Vlastnosti kamene II. – Kde leží, tam zdobí
Galerie(8)

Vlastnosti kamene II. – Kde leží, tam zdobí

Partneři sekce:

Kámen je od pradávna využíván jako konstrukční stavební materiál, dnes ho často používáme také jako designový prvek. Jako nadčasová surovina s mnoha přednostmi je velmi často využíván i pro dlažby venkovní či vnitřní.

Kamenná dlažba, to nejsou jen pověstné kočičí hlavy, které nemá ráda většina automobilistů, neboť ač jsou trvanlivé a odolaly mnohdy staletím, použité jako povrch vozovky jsou možná nositelkami nostalgie minulosti, ale tím výčet dobrých vlastností končí. Nerovnosti způsobují otřesy, za deště, mlhy nebo námrazy kloužou. Ovšem proto ještě není třeba kámen jako pochůzný materiál hned zatracovat, použijeme-li správný typ na správné místo, splní svůj účel na výbornou.

Chodit, nebo jezdit?

Při výběru druhu kamene pro danou plochu je třeba vzít v potaz účel použití, míru užívání a také předpokládané zatížení dlážděné plochy. Aby byl výsledek co nejlepší, měly by mít dlažební kameny alespoň jednu z pohledových stran bez výrazných nerovností.

Pro plochy pochůzné lze využít prvky o tloušťce do 4 cm, na pojezdové plochy použijeme kameny silné 4 až 10 cm. Výběr typu kamene ovlivňuje i způsob pokládky dlažby. Lze zvolit pokládání do pískového lože či do betonu. Do písku je možné pokládat desky tenčí – zpravidla do 4 cm, pro desky o síle 4 až 10 cm volíme beton. Jestliže je potřeba zpevnit podloží, vyztužíme je v obou případech například armovacími sítěmi. Položenou dlažbu je třeba vyspárovat, plocha s pískovým podložím musí být vyspádovaná pro odtok dešťové vody.

Nepřehlédnete

KAMENNÁ DLAŽBA I. PEVNÝ KÁMEN POD NOHAMA

Umělý skoro jako pravý

Vzrůstající poptávka po kameni v dekorativně-funkčním stavebním sortimentu uvedla na trh kámen umělý, vyrobený z velmi kvalitního lehčeného betonu z přírodního kameniva se silikátovým pojivem či syntetickými pryskyřicemi. A zatímco vzhled, kvalita či odolnost přírodního kamene jsou víceméně neměnné, vlastnosti umělého kamene lze s využitím přídavných látek nebo povrchové úpravy měnit. Beton obohacený o další složky může získat odolnost vůči otěru, mrazu, protiskluzovou úpravu, různé stupně nasákavosti a podobně. Díky chemickým přísadám a moderním technologiím opracování získá umělý kámen vzhled žuly, opuky, břidlice, pískovce, štípaného mramoru, lomového kamene nebo zcela jiných materiálů, například dřeva či keramiky.

Oproti přírodnímu kameni má imitace kromě větší dostupnosti jak v množství, tak z hlediska ceny i další výhody – výrazně nižší hmotnost, a tím přece jen snazší manipulovatelnost, širší paletu barevných odstínů, textur a povrchových úprav, věrných originální předloze, současně je finančně dostupnější.

Který v zemi zdejší nejkrásnější…

Z porovnání přírodního a umělého kamene nelze stanovit jasného vítěze. Je třeba vzít v potaz vlastnosti obou materiálů, způsob zpracování, cenu i estetické hledisko. Umělý kámen nabízí větší barevnou škálu odstínů i rozmanitost textur, je dobře opracovatelný, tvarově přizpůsobivější, body získává i přijatelnou cenou. Je však méně trvanlivý a v některých ohledech příliš dokonalý.

Z hlediska evropských předpisů lze za umělý kámen považovat výrobky z betonu, jejichž vzhled a povrch je záměrně upraven tak, aby byl co nejvíce podobný kameni přírodnímu.

Nepřehlédnete

INDUSTRIÁLNÍ ATMOSFÉRA INTERIÉRU

Imitace kamene mají podobné využití jako přírodní kámen – tedy například kromě plotů či lehkých zahradních zídek a zpevnění jsou využívány také jako dlažba. Až na výjimky by však neměly být vystaveny extrémnímu zatížení například na pojezdových plochách.

Text: Dana D. Daňková
Foto: Befhome, Česká žula, Magicrete, Technistone