Hrubá stavba v detailu: Strop z dílců (pracovní postup)
Jedním ze způsobů, jak vytvořit stropní konstrukci, je použití stropních dílců z pórobetonu. Dílce se kladou na nosnou konstrukci nebo základ.
05 | Zarovnání nerovností zdi
Uložení dílce je min. 100 mm, dílce se kladou na vrstvu tenkovrstvé malty. Přesnost a preciznost při zdění zajistí rovinnost koruny zdi. Případné nerovnosti se zarovnají hoblíkem.
06 | Ocelová výměna
Pomocí ocelové výměny v podobě profilu HEA nebo HEB lze vytvořit skrytý nosník, který se v interiéru zakryje omítkou stropu. Velikost profilu výměny se určí statickým výpočtem.
07 | Výřez pro uložení
Před uložením dílce do ocelového nosníku se v čele stropního dílce hoblíkem vytvoří výřez pro uložení.
08 | Kladení dílců do nosníku
Dílce se i do ocelového nosníku kladou na lůžko z tenkovrstvé zdicí malty. Nejdříve se zasune konec dílce do ocelového profilu a pak druhý na stěnu. Délka uložení dílce do ocelového nosníku má být min. 50 mm.
09 | Zešikmení dílce
Při zešikmení nosné zdi se dílec seřízne do požadovaného tvaru přímo na stavbě. Výztuž dílce se na takovou úpravu musí přizpůsobit už při výrobě. Do mezery, která vznikne nad střední nosnou zdí, se vloží výztuž, nejlépe žebříček se dvěma podélnými pruty ∅ 10 mm.
10 | Věncové tvárnice
Po obvodu stropu se vyzdí věncové tvárnice. Věncové tvárnice se ukládají na tenkovrstvou lepicí maltu. Je třeba pracovat precizně a lepicí maltu nanášet i na čela tvarovek. Při kladení tvárnic je nutné dbát i na správné propojení tepelné izolace v rozích a koutech.
11 | Výztuž věnce
Mezi stropní dílec a věncové tvárnice se vloží výztuž věnce, kterým se po obvodě ztuží celá stavba na úrovni stropní konstrukce. Na věncovou výztuž se použijí armovací koše. Pokud není v projektu uvedeno jinak, použijí se min. 4 profily ∅ 10 mm v podélném směru a třmeny ∅ 6 mm v rozestupech asi 250 mm.