Velký přehled cementových potěrů
Potěr jako poslední vrstva ve skladbě podlahy, tvořící podklad pod finální vrstvu, musí splňovat technické požadavky, jako jsou rovinnost, pevnost, tvrdost, odolnost proti otěru a dobrá tepelná vodivost.
Podklad, na který se bude cementový potěr ukládat, musí být pevný, bez uvolňujících se částic, zbavený prachu a nečistot, dostatečně vyzrálý, bez zbytků starých nátěrů a lepidel, dostatečně drsný, s otevřenými póry a bez trhlin. Ty by se totiž mohly objevit i v potěru. V tomto případě je vhodnější vyhotovit potěr jako oddělený, resp. plovoucí. Na podkladu nesmějí být instalační rozvody a kabely. Pokud to není možné dodržet, je třeba nad rozvody vytvořit minimální tloušťku potěru, resp. realizovat vyrovnávací vrstvu z lehkého betonu (pěnobetonu). Požadovaná výška potěrové vrstvy se změří pomocí nivelačního přístroje, měřičských latí a vodováhy a po obvodu místností se vyznačí na svislých konstrukcích.
Při ukládání materiálu se v první fázi udělají z potěru vodicí pásy podle zaměřených výšek, které slouží k tažení potěru v požadované výšce. Po zavadnutí vodicích pásů se na plochu klade zamíchaný materiál, nahrubo se rozprostře a pomocí latě vedené po vodicích pásech se stahuje do roviny. Následně se vrstva potěru zhutní pravidelnými údery latí a vyhladí pomocí tzv. gletovacího hladítka na potěry. Ukládání potěru na podlahové vytápění se realizuje ve dvou pracovních etapách. V první etapě se položí vrstva potěru do výšky horní úrovně rozvodů. Po zatuhnutí vrstvy se položí druhá vrstva s tloušťkou min. 45 mm. V případě realizace podlahy s variantou litého cemenového potěru jde po nastavení výšky o aplikaci litého potěru najdnou do požadované výšky a snadného zpracování do ideální roviny. Před kladením potěru je třeba připravit okrajové, konstrukční a pohybové spáry, smršťovací a pracovní spáry se dělají v průběhu kladení, resp. po položení materiálu a jeho zatuhnutí.
Knauf Jemný cementový potěr BP 1
Použití
Cementový potěr určený k realizaci potěrových vrstev (spojených, plovoucích) vnitřních i vnějších podlahových konstrukcí v tloušťkách 20 až 50 mm. U malých podlahových ploch ho lze použít na realizaci potěrů s podlahovým vytápěním. Směs je vhodná na výrobu betonových dílců (překladů, dlaždic) a na drobné betonářské práce. Zrnitost 0,0 až 0,4 mm, pevnost v tlaku minimálně 30 Mpa. Vhodný na ruční i strojní zpracování.
Spotřeba
Přibližně 19 kg/m2
(tloušťka vrstvy 1 cm)
Balení
Papírový pytel, 25 kg
VÝROBCE
Knauf Praha
www.knauf.cz
Cemix Cementový potěr 30
Použití
Cementový potěr určený ke zhotovení sdružených (připojených) a plovoucích potěrů a položení podlahové krytiny (dlažba, parkety, plovoucí podlahy, PVC, koberce apod.). Zhotovený potěr může sloužit jako finální vrstva. Vhodný na plochy s požadovanou vyšší pevností a odolností proti rozmrazovacím solím (podlahy ve sklepech, garážích, skladovacích halách, dílnách apod.). Doporučená tloušťka nanášené vrstvy 10 až 50 mm. Zrnitost 4 mm. Vhodný pro ruční i strojní zpracování.
Spotřeba
Přibližně 20 kg/m2
(tloušťka vrstvy 1 cm)
Balení
Papírový pytel, 30 kg
Výrobce
Cemix
www.cemix.cz
Baumit Potěr Speed
Použití
Rychletvrdnoucí potěr pro univerzální použití, rovnoměrná kvalita a zpracování, vhodný i do prostorů s vyšší vlhkostí (např. koupelny, kuchyně apod.). Při tloušťce potěru přibližně 50 mm je vhodný pro kladení podlahové vrstvy už po 24 hodinách (v závislosti na klimatických podmínkách – teplota vzduchu > 15 °C, vlhkost vzduchu < 65 %). Zpracovává se jako plovoucí, oddělený a kontaktní potěr. Je vhodný i na podlahy s podlahovým vytápěním bez dodatečných přísad. Doporučené tloušťky 35 až 45 mm (kontaktní potěr), 35 až 70 mm (oddělený potěr), 45 až 70 mm (plovoucí potěr), 45 mm + d (podlahové vytápění, d – průměr trubek). Možné ruční i strojní zpracování.
Spotřeba
Přibližně 20 kg/m2
(tloušťka vrstvy 1 cm)
Balení
Papírový pytel, 25 kg
VÝROBCE
Baumit
www.baumit.cz
Mapei Topcem Pronto
Použití
Hotová sypká směs pro realizaci rychleschnoucích potěrů (čtyři dny) se standardní dobou zpracování. Používá se ke zhotovování plovoucích nebo kotvených potěrů na nových nebo existujících konstrukcích v interiéru a exteriéru před instalací dřevěné podlahy, PVC, linolea, keramické dlažby, přírodního kamene, koberců a ostatních podlahových krytin. Vhodný na místech, kde jsou vyžadovány rychleschnoucí potěry, za účelem možné instalace podlahových krytin v krátkém čase.
Spotřeba
Přibližně 18 až 20 kg/m2
(tloušťka vrstvy 1 cm)
Balení
Papírový pytel, 25 kg
Výrobce
Mapei
www.mapei.cz
weber.bat rapid
Použití
Jednosložkový rychletvrdnoucí betonový potěr na bázi cementu pro vnitřní použití. Je možné ho aplikovat ručně nebo strojově na různé podklady v bytové i průmyslové výstavbě a vytváří nosný podklad pod všechny běžné podlahové krytiny (kromě dřevěných parket a vlysů). Není určen ke konečné povrchové úpravě. Podle prostředí a teploty, při níž se směs aplikovala, probíhá ošetřování jejího povrchu (kropení vodou během 24 h). Potěr je pochozí po 2 hodinách a pojízdný už po přibližně 24 hodinách. Maximální velikost zrna 4 mm. Doporučená tloušťka 15 až 100 mm.
Spotřeba
Přibližně 20 kg/m2
(tloušťka vrstvy 1 cm)
Balení
Papírový pytel, 25 kg
Výrobce
Saint-Gobain Weber
www.weber-terranova.cz
Litý cementový potěr CEMFLOW®
Použití
CEMFLOW® je litý samonivelační potěr na bázi cementového pojiva dodávaný v čerstvém stavu autodomíchávači přímo na stavbu. Cementový litý potěr CEMFLOW® lze v konstrukci podlahy použít jako potěr oddělený od podkladu fólií, potěr na izolační vrstvě, potěr pro plovoucí podlahy nebo potěr pro podlahové topení. Do konstrukce podlah se čerpá mobilními čerpadly, dále se rozlévá do příslušné požadované tloušťky konstrukce a jednoduchým způsobem (rozvlňováním) se hutní a srovnává. Je plnohodnotnou alternativou ke všem druhům suchých směsí a potěrů.
Spotřeba
1 m2 = 0,05 cbm při respektování požadavku na minimální tloušťku vrstvy 50 mm
Balení
Dodáván v čerstvém stavu autodomíchávači přímo na stavbu dle objednaného množství. (min. množství pro realizaci stavby 1 cbm)
Výrobce
Českomoravský beton, a.s.
www.transportbeton.cz
TEXT: Andrea Dingová ve spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archiv výrobců
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.