Strohá elegance muzea historických automobilů
Při realizaci obchodně-technického zázemí firmy TS Bohemia v Olomouci vznikla potřeba vybudovat muzeum pro soukromou sbírku historických automobilů. Budova měla vzniknout jako samostatný objekt celé stavební akce. Realizace budovy trvala šest měsíců a majitel uvažuje zpřístupnit muzeum široké veřejnosti.
Požadavkem byla výstavní plocha v přízemí a v patře s důrazem na jednoduché a čisté tvary stavební konstrukce, které by zvýrazňovaly eleganci historických exponátů. Dalším požadavkem byl také nenáročný provoz budovy a její snadná údržba.
Dispoziční a konstrukční řešení
Halová stavba jednoduchého obdélníkového půdorysu 28 × 36 m je pojata netradičně. Nosné rámy jsou navrženy na delší rozměr půdorysu (36 m) v travé třech polí o šířkách 9/10/9 m. V krajních 9metrových polích je umístěn patrový mezanin.
Mezanin je přístupný dvojicí schodišť z vnitřního atria a dvojicí spojovacích můstků nad volným prostorem atria. Tento architektonický a přitom účelný prvek umožňuje vnímat prostornost a vzdušnost interiéru objektu.
Nosné rámy jsou navrženy s vetknutím krajních sloupů a s kloubovým uložením trojice vnitřních sloupů každého rámu. Vzniká tak čtyřlodní halová budova s pouhými třemi poli.
Reprezentativní prostor v jednoduché technologii halových staveb splňuje požadavek na subtilnost a lehkost konstrukce díky použití oceli s mezí kluzu 355 MPa. Celý prostor je shora prosvětlen dvojicí obloukových světlíků nad atriem.
Mezanin haly před dokončením | Mezanin haly po dokončení |
Systém INODEK
Technicky zajímavým problémem bylo přestropení mezaninů na světlost 9 m bez vnitřní podpory tak, aby se splnily další nároky: malá statická tloušťka stropní konstrukce, hladké podhledy bez viditelných průvlaků a přenesení značného užitného zatížení (3,5 kN/m2). Těmto požadavkům vyhovoval stropní systém Astron Inodek. Podstata řešení spočívá v použití předpjatých stropních panelů Spiroll. Ty jsou kladené na spodní pásnice ocelových nesymetrických I-nosníků, „utopených“ mezi předpjaté stropní panely o tloušťce 265 mm.
Celková tloušťka stropní konstrukce včetně 6centimetrové vrstvy potěru je 32 cm. Důraz na kvalitu výroby panelů a přesnost jejich kladení s minimalizací výškových skoků mezi nimi umožnil vytvořit pouhým nátěrem spodní plochy panelů pohledovou plochu bez dalších úprav. Tento stropní systém skýtá rovněž další výhody.
Kromě malé tloušťky stropní konstrukce a hladkého podhledu se minimalizovaly náklady na požární ochranu ocelových nosníků. Není třeba používat dodatečných podhledů jak z hlediska protipožárního (samotné předpjaté panely mají certifikovanou požární odolnost R90), tak i pohledového (požadavek na rovnou stropní plochu).
Závěr
Tato budova muzea je důkazem toho, že v dnešní době může nalézt také tento typologický druh stavby důstojný kabát v halovém konstrukčním systému, který jsme si zvykli považovat spíše za konstrukční
systém výrobních hal a skladů. A může posloužit jako dobrá inspirace pro další investory.
Ing. Petr Lindovský, Ph.D.
Foto: archiv autora
Autor pracuje ve firmě Lindab-Astron, s. r. o., v Přerově.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.