Struktura dřeva, betonu či kortenu je kouzlem kreativních fasád
V současné architektuře se kreativní techniky a struktury na fasádách rodinných i bytových domů staly nedílnou součástí naplňování představ investorů či majitelů nemovitostí, a to jak u novostaveb, tak při rekonstrukci objektů. Vzniká tak mnoho velmi zajímavých stavebních realizací, které dokumentují téměř neomezené možnosti kreativního ztvárnění fasády pomocí materiálů značky Baumit.
Věděli jste například, že fasáda nebo některá její část může mít podobu zrezivělého plechu à la korten? Jedna z takových realizací skutečně existuje a na fasádě moderního bytového domu v pražských Holešovičkách je kombinována právě s povrchem z pohledového betonu.
Základem realizace fasády u této moderní novostavby je kvalitní jednosložková silikonová dekorativní pastovitá omítka Baumit CreativTop pro exteriéry nabízená v šesti zrnitostech se specifickým označením. Zásadní roli v požadované struktuře kreativní fasády vždy sehrává vhodné probarvení materiálů pomocí rozsáhlého barevného vzorníku Baumit Life.
Realizace zmíněné fasády u novostavby byla o to náročnější, že architekti požadovali rastrové i vizuální sjednocení části fasády s instalovanými fotovoltaickými panely, které jsou součástí energeticky udržitelného řešení tohoto menšího bytového domu.
Finální realizací byly v tomto případě tedy dva různé povrchy venkovní fasády, v jiných případech lze realizovat za pomoci různých nástrojů (hladítko, váleček, štětec, hřeben aj.) a speciálních technik (fládrování, zatírání, kartáčování, gletování, špachtlování aj.) i struktury podobné dřevu, cihlám, kamenům a dalším povrchům.
Ale vraťme se k realizaci domu v Holešovičkách. Různě hrubé až hladké povrchy fasády jsou tedy dány nejen zrnitostí omítky, ale též použitým nástrojem. V případě struktury zvoleného pohledového betonu se kombinovala omítka Baumit CreativTop Vario a v některých místech také její jemnější verze Baumit CreativTop Silk.
Požadovaného vzhledu betonu bylo poté dosaženo dvoufázově za použití nerezového hladítka. Po zabroušení povrchu excentrickou bruskou následovala aplikace finálního nátěru Baumit Lasur v požadovaném odstínu. U povrchové struktury evokující zrezivělý plech à la korten byla základem omítka Baumit CreativTop Fine.
Po jejím zaschnutí se následně natáhla druhá vrstva o silnější tloušťce za použití omítky Baumit CreativTop Pearl. Pomocí malířského válečku s vlasem se následně docílilo základní podoby povrchu zrezivělého plechu. V určitých místech se poté nerezovým hladítkem vytvořila hladká část struktury plechu.
Tím byla vytvořena celková vizuální plasticita požadované struktury. Následným přebroušením, použitím celoplošného nátěru disperzní barvou Baumit Metallic Bronze a nakonec nanesením finálního nátěru Baumit Lazur 730L Mystic pomocí houby vznikla na části fasády bytového domu efektní metalická verze zrezivělého plechu.
Celková údržba kreativní fasády se obecně nijak zásadně neliší od standardního provedení. Při dodržení správných technologických postupů při realizaci a pravidelné údržbě může fasáda dosáhnout životnosti až 40 let.
Vyšší náročnost realizace kreativní fasády, která se logicky promítá i do celkových nákladů, může zpočátku budit u realizačních firem mírný despekt, avšak s odbornou asistencí aplikačních techniků společnosti Baumit si dokážete splnit i ten nejtajnější sen v kreativním ztvárnění fasády vašeho domu.
Inspirovat se lze v novém katalogu referencí Baumit – Kreativita bez hranic, aplikaci Baumit Quido Creative nebo osobně navštívit zákaznické oddělení společnosti Baumit, které dokáže mimo jiné nabídnout 3D vizualizaci domu s vybraným kreativním povrchem fasády.
ZDROJ: PR článek společnosti Baumit