světelný smog

Světelný smog jako civilizační choroba: Zvyšuje riziko mrtvice

Partneři sekce:

Výzkumníci zjistili, že lidé vystavení vyšším úrovním umělého venkovního světla v noci měli o 43 % vyšší riziko rozvoje cerebrovaskulárních onemocnění ve srovnání s těmi, kteří byli vystaveni nejnižší úrovni. Cerebrovaskulární onemocnění zahrnuje mrtvici a další stavy ovlivňující průtok krve mozkem. Studie se zúčastnilo více než 28 000 lidí žijících v čínských velkoměstech.

Předchozí studie spojovaly zvýšenou expozici jasnému umělému světlu s rozvojem kardiovaskulárních onemocnění, což jsou stavy související s průtokem krve v tepnách. Vědci uvedli, že jejich studie je jednou z prvních, která prozkoumala vztah mezi nočním světlem a zdravím mozku. Studii zveřejnil časopis American Heart Association Stroke.

Čtyři z pěti lidí žijí ve světlem znečištěném prostředí

Asi 80 % světové populace žije ve světlem znečištěném prostředí. Nepřetržité vystavování se umělému světlu v noci může potlačit produkci melatoninu – hormonu, který podporuje spánek. Lidé se špatným spánkem ve srovnání s dobrým spánkem mají větší pravděpodobnost, že časem zaznamenají horší kardiovaskulární zdraví.

Studie se zúčastnilo 28 302 dospělých žijících v Ningbo, průmyslovém přístavním městě s více než 8,2 miliony obyvatel na východním pobřeží Číny. Téměř 60 % účastníků byly ženy a průměrný věk byl 62 let. Mezi těmi, kteří byli ze studie vyloučeni, byli lidé s extrémními úrovněmi vystavení venkovnímu světlu v noci, lidé s dříve diagnostikovaným cerebrovaskulárním onemocněním a ti, u kterých se poruchy vyvinuly během jednoho roku po zapsání.

Analýza a sledování byly prováděny od roku 2015 do roku 2021. Expozice rezidenčnímu venkovnímu nočnímu světlu byla hodnocena pomocí satelitních snímků, které mapovaly světelné znečištění. Případy mrtvice byly potvrzeny nemocničními lékařskými záznamy a úmrtními listy.

Mezi účastníky studie se u 1278 lidí rozvinulo cerebrovaskulární onemocnění, včetně 777 případů ischemické cévní mozkové příhody, nejčastějšího typu cévní mozkové příhody, kdy sraženina blokuje průtok krve do mozku.

Znečištění ovzduší zvyšuje riziko mrtvice

Studie také sledovala úrovně znečištění ovzduší a zjistila, že jeho možné účinky jsou nezávislé na vystavení světlu. Lidé vystavení nejvyšším úrovním typu znečištění ovzduší spojeného se spalováním benzínu, oleje, nafty nebo dřeva měli o 41 % zvýšené riziko rozvoje cerebrovaskulárních onemocnění ve srovnání s účastníky s nejnižší úrovní expozice. Lidé vystavení nejvyšším úrovním znečištění ovzduší prachem nebo kouřem měli o 50 % vyšší riziko cerebrovaskulárních onemocnění ve srovnání s těmi, kteří byli vystaveni nejnižším úrovním. A ti, kteří byli vystaveni nejvyšším úrovním oxidů dusíku z emisí motorových vozidel a elektráren, měli o 31 % vyšší riziko cerebrovaskulárních onemocnění ve srovnání s těmi s nejnižší expozicí.
Navzdory významným pokrokům ve snižování tradičních rizikových faktorů, jako je kouření, obezita a diabetes 2. typu, je tak důležité při našem úsilí o snížení globální zátěže těmito chorobami brát v úvahu i faktory životního prostředí.
Zkoumaná populace byla z jednoho města, takže zjištění nemusí platit zcela shodně pro lidi v jiných komunitách. Mezi další omezení patří nedostatek údajů o produktech pro vnitřní osvětlení nebo o opatřeních pro stínění, jako jsou zatemňovací závěsy. Satelitní produkty také zřídka zachycují zdroje modrého světla, což může vést k podceňovanému spojení mezi venkovním světlem v noci a cerebrovaskulárním onemocněním.

Zdroj: American Heart Association