Obklady a dlažby: Jak správně nalepit mozaiku?
Oproti jiným typům povrchu mají obklady a dlažby jedno velké plus – velmi snadno se udržují a téměř na nich neulpívají nečistoty. Například pro alergiky je to nejvhodnější varianta povrchu, který si mohou pro svůj domov zvolit. Jak si vybrat správnou dlažbu pro svůj projekt? Na jaká kritéria při výběru hledět? A jak správně nalepit mozaiku, abychom svůj interiér vhodně zkrášlili?
Info o materiálu
» Dlažby a obklady jsou, zejména u třídy zpracování III nebo IV (střední, resp. vyšší zatížení), výrazně odolné proti oděru.
» Vyšší cena dlaždic zpravidla znamená také delší životnost dlažby.
» Glazované keramické dlaždice jsou mimořádně odolné vůči vlivům počasí, i dlaždice však podléhají určitému opotřebení.
» Dlaždice jsou nenáročné na údržbu a minimálně náchylné na znečištění.
» Dlaždice jsou díky své tepelné vodivosti ideální pro pokládku na podlahové topení.
» Keramické dlaždice jsou ohnivzdorné.
Co budete potřebovat
- Flexibilní mrazuvzdorné lepidlo na obklady a dlažbu: AKKIT 402 149 Kč/5 kg
- Silikon na přírodní kámen: AKKIT 602 119 Kč/310 ml
- Stavební desky Jackoboard: 1200 x 600 x 10 mm 289 Kč/ks
- Mozaikový obklad: Obkladová kámen nebo pásky – podle druhu 390–1390 Kč/m2
- Spárovací malta na přírodní kámen: AKKIT 502 85 Kč/2 kg
- Nářadí: tužka, odlamovací nůž, vrtný věnec pro instalaci, vytlačovací pistole, vědro, ozubená stěrka, zub 3 mm, míchadlo, hladicí lžíce, hladítko na spáry, štípací kleště, vodováha, skládací metr, rovnací lať
Jaké jsou typy dlaždic?
V současné době lze vybírat z široké škály dlaždic, které se liší materiálem, úpravou i povrchem. V základu lze však dlaždice rozdělit takto:
(Ne)glazované dlaždice: glazování propůjčuje dlaždicím individuální vzhled a dodává jim na chemické i mechanické odolnosti. Neglazované dlaždice zase více zdůrazňují přírodní odstín dlažby, jsou však daleko citlivější na skvrny a vlhkost.
Leštěné dlaždice: Leštěním pomocí mlýnských kamenů z karbidu křemíku získávají leštěné dlaždice ušlechtilý, lesklý povrch. Existují leštěné slinuté dlažby a leštěné dlažby z přírodního kamene (z křemenného kompozitu). Leštěné dlaždice je bezpodmínečně nutné naimpregnovat vhodnou chemií na dlažbu!
Dlaždice podle oblasti použití: Stěnové obklady mají zpravidla jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Podlahové dlaždice jsou samozřejmě mnohem odolnější a zpravidla musí být voděodolné, bezpečné pro chůzi a protiskluzové. Při nákupu dlažby je proto nutné dbát na minimální požadavky na dlažbu a skupiny oděru.
Dlaždice s kalibrovanou hranou: Dlaždice se před vypálením lisují do určitého tvaru. Díky tomu získávají jejich hrany mimořádnou odolnost proti úderům a nárazům a také jednotný, pravoúhlý formát. Následně se dlaždice vyměří a roztřídí podle „kalibru“ – tj. podle velikosti a zkompletují dohromady. Kalibrované dlaždice nejsou ve srovnání s rektifikovanou dlažbou sice tak přesně rovnoměrné, ale ani nemají ostré okraje.
Dlaždice s rektifikovanou hranou: Dlaždice se po procesu vypálení ještě jednou opracují (vyrovnají) a získají tím jednotnou velikost s hranami v 90° úhlu. Je tak možné je položit s minimální spárou o šířce 1,5 až 2 mm. Nerektifikovaná dlažba se pokládá se spárou o šířce 2 až 8 mm. Širší spáry kašírují rozdíly ve velikostech dlaždice.
Při nákupu je pak vhodné dopředu vědět, jaký počet dlaždic je třeba nakoupit. Není totiž zaručeno, že dlaždice stejného typu budou mít vždy stejnou barvu – což je způsobeno vypalováním. Je proto vhodné nakoupit celý objem naráz, aby byla barevnost povrchu zaručena, a při pokládání pečlivě vybírat z kartonů dlaždice tak, aby k sobě barevně ladily. Rovněž je také vhodné koupit několik dlaždic navíc v případě poškození hotové dlažby a nutnosti výměny dlaždice.
Správné vlastnosti dlažby a obkladů
Při nákupu dlažeb a obkladů je třeba vždy dbát na to, aby zboží bylo vyrobeno v souladu s normou EN. Tato evropská norma stanovuje minimální požadavky na kvalitu pórovinových a kameninových dlaždic a představuje tak pro zákazníky důležitou pomůcku při orientaci v sortimentu. Obklady a dlažby shodné s evropskou normou EN mají regulované minimální požadavky na odolnost proti opotřebení, vsakovost, toleranci rozměru, rovnost povrchu, mrazuvzdornost a pevnost v tlaku a ohybu.
Při výběru dlažby je tak třeba dbát na několik různých kritérií. Pokud dlažbu používáme v exteriéru, bude vystavena mrazu, vodě a teplu. Tyto povětrnostní vlivy jsou příčinou velmi intenzivního pnutí materiálu – je proto třeba volit mrazuvzdorné dlaždice, ideálně s protiskluzovými vlastnostmi.
Další důležitou vlastností je třída odolnosti proti povrchovému opotřebení. Tato klasifikace slouží k orientaci při výběru dlažeb a garantuje nákup optimálních výrobků pro konkrétní potřeby. Obecně platí – čím vyšší třída, tím odolnější dlažba. Celkem je 5 tříd odolnosti. Pro obklady lze použít dlažbu třídy 1, do koupelny stačí třída 2, obývací pokoje a ložnice už vyžadují třídu 3 a pro frekventovaně užívané místnosti s vysokým zatížením, například kuchyň, je třeba třída 4.
Stejně důležitá je pak protiskluznost, jak bylo už zmíněno u venkovních, mrazuvzdorných dlaždic. Tento efekt je důležitý zejména pro nebytové prostory a oblasti, ve kterých je bezpečnost na prvním místě. Na schody a ke vchodu se hodí dlažba s třídou R9, koupelny vyžadují R9 či R10 a u dalších prostor mohou požadavky být i přísnější. Třídy protiskluznosti se pohybují na stupnici od R9 do R13.
Z hlediska odolnosti dlaždice jsou důležité i třídy otěru a vrypová tvrdost. U třídy otěru opět platí, že čím vyšší je hodnota, tím odolnější je dlaždice. U vrypů je to samozřejmě podobné. Dlaždice se řadí dle Mohsovy stupnice tvrdosti, která má celkem 10 stupňů.
Krok 1: Vyrovnání plochy
Pečlivě změříme prostor vyhrazený pro mozaiku. Ke srovnání rozdílu výšek použijeme stavební desku. Tu v případě potřeby ořízneme a následně nalepíme na určené místo.