kladen důraz na cenovou dostupnost.
A nakonec je třeba zmínit i plastové okapy, které jsou z celého výčtu materiálů nejlevnější variantou, jsou odolné proti korozi a snadno se instalují, avšak mají kratší životnost, jsou náchylné k poškození mrazem, UV zářením, mechanickým poškozením a mohou se snadno deformovat – například tedy těžko odolají horským podmínkám.
Jsou tedy vhodné jako ekonomická varianta pro objekty s nižšími nároky na odolnost, ve správných podmínkách vydrží klidně i 50 let, což se vyrovná životnosti pozinkovanému okapu v optimálních podmínkách) nebo jako dočasné řešení před osazením okapů z jiného materiálu.
Na co se zaměřit při výběru okapů
Jak bylo zmíněno v předchozí kapitole, výběr máme ze čtyř typů materiálů, jejich vlastnosti, klady a zápory jsou alfou a omegou výběru nejvhodnějšího okapového systému pro naše potřeby. Při výběru materiálu je primárně nutné zvážit několik faktorů – výšku investice, požadavky na údržbu, požadavky na estetiku a životnost materiálu.
Již z praktičtějšího hlediska nejen pro konkrétní situaci, ale i pro konkrétní stavbu, lze uvést další kritéria výběru, mezi které lze zařadit například velikost okapu nebo kapacitu. Velikost okapů by měla odpovídat typu střechy, její ploše a strmosti, aby byl zajištěn dostatečný odvod vody i při intenzivnějších deštích nebo po bohaté sněhové nadílce.
Kapacita svodů vody musí být dimenzována tak, aby zvládla očekávané srážky bez přetékání. Je tedy jasné, že budeme volit jiný rozměr okapu v horských oblastech, kde bohatě sněží, a jiný ve městech, kde v zimě stěží potkáme bílý poprašek. Klíčovým aspektem je v případě takového výběru i odolnost materiálu, nejen faktory zmíněné v prvním odstavci, – je nutné zvážit schopnost materiálu odolávat korozi, UV záření a mechanickému poškození, protože v horských oblastech bude vystaven větší zátěži ze strany počasí, než například v Praze.
Kontrola při instalaci okapů
Koupí vhodného okapového systému to ale samozřejmě nekončí a aby systém fungoval, jak má a jak od něj očekáváme, je třeba ohlídat i správnou instalaci – zejména pak kvalitní uchycení jednotlivých částí k nosným konstrukcím, těsné sesazení jednotlivých dílů, které zajistí, že voda nebude protékat, kudy nemá, a v neposlední řadě i správný sklon, pod kterým bude veden žlab směrem ke svodu. Tento sklon by měl být kolem 1 %, aby voda mohla volně odtékat. A pak už nezbývá než okapy pravidelně čistit a kontrolovat, že jsou stále jako nové.