Pružná hydroizolace pod keramické obklady a dlažby v koupelnách a sprchách
K zabránění hromadění vlhkosti ve stavebních konstrukcích pod keramickými obklady a dlažbami, omezení kondenzace vodních par v důsledku rozdílných teplot a zamezení vzniku plísní je vhodné podklad ošetřit tekutou plošnou hydroizolací v kombinaci s izolačními pásy, které se aplikují do koutů, rohů a pod dilatace.
Krok 5: Druhá hydroizolační vrstva
Po dostatečném vyschnutí první vrstvy (přibližně 1 hod.) se nanese druhá vrstva, která musí dostatečně překrýt první nátěr včetně izolačních pásů a manžet. Po vyschnutí druhého nátěru (přibližně 1 až 2 hod.) se může začít lepit obklad nebo dlažba.
Krok 6: Lepení obkladu a dlažby
Na podklad se nanese hladkou stranou hladítka v tenké vrstvě kontaktní vrstva lepidla. Na čerstvou kontaktní vrstvu se zubovou stranou hladítka nanese v jednom směru rovnoměrně další vrstva lepidla. Keramický obklad nebo dlažba se lehkým posuvným pohybem usadí do lepidla a vyrovnají se.
Krok 7: Spárování
Po zaschnutí lepidla se keramické prvky vyspárují. Spárovací malta se nanese v diagonálním směru na spáry gumovým hladítkem. Po dostatečném zaschnutí (zkouška prstem) se povrch obkladu a dlažby vyčistí mírně vlhkou houbou. Po vytvrzení se mírně vlhkou houbou z povrchu odstraní maltový povlak.
Krok 8: Elastické těsnění
Rohové, spojovací a dilatační spáry se utěsní trvale elastickým silikonovým tmelem. Adhezní plochy se vyčistí. Těsnicí tmel se vytlačí z aplikační pistole do spár. Před vytvořením povlaku na povrchu těsnicího tmelu se tmel navlhčí vodou smíchanou se saponátem a vyhladí se vhodným nástrojem nebo prstem.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2018.