Dřevostavba a střešní krytina
Jakou střešní krytinu zvolit na dřevostavbu? Podle toho, jakou dřevostavbu máme nebo plánujeme. Jiná hmotnost střechy je vhodná pro lehký skelet, jiná pro masivní srub.
Betonové a pálené střešní tašky
Jejich velkou výhodou je možnost výběru přesně daného odstínu. Střechu tak lze přizpůsobit fasádě, odstínu oken a dveří a dalších doplňků. Samozřejmě je to zbytečné, pokud na střechu nebude odnikud vůbec možné vidět. Je to ale důležité v případě, že střecha někde je viditelná z dálky a dokonce tvoří horizont kopce. Tato těžší střecha je vhodná na srubové stavby, kterým pomáhá „sedat“.
Plechová střecha: proti tradici
Plechová střecha je lehká a dobře se hodí k dřevu, čehož názorným příkladem jsou severské domky ve Skandinávii. Ocelová krytina je především výhodná na lehké dřevěné konstrukce (je totiž 8 až10 krát lehčí než betonové a pálené tašky). Ale nejen na ně. Takový horský srub nebo roubenka uvítá zase odolnost i bezúdržbovost ocelové střechy: nedrží se na ní v zimě sníh a po celý rok mechy a lišejníky…
Vláknocementová střešní krytina
Dřevostavby hojně využívají vláknocementovou střešní krytinu. Proti plechové střeše jetišší, zvuky průtrže mračen ani krupobití dovnitř neproniknou. Je odolná proti mechům, škůdcům a atmosférickým vlivům. Můžeme ji použít již od sklonu střechy 18 stupňů. Šablony jsou k dostání v různých tvarech a jejich další výhodou je nízká hmotnost. Střešní krytina tak nezatěžuje krov, což je praktické také při rekonstrukci. Čtvercové šablony položené kosodélně se objevují na starých rekonstruovaných stavbách, obdélníkové zase vyniknou na novostavbách, kde je často k vidění také vlnitá varianta ve velkých formátech. Ta se dá využít na střechách počínaje 10°sklonu a má příznivé ceny.
Fotovoltaika nebo netřesky?
Klasická sedlová střecha se u dřevostaveb vyskytuje stále, pořád více je ale k vidění střecha pultová, která se ve větším množství začala u nás objevovat někdy před 10-15 lety. Její obliba ale snad už dosáhla vrcholu. Sklon pultové střechy jižním směrem je ideální (stejně jako jižní strana sedlové střechy) k umístění fotovoltaických panelů.
Stále více se setkáváme s dřevostavbami v podobě přízemních nebo patrových kvádrů či krychlí s plochou střechou. U nich se přímo nabízí střecha, která se také k dřevostavbě velmi hodí: střecha zelená, plná suchomilných rostlina trav, anebo střešní zahrada se záhony osázenými květinami či zeleninou. Vše záleží na nosnosti střešní konstrukce. S jejím zesílením je nutno počítat už v projektové dokumentaci – investor tudíž musí střešní zahradu dopředu plánovat. Dodatečná zelená střecha se při dostatečné nosnosti ovšem dá dodělat.
Tradiční krytiny mají konkurenci: střecha dřevěná
Tato moderní střecha bývá řešena bez přesahu krovu. To, že se materiál z fasády (dřevěný obklad) šplhá přes hranu střechy nahoru a pokrývástřechu shora celou, není ještě příliš obvyklé. O to ale efektnější. Spodní část střechy tvořená asfaltovými pásy je pokryta dřevěným obkladem, pod který se skrývají okapy a svody, případně další technické prvky.
Šindele a došky jsou ideální
Nejstylovější a k dřevostavbě snad nejpřirozenější jsou střešní krytiny z přírodních materiálů. Sruby a roubenky dostanou jiný rozměr a poetiku s doškovou nebo šindelovou střešní krytinou. Dokáží ale dotáhnout vzhled nejen starých domů, ale i novostaveb. Za zmínku stojí plastový šindel. Vypadá jako dřevěný, je ale levnější a bezúdržbový; střecha se nemusí natírat.
Text: Alena Gembalová
Foto: MIRAMARI DESIGN, Jana Lásková, Rostislav Zapletal. Létající inženýři, OK PYRUS