Pokládka samolepicí vinylové podlahy (pracovní postup)
Podlaha dokáže změnit vzhled celé místnosti a díky samolepicí vinylové krytině to bude coby dup. Její výhodou je obrovské množství vzorů a dekorů včetně imitací přírodních materiálů, jednoduchá údržba, dobré izolační vlastnosti i dlouhá životnost. Navíc jsou tyto podlahy teplé a příjemné na dotek.
Pokládka na nový podklad: odstraníme nerovnosti pomocí vhodného tmelu/nivelační hmoty. Pečlivě obrousíme podlahu, tloušťka vrstvy musí být alespoň 2 mm. Vysajeme prach a naneseme základní nátěr pro přípravu na lepení.
Pokládka na PVC podlahovou krytinu: přímou pokládku na PVC podlahovou krytinu (bez pěnového/textilního hřbetu) můžeme provést pouze v případě, pokud je krytina pevně spojena s podkladem. Provedeme hloubkové vyčištění/odmaštění krytiny. Následně neutralizujeme čistou vodou, poté naneseme základní nátěr.
Pokládka na linoleum, kaučuk, laminát, podlahový koberec: přímou pokládku nelze provést! Odstraníme starou krytinu. U cementových podkladů odstraníme zaschlé vrstvy lepidla. Nepravidelnosti vyrovnáme pomocí tmelu či nivelační hmoty. Pečlivě obrusíme podlahu, tloušťka vrstvy musí být alespoň 2 mm. Vysajeme prach a naneseme základní nátěr pro přípravu na lepení.
POZOR!
Vinylovou podlahu se nedoporučuje pokládat na parkety, laminátové podlahy nebo koberec. Správně se vinylové lamely pokládají na upravené betonové podklady.
Pokládka na dřevěnou podlahu: přímou pokládku můžeme provést v případě, že je dřevěná podlaha pevná, rovná a beze spár. Podlahovou krytinu musíme odmastit. Následně plochu neutralizujeme čistou vodou, poté naneseme základní nátěr, popřípadě můžeme na starou krytinu položit také dřevotřískové desky (nikoli OSB desky), které jsou aklimatizovány na podmínky v místnosti – desky položíme volně plovoucím způsobem a spojíme je podle pokynů od výrobce. Spáry mezi deskami vyplníme vhodným spárovacím tmelem. Pro přípravu na lepení naneseme základní nátěr.
Pokládka na keramickou dlažbu: pokládku na stávající keramickou dlažbu můžeme provést pouze v případě, pokud je vyrovnaná tmelem, resp. je uhlazená. Následně vysajeme prach a nanesme základní nátěr pro přípravu na lepení.
Než začneme pokládku
Veškerý potřebný objem vinylových lamel je vhodné nakoupit, resp. objednat vcelku a najednou. Při opakovaných objednávkách se mohou vyskytnout mírné odchylky podmíněné výrobou. Pro jistotu bychom měli zkontrolovat, zda je na všech balících číslo stejné šarže – tak se vyhneme nežádoucím barevným rozdílům nové podlahové krytiny.
A jak dále na pokládku?
Co budete potřebovat?
- nivelační hmota
- hmoždinky
- hloubkový penetrační nátěr
- samolepicí vinylové lamely
- brusný papír
Pomůcky a nářadí
- tužka, pracovní rukavice, hladicí lžíce, excentrická bruska, trapézová čepel, malířský váleček, vrtačka, háková čepel, nákoleník, šroubovák, tapetovací lišta/pravítko, Forstnerův vrták, vrták, pokosová pila, dláto, maska proti jemnému prachu, štípací kleště, krycí plachta, špachtle, míchadlo, skládací meter, nůž na koberce, detektor kovů, ostnatý válec, značkovací šňůra, teleskopické tyče
01 Odstranění lišt
Odstraníme starou soklovou lištu pomocí stabilní špachtle nebo dláta. Odmontujeme a uschováme přechodové profily u dveří – po dokončení je můžeme opět použít.
02 Odstranění původní krytiny
Pokud stávající podlahová krytina nevyhovuje potřebám pokládky, musíme ji odstranit. Například koberec se řadí mezi ty nevhodné – nařežeme jej pomocí nože na koberce na úzké pruhy, ne širší než 30 cm, a postupně jej odstraníme.
03 Vyčištění podlahy
Zbytky starého koberce, včetně volných kusů lepidla, je nutné důkladně odstranit. Lze k tomu použít špachtli nebo dláto. U větších ploch to bude rychlejší s excentrickou bruskou. Podklad musí být důkladně očištěn od všech uvolněných částic a prachu. Nesmíme proto zapomenout pravidelně měnit brusný papír!
04 Nivelační hmota
Pokud podklad není dokonale hladký a rovný, nerovnosti lze vyrovnat nivelační hmotou. Pro lepší přilnavost nejdříve pomocí válečku natřeme podlahu penetračním nátěrem na savé podklady. Po zaschnutí penetrace rozmícháme nivelační hmotu dle instrukcí na balení. Vylití začneme v rohu místnosti proti vchodovým dveřím a roztékání hmoty řídíme hladicí lžící.
TIP
Nejdříve si vypočítáme potřebné množství materiálu: délka místnosti krát šířka místnosti plus 10 % na odřezky. K této ploše přičteme výklenky na radiátory v místnosti. Vinylové lamely se musí aklimatizovat v místnosti, kde budou instalované, alespoň 24 hodin před nalepením. Při jejich lepení by vlhkost vzduchu v místnosti neměla přesáhnout 65 %.