Kamenné koberce
V interiéru i exteriéru vždy najde uplatnění přírodní kamenný povrch, nyní ho však lze aplikovat v moderním pojetí. Takzvaný kamenný koberec či kamínková podlaha, kamínková dlažba, oblázková dlažba, kamínky s pryskyřicí nebo též litá dlažba, to jsou nejčastěji užívané lidové názvy povrchu ze směsi kamínků a unikátního pojiva. Jejím výsledkem je celistvá plocha beze spár, která má krásný přírodní vzhled, je mrazuvzdorná, neklouže a je nenáročná na údržbu.
Tím ale výčet předností tohoto systému nekončí. Navíc jej lze aplikovat jak na vodorovné, tak i na svislé povrchy. No řekněte sami, není tohle ideální materiál pro originální designová řešení?
Kamenný koberec se představuje
U nás se jedná o záležitost posledních pár let a ne každý se již s kamenným kobercem setkal. V jednoduchosti se dá říct, že se jedná o směs kamínků a epoxidové pryskyřice. Systém je vhodný k úpravám finálních povrchů chodníků, příjezdových cest, stání pro automobily, teras, balkonů nebo ploch kolem bazénů.
Kamenný koberec je nenahraditelný při renovaci starých ploch, jako jsou staré betony, dlažby, asfalty, zámkové dlažby apod. Na druhou stranu z něj lze udělat i nádherné nové plochy, jako například již zmiňované okolí bazénů či terasy. V interiéru zase mramorový koberec vytvoří originální podlahu na chodbách, v kuchyních, zimních zahradách, wellness, garážích nebo také ve všech komerčních prostorách.
Kamenný koberec je možné díky jeho vlastnostem použít také pod vodu, například do bazénů a jezírek. Problémem pro něj nejsou ani vysoké teploty, takže na krbu se bude vyjímat skvěle. Zato hydroizolaci kamenný koberec nenahrazuje, protože je vodopropustný. Proto při aplikaci například na střešní terase je tento problém nutno řešit použitím hydroizolace, která se provede ještě před pokládkou koberce.
Materiály pro kamenné koberce
Z materiálového hlediska lze pro kamenné koberce použít říční kamínky i drcený mramor, některé firmy mají v nabídce dokonce kamínky perleťové. To vše ve stovkách barevných variant a velikostech oblázků, které lze navzájem míchat a vytvořit tak unikátní dílo. Drobnější kamínky (2 až 4 mm) se hodí pro pochozí a svislé plochy nebo do interiérů.
Větší velikosti (4 až 8 mm) jsou vhodné pro plochy pochozí, při vyšší vrstvě i pro pojízdný povrch. Pro výběr tloušťky vrstvy položeného kamenného koberce je rozhodující způsob užití. Pro interiéry je obvyklá tloušťka 1 až 1,5 cm, pro exteriéry je optimální tloušťka 1,5 cm. Pro občasné pojezdy osobních aut pak tloušťka 2 cm.
V případě nerovnosti podkladové vrstvy je potřeba počítat s větší tloušťkou kamenného koberce, aby se tyto nerovnosti eliminovaly. Důležité je si přitom uvědomit, že kamenný koberec snese takovou zátěž, kterou snese podklad, na kterém leží.
Kamenný koberec v interiéru
Kamenný koberec do interiéru má mírně odlišnou technologii než venkovní varianty. Objem pojiva je minimálně dvojnásobný a použitá pryskyřice je bez zápachu. Navíc mohou mít kamenné koberce v interiéru různá provedení. Ty s otevřenou strukturou fungují stejně jako klasický koberec, kdy prachové částice ulpívají ve struktuře.
V porovnání například s plovoucí podlahou netvoří na povrchu prachové chuchvalce, ale prach postupně zapadá do struktury, takže jej lze označit jako antialergenní. Ze spár lze prach jednoduše odstranit klasickým vysavačem. Ideální je tento povrch také pro použití s podlahovým topením, protože se tím dosáhne výborné akumulace a přenosu tepla do povrchu a do prostoru místnosti.
Sáhnout lze i po kamenném koberci s uzavřenou strukturou, který se od předchozího liší nanesením speciální hmoty. Výsledkem je povrch beze spár, který má ale zachován matný strukturovaný přírodní vzhled. Tento kamenný koberec sice není vhodný pro trvalé zatížení vodou, ale krátkodobě být zatížen vodou může. Díky tomu jej lze udržovat stejně jako keramickou dlažbu.
Kamenný koberec lze aplikovat nejen na vodorovné plochy, ale také na svislé plochy, a to bez nutnosti použití fixace – bednění. Velmi jednoduchou formou tak lze vytvořit netradiční a jedinečnou stěnovou aplikaci z přírodních materiálů. Výsledkem jsou originální designové povrchy stěny, soklů, sprchových koutů atd.
Aplikace kamenného koberce
Kamínkový povrch lze pokládat na nový i starý beton, kámen, asfalt či dlažbu. Povrch je jednotný, beze spár a nedokonalých detailů, jež se mnohdy objevují u jiných materiálů se složitější pokládkou. Jako pojivo se používá pryskyřice, která zaručuje ekologickou a zdravotní nezávadnost.
Pokládka (realizace) je snadná a rychlá a u menších ploch ji zvládne každý kutil. Jednotlivé postupy se liší podle druhu podkladu a také jsou mírně rozdílené u jednotlivých výrobců.
Obecně lze říci, že je vždy důležité zajistit pevnost, čistotu a přilnavost podkladu a pak ihned může navazovat pokládka kamenného koberce. Vytvrzení při 20 °C trvá zhruba 24 hodin, pak je povrch pochozí a plně zatížitelný je po 7 dnech. U některých výrobců existují i novinky jako rychle tuhnoucí pojivo, takže povrch kamenného koberce je pochozí už po dvou hodinách a umožňuje aplikaci povrchu i při teplotě 0 °C!
Běžně se ale pokládku doporučuje provádět za pěkného počasí, kdy venkovní doporučená teplota nesmí klesnout pod 10 °C. Nepřítelem pokládky kamenného koberce je déšť. Pršet nesmí do chvíle, než pryskyřice přestane být lepivá – voda by totiž narušila chemickou reakci v pojivu, eventuálně by mohlo dojít i k vypláchnutí epoxidové směsi.
Pro kvalitní provedení mají jednotliví výrobci různá další doporučení, například v případě aplikace na vytápěné podlahy použít celoobvodový dilatační pás. Nebo v horkých dnech s teplotami nad 30 °C nechat před nanášením pojivo aklimatizovat na teplotu 25 °C.
Ukončení kamenného koberce
V úvahu přicházejí různé varianty. Tou nejjednodušší je ukončení do ztracena, bez nutnosti použití bednění nebo ukončovací lišty, např. jestliže plocha přechází do travnatého porostu. Elegantnějším řešením je ostrá hrana, kterou vytvoříme použitím bednění, ke kterému kamenný koberec dotáhneme. Bednění by mělo být ošetřeno vazelínou, aby k němu směs nepřilnula a po vytvrzení oblázkové směsi bylo možné desku odstranit.
Další možností je ukončení do lišty, které má estetický vzhled a také umožňuje napojení na jiný druh materiálu. Lištu lze navíc tvarovat, například do oblých hran. Při ukončení do okapové lišty je výhodou odtok vody z hrany podkladní konstrukce, barevná kombinovatelnost s povrchem a rychlá aplikace.
Údržba kamenného koberce
V interiéru se údržba provádí buď vysáváním nebo vytíráním. Není tedy třeba žádné speciální příslušenství a údržba není o nic náročnější než u běžných povrchů. Venkovní kamenné koberce se udržují mechanickým způsobem: smetákem, škrabkou s gumovou násadou, tlakovou vodou do 40 °C nebo párou.
Přípustná je chemická údržba běžnými čisticími prostředky v případě odolných skvrn, např. benzínem, acetonem. V zimním období mohou být použity soli nebo roztoky solí. Dále povrch nepotřebuje z pohledu jeho funkce či vlastností další údržbu.
Přednosti kamenného koberce
Unikátní vlastností kamenného koberce je vodopropustnost. Díky tomu se na povrchu netvoří louže jak v létě, tak v zimě při tání, takže při opětovném zamrznutí nedochází ke tvorbě zledovatělé plochy. Led přetrvává v mezerách mezi kamenivem a při oteplení protéká voda skrz vrstvu kamenného koberce. Povrch je pevný a beze spár, je mrazuvzdorný a nenáročný na údržbu. Aby však kamenný koberec splnil všechny požadavky uživatele, je třeba zvolit správnou variantu.
Například interiérové plochy se zvýšenou frekvencí pohybu osob není možné vyčistit tlakovou vodou jako venku. Řešením může být použití plniče pórů, který zamezí průniku znečištění do struktury kamenného koberce a povrch přesto zůstane protiskluzný. Vytírání a odstraňování mokrého bahna však může být náročnější i z kamenného koberce s vyplněnými póry, a to právě díky hrubší povrchové struktuře, která zajišťuje protiskluznost povrchu.
Při zalití povrchu pomocí pryskyřice se vytvoří hladké plochy, které jsou pro úklid sice ideální, ale zase jsou náchylné k poškrábání a jsou i částečně kluzké. Ale to už je dilema, které je nutno řešit u všech běžných podlahových krytin.
Životnost kamenného koberce
Životnost kamenného koberce se pohybuje v řádu desítek let, podle zatížení plochy. Případné provedení lokálních oprav není problém, stejně jako oživení při zmatnění povrchu.
Nabídka různých výrobců se liší nabídkou kamínků a zejména rozhodující složky – použité pryskyřice. Setkat se lze s vysokopevnostními UV stabilními pryskyřicemi, které nežloutnou a mají vysokou pevnost, ale i s pryskyřicemi, které mají menší pevnosti, takže po čase se povrch kamenného koberce opotřebuje a drolí se z něj kamínky. Proto je důležité při výběru dbát zejména na kvalitu použitého pojiva a spolehlivého dodavatele.
Marie Urbancová
Foto: TopStone, Bprostor, Destone, Piedra