Opláštění šikmých a vodorovných ploch v podkroví (pracovní postup)
Atypické prostory, které díky šikmým stěnám v podkroví vznikají, poskytují zajímavá řešení místnosti. Beze sporu tak vznikají interiéry, které mají své kouzlo, půvab a ve kterých je radost bydlet.
Konstrukce na stavěcích třmenech
01 Vložení izolace
Mezi krokve vložíme tepelnou izolaci z minerálních vláken.
02 Montáž parozábrany
Parozábranu připevníme sponkovačkou na krokve. Parozábrana musí být spojitá. R-UD profily podlepíme napojovacím pěnovým těsněním a připevníme k navazujícím konstrukcím. Do zdiva je kotvíme pomocí plastových natloukacích hmoždinek v rozteči max. 800 mm, do sádrokartonových konstrukcí pomocí vrutů typu FN 4,8 x 35 mm v místě profilu konstrukce.
03 Stavěcí třmeny
Stavěcí třmeny přišroubujeme ke krokvím dvěma vruty typu FN 4,8 x 35 mm. Rozteč montážních R-CD profilů je max. 500 mm. Stejná rozteč R-CD profilů je i ve vodorovné části podkroví.
04 Montáž profilu
R-CD profily nasuneme do R-UD profilů a přišroubujeme je ke stavěcím třmenům dvěma samovrtnými šrouby do plechu typu LB 3,5 x 9,5 mm.
05 Nastavení profilů a montáž SDK
V případě potřeby nastavíme R-CD profily pomocí spojovacích kusů pro R-CD profily. Napojení sousedních profilů vystřídáme min. o šířku desky. Po montáži podkonstrukce provedeme opláštění sádrokartonovými deskami Rigips – postupujeme jako předchozím případě v bodech 5 a 6.
Konstrukce z dřevěných latí
01 Upevnění podkonstrukce
Podkonstrukci z dřevěných latí upevňujeme ke krokvím nebo kleštinám samořeznými šrouby ∅ 5mm a délky min. 90 mm. Pro vzdálenost krokví do 850 mm je možno použít latě o průřezu 50/30 mm, pro větší vzdálenost krokví (max. však 1 000 mm) latě o průřezu 60/40 mm.
02 Vyrovnání nerovností
Při nerovnostech na krokvích vyrovnáme podkonstrukci z latí podložením nebo připevníme latě pomocí stavěcích třmenů. Stavěcí třmeny přišroubujeme ke krokvím dvojicí vrutů typu FN.
03 Vložení izolace
Po montáži podkonstrukce, vložení tepelné izolace a aplikaci parozábrany provedeme opláštění sádrokartonovými deskami Rigips a zatmelení – dále postupujeme jako v prvním případě v bodech 5 a 6.
Odborník radí
Dřevěné latě použité pro podkonstrukci musí být vyschlé. Pro zajištění optimální funkce montované konstrukce je nutné použít dřevěné latě odpovídající kvality – vlhkost řeziva je max. 18 %, lépe 15 % (přirozenou cestou vyschne řezivo až za cca 7 let), vhodné řezivo musí být rovné, a pokud možno bez suků.
Místo řeziva, které nesplňuje výše uvedené parametry, je vhodnější použít systémové R-CD profily. Dosáhneme tak optimální kvality sádrokartonové konstrukce. Rozteč dřevěných latí je max. 500 mm. V případě podkonstrukce z dřevěných latí můžeme umístit parozábranu jak pod latěmi, tak i na latích. S ohledem na vlastnosti dřeva je doporučeno dřevěné latě naimpregnovat některým přípravkem proti plísním a dřevokazným houbám.