Alternativa hydroizolačních stěrek (pracovní postup)
Jakákoliv stavební realizace v oblasti obkladů a dlažeb, např. v koupelnách nebo balkonových konstrukcích, předpokládá zcela precizní přípravu podkladu zejména z pohledu odolnosti proti pronikání vlhkosti do skladby. Právě držící se vlhkost v konstrukci má totiž v průběhu let za následek velmi často destrukční činnost, vyžadující nákladné opravy.
Realizace obkladu či dlažby za použití hydroizolačních membrán Baumit Baumacol AquaSafe a AquaSafe Extra není z hlediska technologického postupu nijak zvlášť náročná, avšak určité zásady při této práci je nutné dodržet v zájmu požadované kvality.
Na řádně očištěné podkladní betonové konstrukci např. balkonu je potřeba nejprve vhodně připravit podklad, což umožňuje základní plošný nátěr kontaktního můstku Baumit SuperPrimer. Následně je potřeba zajistit dilataci okrajů o pomocí dilatačních pásek. Pro vytvoření spádové vrstvy či finální vyrovnání povrchu lze použít výrobek Baumit FlexBeton Speed, respektive Baumit Preciso Speed.
Poté již směřuje technologický postup k přípravě hydroizolační vrstvy. Na místa různých prostupů (zábradlí) v konstrukci a podél zdí je potřeba aplikovat speciální hydroizolační manžety a bandáže, vtlačené do vrstvy hydroizolační stěrky. V konstrukci nesmí chybět ani vhodné okapnice. Do tenké vrstvy čerstvě nataženého lepidla Baumit FlexTop Speed je poté celoplošně vtlačena hydroizolační membrána Baumacol AquaSafe, resp. AquaSafe Extra.
Velmi důležitým předpokladem je dokonalé odstranění vzduchových bublin a přebytečného lepidla pomocí podlahářského válečku. Hydroizolační membrány se při pokládce spojují na sráz nebo přesahem. Ihned po vylisování membrán je možné přistoupit k lepení dlažeb, opět pomocí rychletuhnoucího lepidla Baumit FlexTop Speed. Pro následné spárování se používá osvědčená spárovací hmota Baumit Baumacol PremiumFuge.
Membrána: proč ano?
Výhody hydroizolačních membrán mohou dnes využívat realizační firmy také u velkých developerských projektů, kde je značná snaha o zkrácení termínu výstavby. A právě zde vzniká problém poté, co jsou obklady lepeny ještě před dotvarováním nosných konstrukcí. Vnitřní pnutí v podkladu se pak může projevit prasklým obkladem. Použití hydroizolační membrány Baumit Baumacol AquaSafe ve skladbě však tento problém výrazně eliminuje.
Co budete potřebovat?
- Kontaktní můstek
- Baumit SuperPrimer
- Spádová vrstva
- Baumit FlexBeton Speed
- Baumit Preciso Speed
- Lepidlo
- Baumit FlexTop Speed
- Hydroizolační membrána
- Baumacol AquaSafe
- Baumit AquaSafe Extra
- Spárování
- Baumit Baumacol PremiumFuge
- Dilatační pásky
01 Příprava podkladu
Na řádně očištěnou podkladní vrstvu balkonu naneseme základní plošný nátěr kontaktního můstku. Následně zajistíme dilataci okrajů konstrukce pomocí dilatačních pásek a vytvoříme i spádovou vrstvu.
02 Řešení prostupů – bandáž
V místech prostupů (např. zábradlí) a podél zdí je třeba aplikovat hydroizolační bandáže…
03 Řešení prostupů – manžeta
… a manžety. Ty aplikujeme vtlačením do vrstvy hydroizolační stěrky.
04 Instalace okapnic
V dalším kroku nainstalujeme vhodné okapnice, které nám pomohou s odvodem nechtěné vody.
05 Natažení lepidla
Do tenké vrstvy čerstvě nataženého lepidla Baumit FlexTop Speed je celoplošně vtlačena hydroizolační membrána Baumacol AquaSafe resp. AquaSafe Extra.
06 Vylisování vzduchu
Velmi důležitým předpokladem úspěšné instalace membrány je dokonalé odstranění vzduchových bublin a přebytečného lepidla pomocí podlahářského válečku.
07 Pokládka dlažby
Ihned po vylisování membrány můžeme přejít k pokládce dlažby. Tu začneme nanesením vrstvy rychletuhnoucího lepidla Baumit FlexTop Speed.
08 Spárování
Pro spárování použijeme osvědčenou spárovací hmotu Baumit Baumacol PremiumFuge.
09 Hotovo
A pokládka dlažby je hotová.