Systémové uchycení fotovoltaických panelů na šikmou střechu (pracovní postup)
Jak snadno upevnit panely a kudy bezpečně vést kabely přes střešní plášť? Dvě nejčastější otázky, které si v souvislosti s montáží fotovoltaiky či solárních kolektorů kladou investor i realizační firma.
Rostoucí ceny energií, potřeba nezávislosti, ekologické smýšlení nebo dotační podpora… Důvodů je mnoho, výsledek jeden – dříve solární kolektory a nyní především fotovoltaické panely se na střechách objevují stále častěji. KM Beta proto nabízí ucelený systém pro montáž na betonovou střešní krytinu. Řešení je dostupné nejen pro nové projekty, instalovat lze i dodatečně na starší střechu.
Před samotnou instalací
Orientace střechy, její sklon a riziko zastínění jsou klíčové parametry pro účinnost panelů a měly by být zohledněny každým investorem i realizační firmou. Stejně důležité je ale zohlednit i situace, které nastanou během užívání. Jde především o problémy se sněhem, odstraňování nečistot a také nezbytnou kontrolu. To vše by se mělo řešit souběžně s instalací samotných fotovoltaických panelů.
Běžná údržba
Fotovoltaické panely potřebují pravidelnou údržbu, protože dle vyjádření jednotlivých výrobců může prach snížit jejich účinnost o 5 až 10 % a na výkonu se samozřejmě mohou rovněž projevit i drobné závady a poškození způsobené rozmary počasí, například krupobitím. Pokud tedy hodláme osadit fotovoltaiku, pravidelně ji udržovat a příležitostně dle potřeby opravovat, bude nutné zajistit bezpečný a dostatečný přístup.
To ovšem v případě šikmých střech může být komplikované. Před instalací by proto mělo být důkladně promyšleno využití a umístění střešních lávek, případně zváženo plné využití střešních lávek, které jsou již k dispozici.
Základem takových řešení jsou tašky se speciálním nosným blokem. Pro lávky o délkách ocelového roštu 800 či 600 milimetrů jsou potřeba dvě. K vytvoření přístupových tras se pak používají nášlapy, pro které stačí vždy jedna speciální taška.
Zimní problémy
V zimním období má majitel domu s instalovanou fotovoltaikou dva zájmy:
- aby sníh nesjížděl nekontrolovatelně ze střechy, protože odpovídá za případné škody,
- aby se sníh nedržel na panelech, kde snižuje jejich výkon.
Jde tedy o dva protichůdné požadavky.
Povrch panelů má přitom velmi nízkou adhezi, sníh se na něm většinou dlouho neudrží, a pokud panely zabírají celou stranu střechy, nelze instalovat žádná protisněhová opatření. Je tak nutné řešit, co by se mohlo stát při pádu větší vrstvy z velké plochy. Tato situace je ovšem ještě poměrně snadno řešitelná – jako vhodné řešení se nabízí například posunutí okapových žlabů hlouběji pod hranu střechy.
Obtížnější situace nastává, pokud mají být panely na té části střechy, která je směrem k veřejně používané komunikaci, kde by sníh mohl někoho zranit nebo způsobit finanční škody. V takovém případě lze doporučit například instalaci fotovoltaiky jen do horní poloviny střechy a ve zbývající ploše rozmístit protisněhové tašky či háky. A samozřejmě nezapomenout na zábrany – například protisněhové mříže či kulatiny.
Taška kolektorová slouží jako držák slunečního kolektoru na střeše bez prostupu střešním pláštěm. Každá taška musí být připevněna k lati dvěma vruty s nerezovou úpravou. Kolektor se připevňuje k tašce pomocí střešní konzoly s objímkou, kterou prochází nosná trubka.
Taška kabelových prostupů slouží jako bezpečný a spolehlivý prvek k propojení elektrických a datových kabelů od zařizovacích předmětů přes střešní plášť. Doplňkové tašky jsou dostupné v řadě Beta a Hodonka.
Kdy fotovoltaické panely instalovat?
V případě novostavby lze fotovoltaické panely montovat zároveň s pokládkou střešní krytiny. Souběžná montáž je ideální z pohledu řešení detailů souvisejících s osazením panelů a jejich připojením, a to jednoduše proto, že většina míst na střeše je v této fázi lépe dostupná.
Osazení panelů je samozřejmě možné posunout na dobu, kdy je stavba těsně před dokončením. Tím lze eliminovat riziko poškození panelů během stavebních prací a také jejich odcizení, pokud stavba není chráněná. Montáž na střechu, kde již byla položena krytina, je ale pracnější – například je nutné vyřešit bezpečné přístupové trasy.
Univerzální versus systémové řešení panelů
V případě nejběžnějších šikmých střech se skládanou střešní krytinou se k upevnění panelů velmi často používají speciální háky. Ty se zatahují a kotví pod střešní tašky. Nevýhodou tohoto univerzálního řešení je nutnost pečlivé ruční úpravy spodní hrany krytiny – bez toho by se tašky kvůli hákům nadzvedávaly, docházelo by k zatékání, v krajním případě by taška mohla i prasknout.
Systémové řešení pro betonové tašky pracuje se specifickým prvkem – kolektorovou taškou. Ta má na vnější straně integrované dva šrouby 8 × 27 milimetrů s roztečí 75 milimetrů. Držáky se připevní přímo do nich, odpadá tedy zatahování pod tašky.
Další výraznou pomocí je i taška kabelových prostupů, která zajišťuje bezpečné a spolehlivé převedení kabeláže přes střešní plášť. Taška má v čele tři stupňovité a zaslepené vývody. Podle počtu a průměru kabelů se seříznou na potřebnou velikost průchodky, čímž je zachována maximální těsnost prostupu. Tuto tašku je možné umístit do libovolného místa na střeše.
A jak dlouho montáž fotovoltaických panelů trvá? Vše se odvíjí od sklonu a orientace střechy a samozřejmě přístupu na ni. Podle složitosti kotvení a velikosti panelů může montáž trvat od přípravy až po zprovoznění fotovoltaiky i několik dnů.
Betonovými střešními doplňky KM Beta postupně nahrazuje běžně používané plastové prvky. Výhody betonových doplňků oproti plastu jsou zřejmé – prakticky neomezená životnost, barevné sladění se základními taškami a nižší cena.
Co budeme potřebovat:
- Střešní tašky
- taška základní Beta, rozměr 420 × 330 mm, spotřeba 10 ks/m2
- taška půlená Beta, rozměr 420 × 182 mm, spotřeba dle tvaru střechy
- Střešní taška okrajová
- taška okrajová levá/pravá Beta, rozměr 420 × 330 mm, spotřeba cca 3,3 ks / bm štítu
- Střešní taška větrací
- taška větrací Beta, rozměr 420 × 330 mm, spotřeba cca 2 ks / bm hřebene a nároží
- Střešní taška kolektorová
- taška kolektorová Beta, rozměr 420 x 330 mm, spotřeba 4 ks/kolektor
- Střešní taška prostupová
- taška hadicových prostupů Beta, rozměr 420 x 330 mm, spotřeba dle počtu kolektorů
- Vruty 4,0 × 40 mm s nerezovou úpravou
- Hřebenové ucpávky
- Příchytky pro hřebenáče
- Větrací pás
- Okapní plech
- Hydroizolační fólie
- Latě a kontralatě
- Ochranná větrací mřížka
- Ochranný pás proti ptákům
Jak na samotnou pokládku?
Na připravenou konstrukci krovu nainstalujeme okapní plech. K okapnímu plechu přilepíme pás hydroizolační fólie. Hydroizolaci upevníme postupně od okapu k hřebeni v celé ploše střechy pomocí sponek, které pak překryjí kontralatě. Na takto připravenou hydroizolaci upevníme kontralatě, které v ideálním případě podtěsníme speciální páskou – především u nízkých sklonů střechy.
Nyní už můžeme připevnit střešní latě ve vzdálenosti podle sklonu střechy a dle typu krytiny. Na střešní lať nad okapním plechem upevníme ochrannou větrací mřížku a na první latě nad okapním plechem nezapomeneme ukotvit ochranný pás proti ptákům, který umožní do větrané mezery přívod vzduchu.
Nyní už na nás čeká samotná pokládka střešní krytiny. Začneme od nejspodnější řady u okapu vpravo a postupně se propracujeme až k hřebeni. Tašky Beta jsou kladeny vždy na vazbu. V předposlední řadě tašek nezapomeneme umístit větrací tašky.
Jakmile jsme dokončili pokládku betonové krytiny, nastal čas na instalaci hřebene. Nejdříve je nutné osadit vlastní hřebenovou lať, kterou vyrovnáme do roviny, přes ni připevníme univerzální větrací pás, který se přilepí ke střešním taškám.
Přejdeme k pokládce hřebenáčů. Tu začnete instalací hřebenové ucpávky ve vrcholu štítu, poté nad ucpávkou připevníme příchytku hřebenáče pro první hřebenáč. Ten nasuneme do příchytky a připevníme přes další příchytku vrutem do hřebenové latě. Každý další hřebenáč pak pokládáme stejným způsobem – nejprve upevníte příchytku hřebenáče, pak nasuneme hřebenáč, uchytíme příchytkou… Pokračujeme po celé délce hřebene.
Fotopostup
Text + foto: KMBeta