Autonomie a úspory díky české baterii a sálavému vytápění
Fotovoltaika, elektrické sálavé vytápění s kamny, chytré bateriové úložiště, elektromobil, inteligentní řízení provozu a nákup el. energie za spotové ceny: vše funguje a výrazně šetří náklady.
Společnost FENIX Group ve své více jak 30leté historii vždy sázela na řešení, která si sama v praxi opakovaně ověřovala. Touto cestou šla i při využití bateriových stanic a fotovoltaiky. Začátek lze spojit s administrativním centrem její dceřiné firmy FENIX
Trading v Jeseníku, kde holding poprvé zkoušel kombinovat elektrické vytápění s bateriovým úložištěm a fotovoltaikou. Výsledky byly velmi pozitivní, proto už v roce 2016 iniciovalo vedení společnosti vznik start-upu AERS, který začal pracovat na vývoji vlastních bateriových stanic a který je nyní součástí holdingu FENIX Group.
Dalším krokem byl rodinný dům v Omicích, kde FENIX Group poprvé vyzkoušela svůj Energetický koncept FENIX ve sféře rezidenčního bydlení
V domě, ve kterém žije majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťují sálavá kamna na dřevo. Rodinný dům byl postaven jako stavba s téměř nulovou spotřebou energie, dle Průkazu energetické náročnosti budovy patří do třídě A. Elektrické sálavé vytápění je řešeno jako kombinace velkoplošného nízkoteplotního systému v podlaze nebo stropě, doplněného o lokální přímotopná elektrická tělesa, která nabízí rychlou odezvu na požadavky řízení.
Bateriová stanice HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh tady aktivně už přibližně dva roky využívá denní spotový trh s elektrickou energií
Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony potom o něco vyšší, nicméně stále o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu. Svědčí o tom výsledky provozu z období leden až prosinec 2023. Za 12 měsíců spotřeboval majitel rodinného domu celkem 16 063 kWh (9 963 kWh bez spotřeby elektromobilu).
Na fakturách majitel zaplatil (po odečtení částky za nabíjení elektromobilu) za rok včetně poplatků a DPH částku 25 404 Kč, průměrná cena za 1 kWh, dosažená díky FVE, baterii a chytrému řízení, tak činila 2,50 Kč. Elektromobil majitele domu ročně najel 35 tis. km a pokud by se jednalo o klasický benzínový vůz se spotřebou 6 l/100 km a kalkulovali bychom cenu benzínu 38 Kč, majitel by za PHM zaplatil ročně 80 000 Kč.
Z výše uvedeného vyplývá, že díky Energetickému konceptu FENIX s výše popsanou konfigurací měl celý provoz domu zdarma, a ještě ušetřil 40 000 Kč. Návratnost investice do FVE a bateriové stanice je při současných cenách v tomto případě cca 6-7 let.
Není baterie jako baterie
„Výraznou zásluhu na těchto výsledcích má domácí bateriové úložiště HES s kapacitou 41 kWh. To vyniká nejen velkou kapacitou (cca 4násobek výkonu instalované střešní FVE), ale ve srovnání s běžnými bateriemi čínské provenience zejména svým originálním řešením a unikátním algoritmem, vyvinutým ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze,“ říká Cyril Svozil jr., předseda správní rady FENIX Group a.s. a ředitel společnosti AERS s.r.o.
Energetický koncept FENIX funguje a šetří náklady
V době, kdy je téměř povinností mít v domě tepelné čerpadlo a kdy se objevují mezi investory stížnosti, že se jim fotovoltaika na střeše při současných cenách energií a komponent nevrátí do dodavateli nerealisticky slibovaných 3-5 let, kráčí FENIX Group pořád cestou, které věřil už v době svého vzniku. Tedy sázet vždy na řešení, které jsou ověřené v praxi a které přináší jak vysoký tepelný komfort, tak i úspory v peněžence investora a majitele objektu.
Podrobné informace o Energetickém konceptu FENIX a sortimentu elektrického sálavého vytápění najdete na www.fenixgroup.cz, popis a parametry chytrého domácího bateriového úložiště HES je k dispozici na www.aers.cz.
ZDROJ: PR článek společnosti FENIX