Obklady a dlažby: Jak správně nalepit mozaiku?
Oproti jiným typům povrchu mají obklady a dlažby jedno velké plus – velmi snadno se udržují a téměř na nich neulpívají nečistoty. Například pro alergiky je to nejvhodnější varianta povrchu, který si mohou pro svůj domov zvolit. Jak si vybrat správnou dlažbu pro svůj projekt? Na jaká kritéria při výběru hledět? A jak správně nalepit mozaiku, abychom svůj interiér vhodně zkrášlili?
Krok 6: Výplň volných míst
Výplňové kamínky upravíme pomocí štípacích kleští a uložíme je do lepidla u okraje nebo u odpadu.
Krok 7: Vtlačení do lepidla
Mozaiku opět zatlačujeme gumovým hladítkem. Výplňové kamínky lze umisťovat a zatlačovat, dokud nebude lepidlo zcela zaschlé.
Krok 8: Mozaika na kulatých površích
Mozaiku lze použít i na kulaté povrchy. Oblou plochu musíme změřit a přizpůsobit jí velikost mozaiky. U soklu vaničky použijeme disperzní lepidlo, nanášíme ho ozubenou lžící. Mozaiku ideálně zasuneme až pod okraj vaničky, jemně přitlačíme rukou do lepidla.
Krok 9: Spárovací hmota
Se spárováním vyčkáme, dokud lepidlo není zaschlé. V čisté nádobě připravíme spárovací maltu na přírodní kámen.
Krok 10: Nanesení spárovací hmoty
Maltu naneseme hladítkem na spárování, úhlopříčně ji vtíráme do spár. U mozaiky z přírodního kamene dbáme na dostatek spárovací hmoty! Je-li hmota matná a světlá, zaschla a plochu je možné otřít a přebytečnou hmotu setřít vodou.
Krok 11: Očištění od spárovací hmoty
K otření použijeme houbu namočenou ve vodě. Před každým otěrem houbu důkladně propláchneme. Zároveň ale houba nesmí být příliš mokrá.
Krok 12: Elastický silikon
Po zaschnutí a otření spárovací malty můžeme přechod mezi stěnou a podlahou vyspárovat elastickým silikonem pro vytvoření dilatační spáry. Nanášíme rovnoměrně a bez bublinek, uhladíme spárovacím hladítkem. Na závěr můžeme osadit zařízení koupelny.
TEXT + FOTO: Hornbach
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 4/2018.