Snadná a rychlá pokládka venkovní keramické dlažby (Návod)
Terasa, kterou lze užívat prakticky ihned po pokládce dlaždic, a dlažba, která umožňuje snadné nahrazení při poškození a snadné opravy pod povrchem – tak by se daly charakterizovat série dlaždic značky Rako. Kromě teras ovšem najdou uplatnění i na balkoně, v okolí bazénu, pergoly, na ploché střeše nebo jako nášlapné chodníky zakomponované do travní plochy.
Info o materiálu
- Dlaždice Rako Outdoor lze použít pro terasy, balkony, zahradní pochozí plochy, střechy, pergoly, bazény, veřejná prostranství ad.
- Jedná se o vysoce slinutý keramický materiál s tloušťkou střepu 2 a 3 cm s rektifikovanou hranou.
- Dlaždice je vysoce chemicky odolná, 100 % mrazuvzdorná a odolná ke změnám teplot.
- Povrch je protiskluzný R11/B.
- Výrobek je ekologický, s nízkou mírou zatížení životního prostředí.
Co budete potřebovat
- dlaždice Rako Outdoor: série Kaamos, Quarzit, Saloon, 2 cm tloušťka, rozměr 60 × 60, balení 0,72 m2
- vymezovací křížky
- geotextilie
- hrubší štěrk o velikosti 8–16 mm
- jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm
- Nářadí: gumová palička, vodováha, stahovací lať, lopata či rýč, vibrační deska.
Dlaždice lze využít na pojízdné plochy (garáže a příjezdové cesty) a veřejná prostranství. Tloušťka dlaždice (2 nebo 3 cm) umožňuje uložení dlaždice přímo na terén (trávník, štěrk, plastové terče). Při pokládce není potřeba žádných lepidel a spárovacích hmot.
Pokládka do štěrku
Pokládka do štěrku je cenově příznivým řešením teras, pergol a chodníků. Dlažba je realizována rychle a s minimálními nároky na nářadí a materiál. Velkou výhodou je možnost snadné výměny dlaždice v případě jejího poškození a snadná přístupnost vrstev pod dlažbou.
Dlouhou trvanlivost řešení ovlivňuje stabilita podloží dlaždic ze zhutněné vrstvy štěrku. Předpokladem stability pokládky je rovný a dobře zhutněný štěrkový podklad. Povrch má minimální nároky na údržbu.
Postup pokládky
V první řadě je potřeba si přichystat dostatečné množství hrubšího štěrku (8–16 mm), jemnějšího štěrku (4–8 mm) a kačírku. V prostoru, kam chceme dlaždice na štěrk uložit, odstraníme zeminu do hloubky zhruba 20 cm, na dno umístíme geotextilii a nasypeme asi 15 cm hrubého štěrku. Vrstvu zhutníme například vibrační deskou.
Následně nasypeme jemnější štěrk ve vrstvě asi 4 cm. Vrstvu rozhrneme stahovací latí a zkontrolujeme její rovinnost. Na připravené štěrkové lože lze začít ukládat dlaždice. U každé dlaždice pravidelně kontrolujeme její rovinnost. Usazujeme a urovnáváme ji gumovou paličkou. Propadlá místa lze podsypat jemným štěrkem.
Do rohů mezi dlaždice vkládáme vymezovací křížky tloušťky minimálně 3 mm – tím se zajistí plynulý odvod vody. Postupujeme, dokud neuložíme dlažbu v celé plánované ploše. Kačírek použijeme k ozdobení okrajů kolem dlažby.
Estetika dlažby
Dlažbu uživatelé ocení zvláště v letních měsících, kdy na terasách vytváří přirozený přechod z vnitřních prostorů domu do zahrad. Digitální tisk navíc dlaždicím propůjčuje věrohodný vzhled přírodních materiálů – například kamene burlington a břidlice (série Quarzit Outdoor a Kaamos Outdoor) nebo dřeva (série Saloon Outdoor), což umožňuje i optické sladění s exteriérem a zahradou.
Krok 1: Příprava pracovních pomůcek
Pro pokládku dlažby budeme potřebovat hrubší štěrk o velikosti 8–16 mm, jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm, kačírek, dále vymezovací křížky tloušťky min. 3 mm, gumovou paličku, vodováhu, stahovací lať a samozřejmě zvolené venkovní dlaždice tloušťky 2 cm.
Krok 2: Tvorba podloží: první vrstva
V uvažovaném prostoru odstraníme zeminu do hloubky 20 cm. Na dno položíme geotextilii, abychom zamezili promíchání zeminy s následnou vrstvou. Do výšky 15 cm nasypeme štěrk o velikosti 8–16 mm a vrstvu zhutníme udusáním. Pokud je nestabilní, zpevníme štěrk vibrační deskou.
Krok 3: Tvorba podloží: druhá vrstva
V druhé vrstvě nasypeme jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm do výšky cca 4 cm. Uvedené výšky jsou pouze orientační, vždy záleží na typu a stabilitě podloží.
Krok 4: Kontrola a dokončení podkladu
Štěrk rovnoměrně rozhrneme stahovací latí a vodováhou zkontrolujeme rovinnost.
Krok 5: Pokládka dlaždic
Dlaždice vložíme do štěrku a usadíme je gumovou paličkou. Při pokládce každé dlaždice hlídáme rovinnost s terénem.
Krok 6: Vymezení spár
Do rohů vložíme vymezovací křížky tloušťky min. 3 mm. Tím zajistíme plynulý odvod vody.
Krok 7: Dokončení pokládky
Stejným postupem položíme postupně celou plochu, přičemž pomocí vodováhy kontrolujeme průběžně rovinnost dlaždic. V případě nutnosti rovinnost upravíme pomocí gumové paličky, propadlá místa podsypeme jemným štěrkem.
Krok 8: Dozdobení dlažby
Okraje pokládky nakonec ozdobíme kačírkem. Požadujeme-li, aby dlažba byla schopna zvládnout pojezd vozidel, obložíme okraje pokládky místo kačírku betonovým obrubníkem. Tím snížíme riziko vodorovného pohybu dlažby.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 1/2019.