Velkoformátová tašková tabule

Plechové střešní krytiny jsou „IN“: Velkoformátové střešní krytiny

Partneři sekce:
  • Prefa

Mezi velkoformátové střešní krytiny se řadí trapézové plechy, taškové tabule a imitace falcované krytiny. Vyrábějí se buď z pozinkovaného plechu nebo z luxusnějšího hliníku. Tloušťka plechu je obvykle 0,5 až 0,6 mm, na horní straně bývá opatřen základní barvou a poté polyesterovou povrchovou úpravou v různých odstínech (nejčastěji má každý výrobce v nabídce asi deset barev). Na spodní straně je nástřik v barvě bílé nebo šedé.

Standardně se velkoformátové plechové krytiny vyrábějí buď v lesklém (levnějším) nebo matném (dražším) provedení. Cena montáže se pohybuje v rozmezí 200 – 500 Kč/m2, dle velikosti a složitosti střechy.

Kdy taškovou tabuli a kdy trapéz?

Velkoformátové plechové krytiny se vyrábějí válcováním plechu, který byl předem opatřen finální povrchovou úpravou. Profilování může být buď do podoby skládaných střešních tašek (připomínají běžné tašky) nebo se vyrábí v podobě trapézových plechů. Poslední dobou se poměrně úspěšně vyrábí i imitace klasického falcovaného plechu.

Podle typu nachází velkoformátové plechové krytiny různé uplatnění. Tabule v podobě střešních tašek a imitace falcovaného plechu se nejčastěji používají na střechy rodinných a bytových domů, trapézové plechy se zase hojně aplikují na zastřešení i opláštění nejrůznějších průmyslových hal.

Z této kategorie jsou nejčastěji používané plechové imitace tašek, jejichž zajímavý design a nízká hmotnost je předurčují na rekonstrukce starších objektů v historickém stylu, které by nevydržely větší zatížení. Vhodně však doplní i novostavbu, jejíhož majitele jistě potěší úspora nákladů za subtilnější nosnou konstrukci.

Velkoformátová tabule

Minimální sklon plechové krytiny je nutno dodržet

Taškové tabule se smějí pokládat od sklonu 14°, tabule v podobě falcovaných a trapézových plechů dokonce od sklonu 6°. Uvedené sklony platí obecně pro většinu typů krytin, mohou se však drobně lišit dle výrobce a konkrétního typu.

Plechové střešní šablony se skládají jako lego

Velkoformátové střešní šablony se ve výrobě upravují na rozměry konkrétní střechy. Montáž na stavbě je pak velmi rychlá a navíc jsou touto technologií na minimum eliminována místa napojení, která jsou vždy nejslabším článkem krytiny z hlediska zatékání.

Na druhou stranu manipulace s dílci délky 6 až 8 m vyžaduje dostatečný manipulační prostor a také opatrnost při přemísťování, aby nedošlo k prohnutí plechu. Nepřítelem při montáži je i vítr, velká plocha a nízká hmotnost plechu mu špatně odolávají.

Velkoformátová tabule na rodinný dům

Nejlevnější plechová krytina

Přední výrobci velkoformátových profilovaných střešních krytin pocházejí ze Skandinávie, kde má tato krytina dlouhou tradici. Jedná se o švédskou společnost Lindab a finskou Ruukki. Největším ryze českým výrobcem je Satjam. Kromě jmenovaných působí na trhu celá řada dalších výrobců (zejména z Polska), jejichž výrobky se vyznačují především nižší cenou, které ale bývá dosaženo na úkor kvality.

Ceny plechových profilovaných krytin se tak mohou dost lišit. Lze je pořídit za ceny už kolem 150 Kč/m2, nicméně tahle varianta se nedoporučuje. Mnohem jistější je obracet se na renomované výrobce, jejichž ceny se v závislosti na povrchové úpravě pohybují od cca 220 Kč/m2 do zhruba 400 Kč/m2.

Nepřehlédněte: Jak si vybrat střechu na svůj rodinný dům

Záruka na materiál poskytovaná kvalitními výrobci je nejčastěji 30 let, na typy s nejlepší povrchovou úpravou může být i 50 roků. Životnost střešního pláště zhotoveného z této krytiny by měla být delší než padesát let, samozřejmě v závislosti na typu povrchové úpravy.

Velkoformátová tabule na sedlove střeše

V souvislosti se životností je nutné ještě jednou varovat před velmi levnými krytinami od pochybných výrobců. Levná krytina zdánlivě vypadá stejně jako krytina dražší, protože má často povrch řešen stejnou skladbou vrstev. Jenže nosný plech bývá mnohem nižší kvality a tenčí (rozválcovaný), pozinkování má oproti plechům spolehlivých výrobců nižší gramáž a nalakování bývá provedeno jen běžnou práškovou barvou nebo polyesterovou barvou horší kvality. Životnost takové krytiny je pak samozřejmě nižší.

Text a foto: Alena Georgiadisová

Zdroj:
[1] Kopta P., Janoušková J.: Šikmé střechy, Grada 2012
[2] webové stránky výrobců plechových krytin