Správné napojení parobrzdy ke konstrukci tmelem (pracovní postup)
Zabudovaná vlhkost v konstrukci může mít v dlouhodobém horizontu závažné následky. Pokud se navíc v této skladbě vyskytují dřevěné prvky, je riziko napadení dřevokaznými houbami a plísní extrémně vysoké. Plíseň se však nebude projevovat pouze ve skladbě, ale časem se začne dostávat i do interiéru.
Užívání takovýchto prostor je pak pro lidi škodlivé a nezdravé. Samozřejmě dlouhodobá vlhkost se může podepsat i na kvalitě zabudovaného dřeva, které má ve spoustě případech nosnou funkci. Následky spojené se ztrátou stability konstrukce bývají fatální a těžko opravitelné. Pro majitele a řemeslníka to může být hotová pohroma, protože lze očekávat vysoké nároky na náhradu škody a finanční výdaje s opravou spojené.
Použití systému parotěsnosti ISOVER Vario® nabízí spolehlivou ochranu před poškozením budov vlhkostí. Díky variabilním (inteligentním) parobrzdám Vario® XtraSafe a Vario® KM Duplex UV zajistíte těsnost proti pronikání vlhkosti, a zároveň i vysychání již zabudované vlhkosti. Jak je to možné? Tyto materiály jsou totiž schopny měnit své difuzní vlastnosti na základě vnějších podmínek. V zimě tak brání pronikání vlhkosti do konstrukce a naopak v létě propouští vlhkost ven a napomáhají vysychání.
Podmínkou správné funkce celého systému je použití kompletního sortimentu doplňků – tmelů a lepicích pásek dokonale přizpůsobených fóliovému materiálu a běžným stavebním podkladům. Tento systém lze s úspěchem využít ve stěnách, stropech i střechách. I přes použití tohoto kvalitního materiálu je nutností věnovat zvýšenou pozornost detailům, prostupům a napojením na okolní stavební prvky a konstrukce. I zde platí pořekadlo, že ďábel se skrývá v detailu.
Před aplikací
01 Příprava pásky
Připravíme si potřebné kusy pásky, s odměřením nám pomůže praktický potisk s měřicím pásmem. Pásku střiháme rovně a po zastřižení mírně ohneme do tvaru písmene U – pásku při tomto tvarování nesmíme zlomit!
02 Oddělení pásky
Lepicí pásky by se za normálních okolností neměly odtrhávat ručně. Výjimkou jsou textilní pásky speciálně vyvinuté pro tento účel (Vario® XtraTape), které mají po odtržení rovný okraj podobající se řezu, což je důležité pro zajištění dobrého a spolehlivého výsledku.
Ostatní lepicí pásky (Vario® MultiTape, MultiTape SL, Vario® KB1) by se neměly odtrhávat rukou, protože by odtržený okraj pásky nebyl rovný, což by mohlo bránit vzduchotěsnému zalepení parobrzdy. Pokud k tomu přesto dojde, mělo by být zajištěno dostatečné přelepení odtržených okrajů.
03 Lepení pásky
Krycí pásku lze jednoduchým hmatem bez problémů odlepit od lepicí pásky, aniž by došlo k poškození lepicí plochy. Před lepením proto stačí jen přejet prstem přes hranu, aby došlo k odlepení krycí pásky.
04 Aplikace pásky
Pružné a směrově stabilní lepicí pásky (Vario® MultiTape, MultiTape SL či Vario® KB1, nebo Vario® XtraTape) nesmí být při lepení na fólii příliš nataženy – pokud bychom takto příliš nataženou lepicí pásku nalepili na fólii, pak se vzhledem k extrémně vysoké lepicí síle stáhne. Fólie pak vytvoří vlny, které následně mohou způsobit netěsnost.
Informace o materiálu
Dvousložkový lepicí tmel ISOVER Vario® DoubleFit určený k vzájemnému napojení parobrzdy ISOVER Vario® KM Duplex UV a jiných konstrukcí. Trvale elastický tmel se aplikuje v tloušťce 6-8 mm k zajištění trvalého vzduchotěsného napojení parobrzdy a obvodového zdiva. Systém doplňků Vario® je speciálně vyvinut k lepení spojů v ploše a u detailů parobrzdy ISOVER Vario® KM Duplex UV. V případě vyšší produktové řady ISOVER Vario® XtraSafe použijte tmel ISOVER Vario® XtraFit.
05 Příprava kartuše
Špičky patron se před prvním použitím seříznou – způsob tohoto seříznutí má velký vliv na konečný výsledek. Správné seříznutí špičky patrony zajistí optimální nanesení housenky tmelu, z tohoto hlediska lze doporučit výřez ve tvaru V. Proč? Díky dvojitému výřezu ve tvaru V bude housenka kulatá a silná, což je ideální stav pro vzduchotěsné utěsnění fólie. V případě jednoduchého šikmého řezu se housenka při nanášení zploští a pro optimální připojení bude mít příliš malý objem.
Aplikace parobrzd
06 Aplikace housenky
Seříznutou špičkou patrony ve tvaru písmene V naneseme objemnou housenku tmelu a překryjeme fólií. Pro přilepení fólie ve tvaru V přejedeme dvěma prsty podél housenky a přitom na ni lehce tlačíme z boku, abychom tmel při aplikaci nezploštěli. Aby tmel optimálně těsnil, musí být nanesen tak, aby pod fólií zůstal patrný malý kopeček, ideálně ve výšce 5 mm. Přilepení lze provést také pomocí dřevěné šablony, kterou přejedeme přes housenku.
07 Příprava nátěru
Vzhledem k tomu, že je tmel Vario® DoubleFit a Vario® XtraFit rozpustný ve vodě, lze z něj vytvořit základní penetrační nátěr, který zajistí způsobilost lepení na prašný, nebo nerovný povrch. K tomu je potřeba sklenice naplněné cca 1 cm vody, čistý štětec a tmel Isover Vario®. Do sklenice vytlačíme tolik tmele , aby byla vodní hladina pokryta. Následně tuto směs promícháme štětcem.
08 Aplikace nátěru
Takto připravený základní nátěr je ideální na podklady s otevřenými póry nebo na nepřilnavé povrchy. Podklad je únosný po krátkém zaschnutí základního nátěru (suchý na dotek).
Co budete potřebovat?
- Parobrzda
- ISOVER Vario® KM Duplex UV, nebo ISOVER Vario® XtraSafe (role v návinu 30 nebo 60 m2, o rozměrech 40,nebo 20m x 1,5m)
- Dvousložkový lepicí tmel
- ISOVER Vario® DoubleFit, kartuše 310 ml
- Pásky
- Isover Vario® KB1 (doporučeno dělit střihem), nebo Isover Vario® XtraTape (lze dělit trháním)
- lepicí Vario® MultiTape, nebo MultiTape SL, lze dělit střihem či řezem
Příklad použití: Připojení parobrzdy ke štítové stěně
09 Příprava stěny
Před připojením parobrzdy ke stěně je třeba posoudit stav stěny. Pokud je materiál stěny silně drobivý, má otevřené póry nebo není rovný, je třeba podklad optimalizovat aplikací hladké omítky. Pokud je pracovní teplota nižší než 5 °C, neprovádíme lepení pomocí Vario® DoubleFit.
10 Uchycení parobrzdy
Parobrzdu držíme rovně a provizorně ji připevníme oboustranně lepicí papírovou páskou. K tomuto účelu nepoužíváme lepicí pásky Vario®, protože mají velmi silně lepí a po nalepení je již nelze odlepit.
11 Aplikace tmelu
Naznačíme si čáru ve vzdálenosti cca 2,5 cm od šikmé plochy stěny. Pro zachování rovnoměrné vzdálenosti nám pomůže kousek dřeva. Podél naznačené čáry vymáčkněte celistvou housenku Vario® DoubleFit.
12 Utěsnění
Uvolníme provizorně připevněnou parobrzdu, uděláme odlehčovací smyčku s přídavkem materiálu cca 3 cm jako dilatační spáru a použijeme dva prsty nebo šablonu k utěsnění fólie ve tvaru písmene V, abychom zachovali tvar housenky.
13 Napojení na stěnu
Obdobně připevníme tmelem Vario® DoubleFit i pásy fólie v místě napojení na stěnu.
14 Rohy
Pro zalepení rohů nastřihneme přebývající parobrzdu podél tečkované čáry směrem k rohu a přesahy fólie složíme v pravém úhlu přes sebe.
15 Zalepení tmelem
Celou plochu s přesahem pečlivě zalepíme pomocí Vario® DoubleFit až k rohu.