Tichá dlažba s deskami DSDI (pracovní postup)
Kročejovou neprůzvučnost řešíme nejen u starší, ale i nové bytové výstavby, může totiž významně ovlivnit kvalitu života v dolních podlažích.
Tichá dlažba s deskami DSDI je řešení vhodné pro odhlučnění keramické podlahy, ale také pro pokládku na nadměrně deformovatelné konstrukce. Například v dřevěných domech jsou takovým podkladem OSB či cementovláknité desky. Tyto konstrukce se mohou mírně prohýbat nebo smršťovat, zkrátka pracují. Stejný postup pak platí i pro parkety, nebo dokonce aplikaci na stávající popraskaný beton.
Jak na to?
Před pokládkou musí podklad (beton, anhydrit) vykazovat dostatečnou pevnost a soudržnost. Odchylka rovinnosti podkladu nesmí přesáhnout 2 mm na 2 m lati. V případě nedostatků je třeba použít samonivelační vyrovnávací hmoty. V případě pokládky na dřevěný rošt se doporučuje začít montáží dvou vrstev OSB desek. Desky o síle 18 a 15 mm pokládáme na vazbu spár a obě vrstvy dokonale spojíme prošroubováním.
Savé povrchy podlahových konstrukcí (beton, anhydrit) je nutno opatřit penetrací. Na deformovatelné a nenasákavé podklady (Cetris, OSB) aplikujeme kontaktní můstek. Po obvodě izolované plochy aplikujeme na stěnu samolepicí separační pás DSAT šíře 25 mm. Ten přeruší eventuální akustické mosty mezi dlažbou a stěnou.
DSDI desky klademe na sraz a důkladně zatlačíme do lepidla, spáry mezi deskami přelepíme běžnou krycí páskou pro malíře.
Montáž panelu DSDI provedeme za pomoci cementového lepidla, které svým speciálním složením zajišťuje dokonalý kontakt s materiálem panelu a zkracuje technologické pauzy. Používáme zubovou stěrku 3 – 4 mm se spotřebou cca 2,1 kg/m2. Spáry mezi deskami přilepíme úzkou krycí papírovou páskou, která zamezí vzniku akustického mostu při lepení dlažby. Dále postupujeme dle toho, zda počítáme s podlahovým vytápěním, hydroizolací, nebo pouze s dlažbou.
Úklid po práci
Pro odstranění cementových zbytků použijeme např. čisticí prostředek CL 802. Po důkladném vyčištění povrchu můžeme provést i celoplošnou impregnaci povrchu přípravkem CL 809.
Informace o materiálu
DSDI panel funguje jako separační vrstva nejen pro utlumení kročejového hluku v systému Tichá dlažba, případně umožňuje pokládku keramických dlaždic na nestandardní podklad, jako jsou OSB desky. DSDI panel má i tepelněizolační vlastnosti, které využijeme při instalaci podlahového vytápění.
Dále tato vložka eliminuje možnost vzniku smykového napětí při nadměrných deformacích v podlahových konstrukcích a umožňuje tím pokládku na zcela nestandardní podklady (např. dřevěné konstrukce stropů, dřevotřískové podlahy aj.).
Systém RAKO Tichá dlažba využívá jako zvukověizolační vložku takzvaný DSDI panel, který při pokládce pod dlažbu utlumí hlučnost o 14 decibelů. Jedná se o materiál pouze 6 mm silný, který se vkládá mezi vrstvy lepidla při jinak tradiční pokládce dlaždic.
Co budete potřebovat?
- penetrace
RAKO SYSTEM P 202
RAKO SYSTEM P 201 - kontaktní můstek
RAKO SYSTEM P 203 - dilatační páska
páska DSAT - separační a zvukové desky¨
panely DSDI - flexibilní lepidlo
AD 530 - samonivelační hmota
RAKO SYSTEM LE 30 (pro variantu s topnou rohoží) - hydroizolace
RAKO SYSTEM SE 1 - pružná páska
páska SE 5
Nářadí a pomůcky
- váleček, případně štětka
- krycí páska pro malíře
- stěrka nebo váleček na hydroizolaci
- zubové hladítko
- molitanové hladítko
- hladítko s tvrdou gumou pro spárování
01 Příprava
Připravíme si veškerou potřebnou stavební chemii, nářadí a pomůcky pro obkládání – klínky, spony, případně přísavky.
02 Ošetření podkladu
Velmi savý podklad opatříme penetrací, tou sjednotíme savost stěn typu sádrokarton, omítka, či podlaha – beton, anhydrit.
03 Kontaktní můstek
Nestandardní povrchy, jako jsou cementovláknité desky, ošetříme kontaktním můstkem, který zdrsní povrch. Můstek dobře promícháme, pro nanášení použijeme váleček nebo štětku. Necháme minimálně 6 hodin schnout.
04 Dilatační páska
Dilatační pásku DSAT přilepíme na stěnu po obvodu podlahy. Zajistí dilataci stěny od následné skladby na podlaze a zamezí vzniku akustického mostu.
05 Příprava izolačních desek
Separační a zvukové desky DSDI si připravíme dle rozměru plochy. Pro lepení desek DSDI použijeme flexibilní lepidlo, to nanášíme zubovým hladítkem 4 – 6 mm.
06 Kladení desek DSDI
DSDI desky klademe na sraz. Desky důkladně zatlačíme do lepidla. Spáry mezi deskami přelepíme běžnou krycí páskou pro malíře. Zamezíme tak vyplnění možných mezer lepidlem při pokládce dlaždic.
07 Pokládka dlaždic
Lepení dlaždic provádíme dvoukontaktně. Hladkou stranou hladítka nanášíme lepidlo i na rub dlaždice. Docílíme tak dokonalého spojení dlaždice s podkladem. Lepidlo nanesené na podklad jedním směrem nám u pokládané dlaždice dovolí vytlačení vzduchu.
08 Odříznutí dilatační pásky
Dilatační pásku DSAT odřízneme ve výšce předpokládané hrany obkládačky nebo soklu.
09 Rozměření stěny
Pečlivé rozměření je vždy základem dobrého výsledku. Velký důraz na rovinu se klade u založení první řady obkládaček. Odměnou za preciznost u první řady nám bude snadné obložení celé stěny. Pokládku provedeme obdobně jako u podlahy.
Jak aplikovat podlahové vytápění?
01 Příprava rohože
Na připravenou plochu z desek DSDI začneme instalovat podlahové vytápění. Spáry mezi deskami DSDI přelepíme páskou. Podle uvažovaného vytápěného prostoru si připravíme rozměry rohože.
02 Pokládka rohože
Nosnou síť elektrické topné rohože kontaktujeme samolepicími páskami k podkladu.
03 Stěrkování
Podklad pod keramickými dlaždicemi musíme mít dokonale rovný. Proto elektrickou topnou rohož stěrkujeme flexibilním lepidlem nebo zalijeme samonivelační hmotou.
04 Stěrkování mimo rohož
Pokud nepoužíváme samonivelační hmotu, pomůžeme si v místech, kde rohož chybí, zubovou stěrkou pro udržení roviny.
DSDI desky v kombinaci s hydroizolací
01 Hydroizolace – pásky
Panely DSDI lze využít i v kombinaci s hydroizolací, tu provedeme stejně jako ve standardní koupelně. Pro překlenutí přechodů, dilatací a vnitřních rohů vkládáme v rozích a koutech do hydroizolační vrstvy bandážní těsnicí pásku.
02 Hydroizolace
Hydroizolaci aplikujeme na podlahu se soklem 10 cm, do sprchového koutu do min. výšky 2 m. Nad vanovou baterií aplikujeme 30 cm hydroizolace. V případě použití elektrické topné rohože aplikujeme hydroizolacina již vystěrkovanou plochu. Hydroizolaci provádíme ve dvou vrstvách. Prodleva mezi vrstvami je 1-2 hodiny.
Článek byl uveřejněn v Realizace staveb 05/2020.