Epoxidový nátěr proti vlhkosti
Galerie(14)

Epoxidový nátěr proti vlhkosti

Partneři sekce:

Zbytkovou vlhkost lze odizolovat použitím vhodného epoxidového nátěru, a to v závislosti na typu podkladu a druhu vlhkosti. Před aplikací epoxidových nátěrů proti zbytkové vlhkosti v betonových potěrech je třeba povrch mechanicky očistit a odstranit zbytky starých lepidel. Povrch musí být bez trhlin. Cementový podklad je třeba odstranit vhodnými nástroji a povrch důkladně vysát. Xylolitové nebo hořečnaté potěry je nutné očistit tryskou a ofrézovat.

Anhydritové potěry je třeba vždy přebrousit (zrnitost 16) a vysát. Kamenné podlahy, kovy a podlahy s keramickou dlažbou je třeba očistit vhodným čisticím prostředkem, případně lehce zbrousit. Na kritické podklady se doporučuje aplikovat dvojsložkový základní nátěr na bázi epoxidové pryskyřice. Nátěr se skládá z pryskyřičné a tvrdidlové složky, které se dodávají v oddělených nádobách. Před použitím se tvrdidlo smíchá s pryskyřicí. Za tímto účelem se horní nádoba prorazí na několika místech například šroubovákem a její obsah se nechá úplně vytéct do spodní nádoby. Potom se vrchní díl nádoby složí a materiál se míchá minimálně dvě minuty vrtačkou s míchačkou.

Epoxidový nátěr se doporučuje nanášet na podklad válečkem s jehněčí srstí. Při izolaci proti kapilárně vzlínající vlhkosti nebo zůstatkové vlhkosti v betonových podlahách nebo cementových potěrech je nevyhnutelné dvojaké nanášení křížem. Druhý nátěr je nutné nanést nejpozději do 48 hodin po vytvrdnutí první vrstvy. Čerstvý základní nátěr zasypte suchým křemičitým pískem se zrnitostí 0,3 až 0,7 (přibližně 2 kg/m2), při izolaci proti vlhkosti stačí posypat jen druhý nátěr. Vytvrdnutí závisí na teplotě v místnosti a na relativní vlhkosti vzduchu. Po přibližně 24 hodinách je epoxidový nátěr ztvrdlý tak, že se nelepí. Na podklad očištěný od písku je možné po 48 hodinách přímo lepit podlahové krytiny.

 01 | Příprava podkladu
Podklad se před nanesením základního epoxidového nátěru očistí, odstraní se látky, které omezují přilnavost. Podklad musí být suchý, bez trhlin, s vyhovující pevností v tahu a tlaku.

02 | Mechanická úprava podkladu
Zbytky starých lepidel a nečistot se mechanicky odstraní pomocí brusky. Stejně se mechanicky odstraní i cementový podklad, případně existující cementový povlak, a povrch se důkladně vysaje.

03 | Proražení horní nádoby
Epoxidový základní nátěr se skládá ze dvou složek – pryskyřice a tvrdidla, které se dodávají v oddělených nádobách. Pomocí šroubováku se na několika místech prorazí dno horní nádoby.

04 | Vytečení obsahu
Obsah horní nádoby se nechá úplně vytéct do dolní nádoby. Potom se vrchní díl nádoby složí.

05 | Smíchání směsi
Pryskyřičná a tvrdidlová složka se opatrně smíchávají pomocí vrtačky s míchačkou dvě minuty.

06 | Ochranné pomůcky
Při práci je nutné používat ochranné rukavice a brýle.

07 | Přelití směsi
Rozmíchaná směs epoxidového nátěru se přeleje do čisté nádoby.

08 | Nanesení nátěru
Epoxidový základní nátěr se nanese na podklad nejlépe válečkem s jehněčí srstí. Nátěr se nanese pohybem válečku v podélném a příčném směru na celý povrch.

09 | Druhá vrstva nátěru
Při izolaci proti kapilárně vzlínající vlhkosti nebo zůstatkové vlhkosti v betonových podlahách nebo cementových potěrech je třeba nanést nátěr ve dvou vrstvách kolmo na sebe. Druhý nátěr by se měl nanést do 12 hodin (nejpozději do 48 hodin) po vytvrdnutí první vrstvy.

10 | Zasypání pískem
Čerstvý základní nátěr se zasype suchým křemičitým pískem se zrnitostí 0,3 až 0,7 (přibližně 2 kg/m2), pokud se realizuje izolace proti vlhkosti, posype se jen druhý nátěr.

11 | Zametání písku
Po vyschnutí povrchu se písek z podlahy zamete. Vytvrdnutí závisí na teplotě v místnosti a na relativní vlhkosti vzduchu. Po přibližně 24 hodinách je epoxidový nátěr vytvrzený tak, že se nelepí.

12 | Zbroušení povrchu
Povrch se následně zbrousí buď ručně, nebo pomocí vhodné brusky.

13 | Vysátí povrchu
Nakonec se celý povrch důkladně vysaje průmyslovým vysavačem. Na podklad očištěný od písku se mohou po 48 hodinách přímo lepit podlahové krytiny.

Informace o materiálu:

  • Bezrozpouštědlový dvojsložkový základní nátěr na bázi epoxidové pryskyřice pro předběžnou úpravu hrubě porézních minerálních a bitumenových podkladů a potěrů z asfaltu litého za horka, na vysoké zatížení; vhodný i na izolaci od kapilárně vzlínající vlhkosti nebo zůstatkové vlhkosti v betonových podlahách nebo cementových potěrech.

Co butede potřebovat

  • Epoxidový základní nátěr Thomsit R 755, spotřeba: přibližně 300 g/m2 na jeden nátěr, plechová nádoba na dvě složky
  • Křemičitý písek Thomsit QS 10, zrno 0,4 až 0,8 mm, spotřeba: min. 2 kg/m2, papírový pytel
  • Nářadí a pomůcky: elektrická bruska, vrtačka, míchačkový nadstavec, ochranné brýle, ochranné rukavice, šroubovák, čistá nádoba, váleček z jehněčí vlny na dlouhé rukojeti, smeták, průmyslový vysavač

tip: Zpracovatelnost nátěru

Doba zpracování smíchaného epoxidového nátěru je přibližně 30 až 40 minut, v závislosti na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu. Se stoupající teplotou a snižující se vlhkostí vzduchu se schnutí zkracuje, při opačných klimatických podmínkách se prodlužuje.

Bruska na beton

Silná a výkonná bruska na beton Makita PC5001C určená k broušení vodorovných a svislých betonových povrchů. Měkký start, elektronická kontrola otáček při zatížení. Elektronická ochrana stroje před přetížením. Antirestart funkce. LED kontrolka signalizující poruchu kabelu a přetížení stroje. Tvarovaná pogumovaná protiskluzová rukojeť pro bezpečnou práci. Součástí brusky je i nastavitelná vodicí lišta na přesné rovné broušení. Příkon: 1 400 W, diamantový kotouč ∅ 125 mm, hmotnost 4 kg, rozměry (d × š × v): 427 × 235
× 195 mm.

www.makita.cz

TEXT: zpracováno z podkladů Thomsit
FOTO: Thomsit

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.