Protisněhová ochrana střech
Pohled na závady, které vykazuje střecha po zimě, může být tristní. Přitom stačí respektovat normy a správně instalovat protisněhové zábrany. Při rekonstrukcích střech a u novostaveb by to měla být samozřejmost.
K nejčastějším škodám po zimě patří narušení statiky střechy, kolaps střešního pláště čili poničená střešní krytina, poškození prostupů (anténní průchodky, sanitární odvětrání, vikýře a další doplňky). Mimo to padající sníh ohrožuje osoby v blízkosti budov.
K nejčastějším chybám patří špatné umístění protisněhových zábran a háků v jedné řadě, ve studené části střechy u okapu. Nad studenou částí střechy (nad pozednicí) instalujeme zábrany vždy, k všeobecným pravidlům ale patří, že protisněhové příslušenství by mělo být rozmístěno po celé ploše střechy tak, aby se sněhová masa neuvolnila v jednom kusu – lavině – od hřebene. Pak hrozí poškození prvků namontovaných na ploše střechy, může dojít k devastaci okapů, ale především je zde značné riziko pro osoby a objekty pod hranou střechy.
Při montáži masivních sněhových zábran pouze ve spodní části střechy bez správného doplnění dalším bezpečnostním vybavením (sněhové háky, rozrážeče, zábrany ve více řadách) může dojít i k prolomení či proražení krytiny a následnému zatékání.
V ČR sice neexistuje legislativa, v níž by bylo nařízeno použití protisněhových zábran, ale existuje mapa oblastí zatížení sněhem platná od listopadu 2006 (ČSN EN 1991-1132005/Z1: 2006), kterou lze najít např. na www.snihnastrese.cz. Tabulka této normy zobrazuje zatížení budov v jednotlivých sněhových oblastech a podle typu sněhu (čerstvý, ulehlý, starý, mokrý). Platí pro střechy v úhlu do 30°. Například 28 cm ulehlého sněhu na 1 m2 váží 56 kg. Počítáme-li 8 metrů od hřebene k okapu, dostaneme se prostým vynásobením k váze 448 kg.
Pokud se taková lavina uvolní, dokáže napáchat vážné škody a způsobit problém majiteli nemovitosti i z titulu jeho odpovědnosti, neboť obecní vyhlášky i zákon ukládají zabránit vzniku škody na zdraví a majetku způsobené pádem sněhu a ledu ze střechy a zanedbání může skončit i trestním stíháním.
Firma HPI – CZ, která kromě dalších střešních doplňků a příslušenství pro zateplování budov nabízí zejména protisněhové zábrany, proto jednoznačně doporučuje nepoužívat protisněhové a bezpečnostní prvky jen jako dekoraci střechy, ale konzultovat správný typ a množství pro danou krytinu s jejím výrobcem nebo projektantem.
Nabídka společnosti HPI pokrývá téměř kompletní rozsah řešení pro různé typy krytin šikmých střech v této oblasti: sněhové zábrany (mříže 20 cm a 15 cm), trubkové sněholamy, rozrážeče sněhu (srdcové pro šindel a plech či tvarovanou krytinu) a lopatkové (pro šindel a plech), protisněhové háky, držáky na kulatinu pro průměr kulatiny 12 cm. Pro každou krytinu lze vybrat vhodné provedení.
Více o sortimentu HPI najdete na www.hpi-cz.eu.
podle podkladů firmy HPI – CZ
HPI – CZ, spol. s. r. o.
Kotrčova 306
503 01 Hradec Králové
tel.: +420 495 800 911 (912)
fax.: +420 495 217 290
e-mail: info@hpi-cz.eu
prodej@hpi-cz.eu
–>–>