Strop ze stropních nebo střešních dílců
Stropní, střešní a stěnové dílce z pórobetonu nabízí možnost realizace konstrukcí bez nutnosti většího množství dělníků – na zhotovení stropu stačí pouze dva. Dokončený strop je ihned nosný za podmínky, pouze se musí dbát na únosnost plochy při ukládání těžkých předmětů. Dílce jsou rovněž vhodné jako stěny v občanské a průmyslové výstavbě či jako protipožární stěny.
Krok 8: Uložení na nosník
I do ocelového nosníku klademe dílce na tenkovrstvou zdicí maltu. Při pokládání dílců zasuneme nejdřív konec dílce do ocelového profilu a pak druhý na stěnu.
Krok 9: Šikmina a výztuž
Čela dílců se seřežou přímo na stavbě. Výztuž dílce musí být na tuto úpravu uzpůsobena již při výrobě. Nad střední stěnou vznikne mezera, do které se vloží výztuž.
Krok 10: Věncovky
Po obvodě stropu vyzdíme věncové tvárnice. Pracujeme pečlivě, lepíme i čela věncovek.
Krok 11: Tvorba výztuže
Jako věncovou výztuž je vhodné použít předem připravené armokoše. Použijí se min.
4 ks profilů 10 mm v podélném směru a příčně třmínky průměru 6 mm v rozestupech cca 250 mm.
Krok 12: Výztuž
Do zalévacích drážek v dílcích vložíme výztuž min. profilu 8 mm opatřenou na koncích háky, které jsou zakotvené do výztuže obvodového věnce.
Krok 13: Betonáž
Při opatrném postupu betonáže není třeba dodatečná fixace věncových tvárnic, které jsou přilepené zdicí maltou a tvoří potřebnou tepelnou izolaci i ztracené bednění pro věnec.
Krok 14: Zalití a zarovnání
K zalití drážek mezi dílci použijeme betonovou směs s velikostí zrna max. 4 mm vhodné konzistence. Beton v drážkách zarovnáme a uhladíme zednickou lžící.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 5/2019.