Keramické stropní systémy
Většina výrobců cihlářských zdicích prvků nabízí jako součást své nabídky i stropní systém. Zpravidla jde o takzvané polomontované stropy, které se liší v detailech. Základní dělení keramických stropů a stropních prvků pro stropní konstrukce je podle místa výroby.
Stropy vyráběné průmyslově
Stropy vyráběné přímo na stavbě
Takzvané polomontované stropy z prefabrikovaných keramických (případně ocelových) nosníků a stropních vložek. Stropní vložky opět nejsou staticky spolupůsobící a mají jen funkci ztraceného bednění. V závislosti na rozměrech stropních vložek můžeme navrhnout a vyskládat stropy o různé tloušťce, respektive s různou osovou vzdáleností nosníků, čímž se mění i únosnost stropu. Tyto stropy jsou určeny pro malé a střední rozpětí od přibližně 1,00 do 8,00 m. Po zalití betonem vznikne žebrový strop.
Vzhledem k tomu, že v současnosti jsou nejrozšířenější polomontované keramické stropy, budeme se dále věnovat charakteristice a montáži právě těchto stropů. V různých obměnách je nabízí většina výrobců cihel jako součást svého systému. Polomontované stropy tvoří tyto části:
- Keramické stropní nosníky, které se skládají z nosných prvků budoucího stropu. Nosníky mohou být různé v závislosti na tvaru keramických tvarovek, do nichž se betonují, a na způsobu vyztužení.
- Nejznámější typy nosníků vhodné ke kombinaci se stropními vložkami typu Miako:
- KPP – keramické předpjaté nosníky,
- KNPV – keramické nosníky s prostorovou výztuží,
- K-PZT – keramické nosníky ve tvaru obráceného písmena T.
- Nosníky pro stropní desky typu Hurdis:
- ocelové válcované I-profily,
- KNHT – keramické nosníky ve tvaru obráceného písmena T se zkosenými přírubami.
- Keramické stropní vložky, respektive desky, které se ukládají mezi stropní nosníky a tvoří ztracené bednění při betonáži stropu. Stropní vložky svou šířkou vymezují osovou vzdálenost nosníků. U nás jsou nejrozšířenější stropní vložky 60 a 45 (osová vzdálenost nosníků v cm).
- Stropní vložky typu Miako – ukládají se mezi keramické nosníky prostřednictvím oboustranného ozubu.
- Stropní desky typu Hurdis – ukládají se mezi ocelové I-profily buď přímo na dolní pásnici (Hurdisky s kolmými čely), nebo na keramické patky navlečené na dolní pásnici I-profilu (Hurdisky se zkosenými čely).
- Věncové cihly jako doplněk stropního systému. Často se dodávají již s nalepenou tepelnou izolací. Mají funkci bednění věnce při betonáži.
Únosnost polomontovaných stropů
Montáž stropu
Samotná montáž je méně náročná i proto, že všechny prefabrikované prvky jsou lehké a ani ukládání nosníků nevyžaduje zvedací mechanizmy.
Nezbytným podkladem při montáži stropu je statický výpočet a kladečský výkres.
Ukládání nosníků
Nosníky se ukládají podle kladečského výkresu. Při ukládání nosníků do definitivní polohy si pomáháme vložením dvou stropních vložek na obou koncích nosníku.
Podepření nosníků
Ukládání stropních vložek
Vyztužení věnce a stropu
Betonáž
Betonáž musí probíhat rovnoměrně. Musí se dbát na to, aby se velké množství betonu nedostalo na jedno místo a nedošlo tím k přetížení nosníků. U větších stropů je možné betonáž přerušit, a to nad stropními vložkami rovnoběžně s nosníky.
Ošetřování betonu
V letním období je třeba beton chránit před rychlým vysycháním pravidelným vlhčením. V zimním období je povoleno betonovat bez speciálních přísad proti zamrznutí maximálně do +5 °C. Po betonáži je potřebné čerstvý beton chránit proti zamrznutí.
Odstranění podepření
Stropní konstrukce dosahuje své navrhované únosnosti po uplynutí 28 dní od betonáže. Až poté lze odstranit podepření nosníků.
Dodržení uvedených hlavních zásad montáže keramického stropu je předpokladem jeho správného a bezpečného fungování. Nedodržení některé, nebo dokonce několika zásad může mít za následek různé poruchy stropní konstrukce.
Ing. Gabriel Szöllösi
Foto: Wienerberger