Výhodou korkových plovoucích podlah je bezesporu rychlost a relativní jednoduchost pokládky.
Galerie(10)

Korkové podlahy jsou zatím nedoceněnou variantou – část 1

Partneři sekce:

Venku se začíná ochlazovat a představa teplého domova se stává lákavější. Komfort z tohoto pohledu zajišťují teplé podlahy a není k tomu třeba hned instalovat podlahové topení, stačí jako podlahovou krytinu zvolit korek.

Korkovou podlahu tvoří přírodní materiál, vyráběný z kůry dubu korkového. Každý kubický centimetr korku obsahuje asi 40 miliónů buněk, v nichž je obsažen plyn podobný vzduchu. Stěny buněk pak tvoří celulóza a vosk, díky jimž je korek nepropustný pro kapaliny.

Popsaná struktura téměř absolutně eliminuje tepelnou i zvukovou vodivost a činí z korku ideální izolaci. Ve srovnání s jinými podlahovinami navíc korek také tlumí vibrace, takže chůze po něm je příjemná na došlap a nenamáhá klouby.

Své vlastnosti korek neztrácí ani zpracováním. Při něm se za vysokého tlaku a teplot kolem 400 °C z korkové drti uvolňuje míza, kterou se částice vzájemně spojují a ze vzniklé hmoty lze formovat desky. Specifická struktura korku deskám zabezpečuje požadované vlastnosti už při malých tloušťkách.

Výhodou korkových plovoucích podlah je bezesporu rychlost a relativní jednoduchost pokládky.
Moderní korkové podlahy jsou samostatnou kapitolou podlahových krytin a nabízejí mnoho důvodů proč si právě je zvolit jako krytinu do svého domu či bytu
Lepené korkové podlahy se aplikují na suché rovné a pevné podklady nejčastěji beton dřevovláknité a dřevotřískové desky nebo anhydritové potěry
Korkové podlahy je možno řešit i jako plovoucí bez nutnosti lepení.
Korková plovoucí podlaha
Korková plovoucí podlaha Baltico
Korková plovoucí podlaha BALTICO 2
Korková lepená podlaha v kuchyni

Korková podlaha má mnoho variant

Kromě svých vlastností je korek i zajímavým designovým prvkem. Pryč jsou doby, kdy byl jen nudnou podlahovinou se vzhledem zátky od vína. Už samotný přírodní korek nabízí velké množství odstínů a jako u všech přírodních materiálů je každý prvek z korku neopakovatelným originálem.

Široká škála začíná u podlah s patrnou strukturou masivního korku a končí u těch, které na první pohled vůbec nevypadají jako korkové.

Korková lepená podlaha v kuchyni

Mimo to se dnes korek prodává i v barevných a vzorovaných variantách. Je ale pravdou, že výrobci se drží spíše přirozených barev, aby zcela nepopřeli charakter přírodního materiálu. Korek proto buď zesvětlují nebo ztmavují. Díky tomu jsou k dispozici korky v luxusních odstínech stříbřitě bílé, popelavě šedé nebo champagne. Oblíbený je také opačný barevný pól – syté a temně hnědé korky, které působí teplým a zároveň honosným dojmem. Extrémem pak jsou černé korkové podlahy.

Velkou výhodou korku je možnost vytváření vzorů. Někteří prodejci proto přímo nabízejí podlahové dílce se vzorem, ale je možno také zvolit individuální řešení. Stačí nakoupit různé dílce a poskládat si mozaiku dle představ.

Korkové dlaždice k lepení

Korkové podlahy se podle způsobu pokládky dělí na dvě varianty. Pro pokládku celoplošným lepením jsou určeny korkové čtverce s rozměry 300 x 300 mm a 600 x 300 mm a s celkovou tloušťkou 4, 6 nebo 8 mm. Vyrábějí se v několika variantách povrchových úprav, resp. bez povrchové úpravy.

Lepené korkové podlahy se aplikují na suché, rovné a pevné podklady, nejčastěji beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky nebo anhydritové potěry. Pracuje se se speciálními lepidly a díly je třeba pokládat co nejtěsněji k sobě, aby se minimalizovaly spáry. Ty se případně ještě zatmelí. Ve finále se celá podlaha zbrousí a pokud nejsou korkové čtverce předem povrchově upravené, natírají se olejem nebo voskem.

Výhodou celoplošně lepených korkových podlah je možnost přesného zařezávání (kolem dveří, trubek topení, vestavěného nábytku apod.) a možnost lepení na velkých plochách bez vytváření dilatačních spár.
Cena korkových dlaždic k lepení začíná zhruba od 370 Kč/m2 bez DPH.

Lepené korkové podlahy se aplikují na suché rovné a pevné podklady nejčastěji beton dřevovláknité a dřevotřískové desky nebo anhydritové potěry

Korkové plovoucí podlahy

Korkové podlahy je možno řešit i jako plovoucí, bez nutnosti lepení. Nosným prvkem podlahy je HDF deska s vyfrézovanými zámkovými spoji, zespodu opatřená korkovou podložkou a shora s aplikovanou nášlapnou „korkovou podlahou“. Vyrábějí se v tloušťkách 10 až 12 mm a ve dvou provedeních zámkového spoje (nasouvací a narážecí). Mají velkou řadu dekorů a povrchový keramický lak je chrání proti odření a škrábancům. Korková plovoucí podlaha je vhodná i pro podlahové vytápění.

Nepřehlédněte: Co na podlahu − dřevo, vinyl, či korek?

Výhodou plovoucích podlah je bezesporu rychlost a relativní jednoduchost pokládky. Povrch pro pokládku musí být rovný, suchý a čistý, na rozdíl od klasické plovoucí podlahy však není nutné pod korek vkládat izolační podložku. Pokud je však podkladem beton nebo anhydritová vrstva, je důležité použít parozábranu. Doporučuje se také nechat desky před montáží dva tři dny v daném interiéru, aby se aklimatizovaly.

Po samotné pokládce a montáži ukončovacích lišt je vhodné aplikovat ochrannou vrstvu (olej nebo vosk).
Ceny korkových plovoucích podlah začínají na 750 Kč/m2 bez DPH a šplhají až ke dvojnásobku.

Korkové podlahy je možno řešit i jako plovoucí bez nutnosti lepení.

Pokračování článku je věnováno vhodným aplikacím korkových podlah, jejich údržbě a možnostem renovace…

(ge)
Foto: Archiv společnosti Korek Jelínek