Špatné umístění či nevhodná dlažba – vyhněte se zásadním chybám při výstavbě terasy
Pokud se chceme slunit na dokonalé terase, je potřeba připomenout pár bodů, na které je třeba myslet před a v průběhu výstavby.
Správně položená keramická dlažba je základem terasy. V minulosti se používala dlažba betonová, která je však tlustší, těžší, náročnější na údržbu a designově méně pestrá. Pro perfektní vzhled terasy je proto vhodné volbu dlažby důkladně zvážit. Ještě před samotnou pokládkou je například potřeba zamyslet se nad tím, jestli dlažbu lepit, nebo pokládat takzvaně suchou metodou. Podle toho se následně volí její tloušťka.
V prvním případě se obvykle volí varianta v centimetrové tloušťce. Má však určité nevýhody. Pokud nebude precizně dodržen celý technologický postup, po jedné nebo dvou zimách dojde k jejímu nenávratnému poškození. U suché metody se využívá dvoucentimetrová dlažba pokládaná na terče, do trávy nebo do štěrku.
Pokládka je v tomto případě rychlejší, snadnější a nehrozí znehodnocení dlažby, což ušetří peníze do budoucna. Dlažba o tloušťce 2 cm je nejvhodnější i na terasách v patře a na balkónech. Navíc je možné ji kdykoliv rozložit a znovu složit, což je nedocenitelné třeba v případě, kdy jsou pod dlažbou uloženy kabely k zahradnímu osvětlení.
Na slunce, nebo do stínu?
Výběr orientace terasy je mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát – rozhoduje například to, zda bude terasa osluněna, případně kterou denní dobu bude osluněna. Pro ranní ptáčata je vhodnější terasa orientovaná na východ, která nabídne možnost si slunce užít v ranních hodinách, zatímco v odpoledních vedrech bude posezení ve snesitelném stínu.
Milovníci ostrých paprsků ocení spíše jižní variantu. Ostatní by měli rozmýšlet mezi severní či severozápadní orientací, sluníčka v takovém případě ovšem na terase bude poskrovnu.
Pergola jako dominanta zahrady
Čas strávený na zahradě může zpříjemnit pergola. Před jejím pořízením je ovšem vhodné zvážit rozměry – pokud by pergola přesahovala plochu 25 m² a výšku 5 m, je potřeba zažádat o stavební povolení. V opačném případě lze rovnou přejít k instalaci.
Při volbě tvaru a velikosti je třeba vzít v potaz umístění. Poloha by měla splňovat představy uživatelů, poskytovat rozhled do zahrady nebo na zbytek terasy – nikdo se nechce dívat do plotu nebo na skládku či sousedův kompost za plotem.
Jako dominanta se uplatní především pravoúhlá pergola. Lomené a prohnuté tvary jsou vhodné v případě, že má pergola splývat se zelení. Při rozhodování o vzhledu je třeba zvážit i vzhled domu, ke kterému pergola patří. Příliš odlišný design by totiž mohl zbytečně kazit celkový dojem.
Na terase v dešti i ve sněhu
Terasa nemusí být jen místem, kde rodina tráví čas během teplých dnů. Například prosklená terasa je vhodným řešením, které umožní užívání i v dešti nebo sněhové chumelenici, aniž by došlo ke snížení komfortu pro uživatele – na rozdíl od klasické pergoly tak lze prosklenou terasu využívat za každého počasí.
Nepřehlédněte: Renovace zahradní dlažby
Terasu lze navíc doplnit o příslušenství, jako je osvětlení, topení, síťka proti hmyzu či výsuvné markýzy. Díky těmto doplňkům se z prosklené terasy stane místo, kde budou uživatelé rádi trávit čas během každého ročního období.
Moderní design, který se neokouká
Po rozhodnutí jak položit dlažbu, jak orientovat a postavit posezení, jak instalovat pergolu i zda zasklít terasu, už zbývá jen zvolit správné designové provedení, což však často bývá tím nejtěžším rozhodnutím.
Jednou z možností, které jsou aktuálně v kurzu, je dlažba v designu dřeva. Věrně imituje originální materiál, včetně tvaru prken a reliéfního povrchu pravého dřeva. Nevykazuje však neduhy, se kterými se dřevo potýká, a díky tomu se dlažba snadno udržuje. Oproti dřevu dlažba neplesniví, nesesychá ani nenasává vodu a drží si svůj tvar i barvu.
Pokud ovšem imitace dřeva není tím, co uživatelé očekávají či co se hodí k danému objektu, stále jsou v prodeji i dlažby s designem betonu či kamene.
TEXT a FOTO: MBKeramika