Průmyslové lité podlahy
Nacházejí své uplatnění v novostavbách průmyslových objektů a objektů občanské vybavenosti, ale také, a to hlavně, při sanacích starších poškozených nebo již nevyhovujících podlah. Díky jejich užitným vlastnostem je lze rovněž velmi dobře využít v bytové výstavbě. A právě s tímto trendem se v poslední době setkáváme stále častěji.
Typy průmyslových litých podlah
Polymercementové stěrky
Obr. 1 Epoxidový povlak může splňovat i estetickou funkci. | Obr. 3 Polymercementová stěrka s epoxidovým uzavíracím nátěrem RAL 7032 |
Lité podlahy na bázi epoxidových pryskyřic
Nejčastěji se používá litá podlahovina na bázi nízkomolekulárních epoxidových pryskyřic, která tuhne polyadiční reakcí po smíchání s tvrdidlem (v předepsaném poměru obou složek). Aplikuje se beze spár v tloušťkách vrstvy zpravidla 2 až 4 mm.
Vyznačuje se velmi vysokou mechanickou a chemickou odolností, absolutní nenasákavostí a díky probarvení a speciálním úpravám (barevné chipsy, křemičitý písek) i velmi pěkným estetickým efektem. Zajišťuje také dostatečnou protiskluzovou odolnost. Snadno se čistí a udržuje.
Životnost podlahy je vlastně shodná se životností celého objektu. Variantní epoxidové povlaky mohou být při dodržení všech pozitivních vlastností i v antistatickém provedení. Některé systémy emulgovatelné vodou mohou být aplikovány i na vlhký podklad (do cca 8 % CM) (obr. 1 a 2).
Lité podlahy na bázi polyuretanových pryskyřic
Chemická odolnost, čistitelnost, životnost a estetičnost jsou obdobné jako u materiálů na bázi epoxidů. Některé se však při použití vyznačují velmi zajímavou schopností – vysokou a trvalou elastičností. Po vytvrdnutí jsou tedy trvale pružné.
Jejich aplikace se proto objevují zejména v místech, kde chceme dosáhnout výrazného útlumu kročejového hluku, např. v nemocnicích, školách, domovech důchodců a ostatních veřejných budovách (obr. 4). Také úprava podlahy poluretanovým pružným povlakem v chladírnách a chladicích boxech má své opodstatnění – materiál bez problémů snese výrazné a rychlé změny teploty.
Lité podlahy na bázi polymetylmetakrylátu
Způsob aplikace
Vlhkost minerálního podkladu před aplikací lité podlahoviny by měla dosahovat maximálně 3,5 % CM, emulgovatelné epoxidové povlaky mohou být aplikovány na podklad s vlhkostí do 8 % CM.
Hodnoty přídržnosti podkladu pod lité podlahoviny – pevnosti v tahu kolmo na plochu – by měly být větší než 1,5 N/mm, pevnost v tlaku podkladu by měla být vyšší než 25 N/mm2. Je nutné si uvědomit, že i opravdu kvalitní povlaky v průběhu tuhnutí a tvrdnutí vykazují objemové smrštění (cca 2 až 5 %), což je doprovázeno pnutím vůči podkladu. Málo soudržný podklad tyto síly nepřenese a dochází k tzv. odskočení stěrky i s částí podkladu (obr. 5).
Příprava podkladu před aplikací samonivelační lité hmoty pak spočívá v odstranění málo pevných vrstev zejména přebroušením (cementový šlem, sintrová vrstva na anhydritu, zbytky nátěrů, lepidel apod.) s následným důkladným vysátím povrchu. Velmi vhodná úprava betonového povrchu je otryskání ocelovými kuličkami, zrna kameniva by pak měla být částečně obnažena, přitom však pevně ukotvena v cementovém tmelu.
Důležitou okolností zejména při sanacích je sešití trhlin v podkladu pomocí polyesterové pryskyřice a ocelových sponek do betonu a vyrovnání větších nerovností – děr. Používá se polymerová malta, tj. pryskyřice plněná jemným křemičitým pískem v poměru cca 1 : 7. Dilatační spáry se nesešívají, ale přenášejí se do lité podlahy. Výplň dilatačních spár zpravidla tvoří spárová šňůra s trvale pružnou polyuretanovou hmotou.
Podstatnou součástí systémů litých podlah je penetrace podkladu. U polymercementových podlahovin je typ penetrace závislý na nasákavosti a druhu podkladu. Jinou penetraci použijeme na beton, jinou na anhydritový potěr, jinou na keramickou dlažbu. Zde je nutné se řídit příslušnými technickými listy jednotlivých výrobků.
Podklady pod povlaky na bázi epoxidových pryskyřic se většinou penetrují řídkou epoxidovou pryskyřicí (obr. 6), při nanášení polyuretanových povlaků se používá základní nátěr na bázi polyuretanu. V případě nanášení povlaku více než 48 hodin po aplikaci penetračního nátěru je nezbytné ještě čerstvou penetraci zasypat jemným suchým křemičitým pískem (obr. 7). Po zatuhnutí je nutné přebytečný neuchycený písek vysát.
Obr. 6 Penetrace řídkou epoxidovou pryskyřicí | Obr. 7 Zásyp penetrace jemným křemičitým pískem |
Před zpracováním lité podlahy je důležité podlahovinu řádně namíchat. Polymercementové lité podlahoviny jsou dodávány v suchém práškovém stavu, mísí se s vodou, ostatní syntetické podlahoviny jsou vesměs dvousložkové hmoty, dodávané v balení, kde je uveden doporučený poměr míchání. Mísicí poměry, ať už se jedná o množství přidávané vody nebo o poměr obou složek, je nutné vždy dodržet. Nevzniknou tak lepivá místa u syntetických podlah nebo při předávkování vody nedojde v polymercemetnové stěrce k přílišnému rozmíchání směsi a oslabení konečného povrchu.
Pracovní postup
Před vyléváním stěrky je vhodné opatřit stěny a pevně zabudované konstrukce v podlaze dilatačním okrajovým páskem z pružného materiálu tloušťky cca 4 mm. Podklad se musí vždy penetrovat. Namíchaná směs se vyleje na podklad a zubovým hladítkem nebo raklí (obr. 8) se roztáhne po ploše.
Před počátkem tuhnutí se hmota odvzdušní „ježatým“ válečkem, a tím se zamezí vzniku nežádoucích pórů. Je vhodné také pamatovat na dobu zpracovatelnosti syntetických podlahovin, která se se zvyšující teplotou výrazně zkracuje, hrozí reakce vzhledem k vývinu tepla a také nepříjemný zápach.
Proto je třeba věnovat náležitou pozornost technickým listům. Hmotu musíme před konečným vytvrzením odpovídajícím způsobem chránit. Doba tuhnutí je totiž závislá na tloušťce vrstvy, teplotě a relativní vzdušné vlhkosti prostoru.
Syntetické lité podlahoviny bývají (podle typu) pochozí zpravidla po 24 hodinách, plné mechanické zatížení snesou asi po třech dnech, plné chemické zatížení pak po sedmi dnech.
Ing. Jaromír Dalík
Foto: archiv společnosti Murexin, spol. s r. o.
Autor je produktovým manažerem ve společnosti Murexin, spol. s r. o.