střecha zima

Údržba střechy v zimě: Jak vyzrát na sníh a vlhkost

Partneři sekce:
  • Prefa

Zimní měsíce jsou pro střechy obdobím plným nástrah. Sníh, led a extrémní teploty mohou způsobit závažné problémy, pokud střecha není pravidelně kontrolována a udržována – správná údržba v průběhu celé zimy je proto klíčová, abychom zamezili, že nám zdánlivě malé, řešitelné problémy přerostou do rekonstrukčně a finančně náročných poruch.

Pravidelná kontrola střechy během zimy

I během zimních měsíců je nezbytné provádět pravidelnou kontrolu stavu střechy. Nízké teploty a sněhové srážky mohou rychle odhalit drobné problémy, které v teplejším počasí nebyly viditelné či patrné, ale mohou vést k vážnému poškození střechy, pokud nebudou včas identifikovány. Problém však ve střešním plášti nemusel existovat před příchodem mrazů, nízké teploty ho naopak mohly i způsobit.

Kontrola hromadění sněhu

Sníh na střeše může vypadat neškodně, ale jeho akumulace představuje závažné riziko pro stabilitu střechy. Pokud se na střeše nahromadí příliš mnoho sněhu, může to vést k nadměrnému zatížení konstrukce, což zvyšuje riziko poškození střechy nebo dokonce jejího proboření. Je důležité pravidelně kontrolovat množství sněhu na střeše, zejména po silných sněhových bouřích a v oblastech více zatížených sněhem.

Odstraňování sněhu a ledu

Pokud je na střeše silná vrstva sněhu, je vhodné ji odstranit. Odstraňování sněhu by však mělo být prováděno s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození střešní krytiny (či zranění chodců pohybujících se v okolí objektu). Vhodné je použít speciální nástroje, jako jsou plastové nebo dřevěné škrabky, které nepoškodí střešní materiál. Pokud se na střeše tvoří led, například v okapovém systému, je nutné tento led odstranit, aby nedošlo k poškození okapů nebo střešního pláště.

Při práci ve výšce je nutné přijmout odpovídající bezpečnostní opatření, abychom zamezili zranění či pádu – který je s ohledem na sníh a led pravděpodobnější než v letních měsících. Prostor pod střechou, kam budeme sníh shazovat, řádně označíme a ideálně pověříme i druhou osobu, aby z ulice kontrolovala, že je bezpečné sníh shazovat.

Ochrana okapového systému před zamrzáním

Okapový systém je velmi citlivý na zimní počasí, a pokud není řádně udržován, může způsobit vážné problémy. Údržba přitom začíná již na podzim, kdy musíme žlaby a svody vyčistit, aby voda mohla volně odtékat – a v zimních měsících nezamrzla a potrubí neroztrhla.

Čistota okapů

Jak bylo zmíněno, před začátkem zimy by měly být okapy důkladně vyčištěny od listí, větviček a dalších nečistot. I během zimních měsíců je však potřeba okapy pravidelně kontrolovat, zejména po silných sněhových srážkách, a v případě potřeby je opět vyčistit. Pokud voda v okapech zamrzne, může to vést k prasknutí okapů nebo zatečení vody do interiéru domu.

Pravidelně kontrolujeme i okapové háky a úchyty svodného potrubí, zda je sněhová nadílka nepřetížila a nedošlo k jejich uvolnění. Při pádu většího množství sněhu ze střechy, ke kterému by nemělo dojít, pokud střechu zodpovědně čistíme, je rovněž třeba i zkontrolovat, zda sníh neposunul okapový žlab a nedošlo k rozpojení jednotlivých částí okapového systému.

Zamezení zamrzání vody v okapech

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak chránit okapy před zamrzáním, je instalace vyhřívaných kabelů. Tyto kabely udržují okapy a svody v teplotě nad bodem mrazu, což zabraňuje tvorbě ledu. V oblastech s častým střídáním tání a mrazu je toto opatření velmi důležité. Pokud už došlo k zamrznutí okapů, je nutné použít speciální nástroje, jako jsou teplé hadice (ale třeba i fén), k opatrnému odstranění ledu.

Kondenzace, ukazatel existujícího problému

Kondenzace je běžný problém, který se objevuje během zimních měsíců, když teplý vzduch z interiéru domu přichází do kontaktu s chladnou střechou. Kondenzace může vést k tvorbě vlhkosti, která může poškodit střešní konstrukci a izolaci. Aby se předešlo kondenzaci, je nutné mít správně nainstalovanou tepelnou izolaci, která brání úniku tepla do střešní konstrukce. V některých případech je také potřeba upravit ventilaci v podkroví, aby byl vzduch dostatečně cirkulován a vlhkost nebyla zachycena v izolaci – a to jsou opět úkony, které bychom měli provést ideálně na podzim.

Co ovšem můžeme odhalit v zimě v obytném podkroví, jsou tepelné mosty. Pokud totiž takový most existuje, uvidíme ho dříve nebo později na vlastní oči – v podobě vlhkých map na stěnách či šikminách střechy, jako propisující se hmoždinky sádrokartonů nebo, v pozdějších fázích, jako plíseň. Pokud to situace umožní, je v takovém případě třeba v některém ze suchých dnů (bez deště či sněhu), nadzvednout krytinu a doplnit v místě tepelnou izolaci. Pokud se do místa nedostaneme, musíme pečlivě likvidovat plíseň, poctivě větrat a konstrukci vysoušet – minimálně do doby, než se rozhodneme sádrokartony proříznout, izolaci doplnit z interiéru a vše vrátit do původního stavu. Anebo, samozřejmě, než seženeme odborníka, který to stihne rychleji než my.

Střešní háky a sněhové zábrany

V zimě je klíčové zajistit, aby sníh zůstával na střeše pouze na určených místech a nevznikaly nebezpečné situace spojené s náhlým sesuvem sněhu – tohoto tématu jsme se dotkli již na začátku článku při manuálním shazování sněhu ze střechy. Dobrá zpráva je, že dokud se nerozhodneme sníh odstranit manuálně (anebo dokud se počasí nezlepší natolik, aby odtál a odtekl okapem), jsou způsoby, jak ho na střeše udržet.

Sněhové zábrany

Sněhové zábrany jsou instalovány na okrajích střechy a pomáhají udržet sníh na střeše i v případě, že roztává. Jejich úkolem je zabránit neřízenému sesuvu sněhu, který by mohl poškodit okapy, fasádu nebo ohrozit bezpečnost osob pod střechou. Sněhové zábrany mohou být vyrobeny z kovu, plastu nebo jiných materiálů a měly by být instalovány tak, aby rovnoměrně rozložily zátěž sněhu.

Střešní háky

Pro střechy pokryté plechovou krytinou nebo šindelem jsou střešní háky ideálním řešením pro udržení sněhu na místě. Tyto háky zabraňují tomu, aby sníh sklouzl z celé střechy najednou. Tímto způsobem se minimalizuje riziko poškození okapového systému nebo ohrožení okolí padajícím sněhem.

Pravidelná profesionální kontrola

I když lze mnoho údržbových prací provádět samostatně, je během obzvláště důležité pravidelně konzultovat stav střechy s odborníkem, a to ideálně mimo zimní měsíce, kdy do střešního pláště můžeme zasahovat pouze omezeně. Vizuální kontrola střechy z interiéru i exteriéru je vždy na nás, alespoň jednou za čas bychom ovšem měli svěřit střechu odborníkovi. Ten provede důkladnou inspekci a odhalí problémy, které mohou být neviditelné při zběžné vizuální kontrole (a zejména pro laiky).