Plechové střešní krytiny jsou „IN“: Falcovaná plechová krytina
První střechy pokryté plechem se pojí s dobou renesance. Na našem území nemají plechové krytiny tak dlouhou tradici, ale i kratší časový úsek stačil k tomu, aby si vybudovaly silnou pozici. Obliba plechu stále stoupá, za což vděčí široké škále materiálů, tvarů a povrchových úprav. Nezanedbatelná je variabilita způsobů zpracování, díky které si plech poradí s jakoukoliv konstrukcí a libovolným tvarem.
Benefitem je samozřejmě nízká hmotnost plechu (průměrně se pohybuje okolo 5 kg/m2), což zlevňuje náklady na nosnou konstrukci a také na dopravu. Připočteme-li k tomu eleganci plechu, který svou jednoduchostí a hladkým povrchem vychází vstříc současným architektonickým trendům, nelze se oblibě plechu divit.
Potvrzením vítězného tažení plechových krytin stavebním trhem je nejen množství plechových střech a fasád ve veřejném prostoru, ale také výsledky architektonických soutěží – už několik let v nich projekty s „plechem“ obsazují přední místa.
Falcovaná plechová krytina
Pro výrobu střešních krytin se používají válcované plechy z oceli, hliníku, titanzinku a mědi. Výjimečně se lze setkat i s nerezovým plechem. Dodávají se ve svitcích, ze kterých se stříhají jednotlivé pruhy (šáry) a přímo se pokládají na střechu, kde se spojují falcováním. Toto je historicky nejstarší forma použití plechové krytiny, ale pro své technické vlastnosti a nadčasový vzhled je stále široce využívaná.
Falcované krytině stačí minimální sklon
Falcovaná krytina vytváří hladkou plochu s pravidelným rastrem drážek (falců) ve směru spádu a s roztečí max. 60 cm. Klempířské spojení plechových pásů je voděodolné a umožňuje tento druh krytiny používat už od sklonu od 3°.
Dobře se tak uplatňuje u bungalovů s nízkým sklonem, stejně jako u moderních rezidencí s plechem, přecházejícím ze svislých stěn na střechu. Falcovaný plech ozvláštní bez rozdílu rodinný dům, procovskou vilu i reprezentativní veřejnou stavbu. Jistota tohoto řešení je často využívána také v extrémních horských podmínkách, ovšem na větších sklonech střešní plochy.
Nevýhodou falcovaného plechu je, že vyžaduje vysoce profesionální řemeslné zpracování, což tuto krytinu limituje v případě drobných staveb typu pergol.
Jakou údržbu si žádá plechová krytina?
Vodítkem při volbě plechového materiálu mohou být nároky na údržbu. V případě obyčejného pozinkovaného plechu je nutno po zoxidování povrchu provést ochranný nátěr a pravidelně jej obnovovat. U lepší varianty – plechu opatřeného poplastovanou úpravou (lesklou nebo matnou), potřena ochranného nátěru odpadá.
Totéž platí pro měď a titanzinek. Jejich povrch je přírodní a časem zmatní, jak plech získává přirozenou ochrannou patinu. Bezúdržbový je také hliníkový plech, používaný buď jako přírodní nebo lakovaný v různých odstínech.
Pozor ale na kombinování různých kovových materiálů na jedné střeše! Ne všechny se snesou a při nevhodné kombinaci může dojít k materiálové korozi.
Ceny plechů pro falcování se liší
Výrobců plechů pro falcované krytiny je celá řada. Nejkvalitnější titanzinkové plechy dodávají Rheinzink a VM Zinc, k dostání je i řada plechů polských, holandských nebo slovinských. Nejkvalitnější hliníkové plechy jsou od výrobců Prefa Aluminiumprodukte a Satjam. Poplastovanéné pozinkované plechy nejvyšší kvality mají v nabídce firmy Ruukki a Lindab.
Ceny se výrazně liší podle jednotlivých materiálů. Nejlevnější je obyčejný pozinkovaný plech, jehož cena se pohybuje kolem 120 Kč/m2. Cena přírodního titanzinkového plechu je asi 300 Kč/m2, poplastovaný plech stojí podle povrchové úpravy mezi 300 a 400 Kč/m2, cena hliníkového plechu je okolo 400 Kč/m2 a cena mědi asi 1 000 Kč/m2.
Jak dlouho falcovaná střecha vydrží?
Rozdílná je i doba záruky – na obyčejný pozinkovaný plech je poskytována v délce pouhých dvou let, na poplastovaný plech až 15 let, na měděný plech většinou do 10 let, na nejkvalitnější hliníkové a titanzinkové plechy poskytují výrobci záruku dokonce 40 až 60 let. I životnost jednotlivých materiálů je velmi rozdílná.
Obyčejný pozinkovaný plech začne korodovat většinou již po několika letech. Ovšem ochranným nátěrem a jeho pravidelným opakováním se dá životnost prodloužit na desítky let. Poplastovaný plech má životnost okolo 50 let, titanzinkový plech 40 – 100 let (dle kvality) a plechy měděné a hliníkové rozhodně vyšší než 100 let. Životnost může velmi negativně ovlivnit prostředí (zejména kyselé), ve kterém se střecha nachází.
Plech jako surovina střešní šablony
Plechové svitky neslouží jen k falcovaní. Častěji jsou polotovarem, který se dál válcováním tvaruje do požadované podoby (taškové tabule, trapézové plechy) nebo se dělí na menší dílce pro zhotovení maloformátové střešní krytiny.
Zdroj:
[1] Kopta P., Janoušková J.: Šikmé střechy, Grada 2012
[2] webové stránky výrobců plechových krytin