Velký formát – velký efekt. Jak na velkoformátovou pokládku?
Velké formáty keramických obkládaček a dlaždic jsou nepřehlédnutelným trendem. Menší množství spár prospívá hygieně a usnadňuje údržbu. Velké formáty v malé koupelně mohou prostor opticky zvětšit. U velkého formátu také lépe vynikne např. kresba kamene nebo dřeva. A díky rektifikovaným hranám je pokládka přesnější. Velké formáty nejsou vhodné jen do koupelny, čím dál více se používají i jako univerzální krytina podlah a stěn.
Co budete potřebovat?
Použitá stavební chemie RAKO SYSTEM:
- PENETRACE:
PE 201, balení 5 a 10 l; PE 202, baleni 1, 5 a 10 l - STĚRKY:
- NA PODLAHY: SAMONIVELAČNÍ LE 20 nebo LE 30, spotřeba 1,7 kg/m2, balení 25 kg
- NA STĚNY: LE 21, spotřeba 1,7 kg/m2, balení 25 kg
- LEPIDLO:
AD 531 MAX nebo AD 530, balení 25 kg - SPÁROVACÍ HMOTY:
GF DRY, 24 barev, balení 2, 5 a 20 kg
GF BIO, 4 barvy, balení 5 kg - PRUŽNÝ TMEL:
- INTERIÉR: SILIKONOVÝ ASI, 25 barev, kartuš 310 ml + SEPARAČNÍ PROVAZEC PES, průměr 4/6/8/10 mm, balení 100 bm
- EXTERIÉR:
POLYURETAN SAB, 2 barvy, kartuš 310 ml + SEPARAČNÍ PROVAZEC PES, průměr 4/6/8/10 mm, balení 100 bm
Jak na to?
Betonový podklad musí být vyzrálý minimálně 28 dnů a měl by mít zbytkovou vlhkost menší než 5 %. U anhydritů je nutno dodržet zbytkovou vlhkost pod 0,5 % a u podlahového topení pod 0,3 %.
Podklad musí být pevný, zbavený nečistot a nerovností. Pro sjednocení savosti podkladu použijeme penetraci a vyrovnání podkladu zajistíme stěrkami či samonivelačními hmotami.
Následně zaměříme spárořez – pro důsledné vyměření pokládky u stěn i podlah je vhodný křížový laserový zaměřovač. Při zaměření také můžeme použít značkovací šňůru, tzv. brnkačku.
Při zaměření spárořezu u stěn pečlivě dbáme na zásady dořezů v rozích, které by neměly být menší než ½ formátu. U podlah dodržujeme konstrukční a objektové dilatace v podkladu, které se nám promítnou do spárořezu v celé její šířce. Důležité je důsledně proměřit 1. řadu.
Při pokládce velkoplošných keramických dlaždic a obkládaček (od formátu 45 x 45 cm) pečlivě volíme kvalitní lepidlo a nanášíme ho metodou tzv. buttering-floating. Oboustranné lepení snižuje riziko vzniku vzduchových dutin, které jsou nežádoucí z důvodu snížení přilnavosti.
V exteriéru navíc hrozí vysrážení vody v dutinách, její zmrznutí a následnému odtržení dlažby, což touto metodou eliminujeme.
Pro zajištění rovinnosti pokládky velkoplošných dlaždic použijeme vyrovnávací spony. Šířku spáry, kterou zajistíme distančními křížky nebo klínky, neděláme užší než 2 mm. Tolerance rovinnosti nášlapné vrstvy pokládky u prostor pro trvalý pobyt osob je podle ČSN 74 4505 +/- 2 mm na délce 2m lati.
Dokončení
Spárovat je možné obklady až po vyzrání lepidla, a to minimálně po 2 dnech od nalepení obkládaček, u slinutých nenasákavých dlaždic po 3-4 dnech.
Samozřejmostí pokládky, stejně jako u všech dalších formátů, je důsledné provedení obvodových dilatačních spár (přechody stěna/podlaha a stěna/stěna).
Větší plochy interiérů pak rozdělujeme na čtverce nebo obdélníky mezilehlou dilatační spárou o délce strany v rozsahu 6 – 7,5 m. Tyto pružné dilatační spáry provádíme až po vyspárování, kde do vyčištěných spár vkládáme pro jejich správnou funkci separační provazec, následně v interiéru silikon ASI a v exteriéru polyuretan SAB.“
Tyto pružné dilatační spáry provádíme až po vyspárování, kde do vyčištěných spár vkládáme pro jejich správnou funkci separační provazec, následně v interiéru silikon ASI a v exteriéru polyuretan SAB.
Video návod pro pokládku dlažby velkého formátu můžete shlédnout zde: