Stropní keramické panely
Mezi vodorovné stropní konstrukce, stále častěji využívané v současném stavebnictví, patří keramické stropní panely. Nejčastěji se používají při výstavbě rodinných a bytových domů, další použití je možné i v ostatních občanských, zemědělských nebo průmyslových stavbách.
Stropní keramické panely tvoří alternativu dnes již klasických keramických stropů z nosníků a stropních vložek MIAKO. Použití těchto stropních materiálů je méně pracné, protože se nemusejí podepírat nosníky při montáži, náročně přesouvat hmoty, ukládat jednotlivé vložky MIAKO, vyrábět a přesouvat beton, a hlavně při použití panelů není nutná technologická přestávka potřebná pro dosažení dostatečné únosnosti stropu.Panely jsou okamžitě únosné, což umožňuje bezprostředně provádět navazující stavební práce a zkracuje dobu výstavby objektu. Oba systémy – keramické stropy z nosníků a stropních vložek a stropní keramické panely – se ale dají také kombinovat.
Montáž stropních panelů
Stropní panely se přiváží na stavbu přímo v domluveném termínu jejich montáže. Montáž se provádí pomocí jeřábu a z těchto důvodů je nutná vhodná přístupová komunikace ke stavbě. Keramické panely se ukládají na nosné zdivo vyrovnané cementovou maltou a na asfaltový pás. Ten zamezí přenášení zvuků do stěn a zároveň působí jako dilatace. Uložení panelů na nosném zdivu musí být minimálně 115 mm, v praxi se většinou používá 125 mm. Dají se rovněž uložit na průvlaky přiznané i ztracené. Panely mají jednostranně vyčnívající výztuž, která se po montáži sváže s armaturou ztužujícího železobetonového věnce. Po uložení panelů se jejich styčné spoje, které mají speciální tvar zámku, zalijí betonem. Před betonáží se musí plocha zámků, zejména keramická část, řádně navlhčit kvůli dobré přilnavosti betonu a co nejmenšímu odsávání záměsové vody z betonové směsi.
Atypické stropní panely |
Balkonový panel |
Typy stropních panelů
Stropní panely se vyrábějí v délkách od 1 500 do 7 250 mm (v modulu 250 mm) a šířkách 600, 700, 900, 1 000 a 1 200 mm. To dovoluje zastropit místnosti s libovolnou šířkou. Na přání zákazníka je možné dodat panely v délkách mimo modul. Tloušťka panelů je jednotná – 230 mm. Lze vyrobit panely kosé i vícekrát zalomené (například pro strop nad apsidami). Dále lze podle určitých výrobních pravidel vyrobit i panely s otvorem pro komín. Rovněž se vyrábějí balkonové panely s délkou krakorce maximálně 1 200 mm, celková délka tohoto typu panelu může být až 8 000 mm, šířky jsou 800 a 1 000 mm. Použití těchto panelů šetří čas potřebný k běžnému provedení balkonů (pracné vyvazování armatury u konzol a následnou betonáž). Vyrábějí se také panely se zvýšenou únosností šířky 1 200 mm.
Ukládání stropních panelů se provádí pomocí jeřábu. |
Vlastnosti stropních panelů
Velkou předností keramických panelů je, že na rozdíl od panelů betonových nedochází k vytváření podélných prasklin v podhledu. Je to díky krajovým keramickým tvarovkám, které tvoří styčný spoj sousedních panelů. Odpadá tím pracné bandážování spár mezi panely perlinkou a lepidlem. Další velkou výhodou této stropní konstrukce jsou vynikající tepelné, protipožární a akustické vlastnosti. Informativní tepelný odpor stropu s tepelnou a akustickou izolací tloušťky 50 mm a nabetonováním tloušťky 50 mm je 1,50 m2 . K/W, vážená hladina normalizovaného kročejového zvuku je 49 dB, požární odolnost s omítkou VC 15 mm je REI 120 DP 1, reakce na oheň A1. Cihlářský střep má velmi dobré vlastnosti z hlediska tepelné ochrany při požáru a chrání ocelovou nosnou výztuž před rychlým zvyšováním teploty na kritickou hodnotu.
Provedení stropních panelů v příčném řezu
Příklad konstrukčního řešení v oblasti věnce – příčný řez
Skladba stropu s keramickým panelem HELUZ
Styk panelů HELUZ a stropní konstrukce z nosníků HELUZ MIAKO
Statika
Panely tvoří jednostranně pnutou stropní konstrukci, u níž hlavní nosné prvky představují vyztužená vnitřní žebra s monoliticky připojenou horní deskou. Výpočty jsou provedeny podle ČSN 73 1201: 1986 Navrhování betonových konstrukcí včetně Změny a: 1989 a Změny 2: 1994 s přihlédnutím k ČSN 73 1102: 1977 Navrhování vodorovných konstrukcí z cihelných tvarovek. Jsou vyhotoveny pro uložení panelů minimálně 115 mm. Pokud se délka panelů rovná světlému rozpětí místnosti, lze použít atypické panely s vyčnívající výztuží.
V těchto případech musejí být panely v montážním stavu podepřeny a s využitím vyčnívající výztuže panelů se provede monolitické spojení se ztužujícími věnci, překlady, průvlaky a podobně, eventuálně monolitické zhlaví. Stropní panely jsou navrženy tak, aby v délkách 6 250 mm, při minimálním uložení 115 mm, byla hodnota provozního (normového) rovnoměrného zatížení, kterým lze zatížit panel (tj. zatížení bez vlastní tíhy panelu a dobetonávky styčných spár mezi panely), minimálně 5 kN/m2.
U atypických panelů vyčnívá podélná nosná výztuž z panelu v délce desetinásobku průměru prutu. Atypická provedení s komínovou výměnou do šířky 600 mm nebo průchozím otvorem se provádějí u šířky panelů 1 200 mm. Průchozí otvor lze umístit v libovolném místě v podélné ose panelu. Při požadavku širší komínové výměny se použije systém stropní konstrukce HELUZ MIAKO, který je se systémem panelů kompatibilní.
Příklad stropního keramického panelu – základní technické údaje cihelné tvarovky cihelné stropní tvarovky HELUZ (CST – HELUZ) výztuž beton rozměry základního panelu hmotnost panelu |
Jan Pásek
FOTO: archiv firmy HELUZ
Autor je specialistou na keramické panely ve firmě HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s..
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.