Budeme využívat systémy s upravenou šedou vodou?
Od leda 2019 platí v České republice norma ČSN EN 16941 Zařízení pro využití nepitné vody na místě. Dosud byla v platnosti pouze její první část přeložená i do českého jazyka: Zařízení pro využití srážkových vod. Začátkem roku 2021 vstupuje na Slovensku v platnost i její druhá část: Systémy na použití upravené šedé vody (zatím v anglickém jazyce), v ČR se na tuto druhou část teprve čeká.
Cílem užívání šedé vody je ekologické a udržitelné hospodaření s vodou obecně. Šedá voda se podle zdroje (konkrétního zařizovacího předmětu) odlišuje objemem a složením, což vyžaduje různé úrovně čištění v závislosti na zamýšleném použití. Systémy šedé vody se proto mohou výrazně lišit ve své složitosti a v technickém řešení.
Účel normy
Evropská norma EN 16941-2 specifikuje zásady navrhování, dimenzování, montáže, identifikace, uvedení do provozu a údržby systémů šedé vody s cílem použít šedou vodu v budově. Projektanti mohou najít ve znění normy velmi důležité minimálně hygienické a bezpečnostní požadavky na systémy šedé vody. Přednostně se upravená šedá voda doporučuje používat na:
- splachování WC
- zalévání zahrady
- praní
- čištění
Zároveň se vylučuje její využití:
- jako pitné vody a pro přípravu jídla
- na osobní hygienu
- v systémech přímého použití bez úpravy
- jako průmyslové odpadní vody
- na zpětné získávání tepla a chlazení
V této souvislosti můžeme zmínit ještě pojmy jako lehká šedá voda (splašková voda bez obsahu fekálií a také voda z dřezů a myček nádobí), černá voda (splašková voda s fekáliemi), žlutá voda (splašková voda s obsahem OCU) a bílá voda – vyčištěná šedá voda, která se může využít pro provozní účely, tedy recyklovaná voda.
Zjednodušený návrh systému
Systém je velmi podobný systému využití srážkových vod z povrchového odtoku, který se používá již déle a věnuje se mu první část normy ČSN EN 16941-1. Potřebné jsou vstupní údaje na dimenzování jednotlivých jeho součástí (zachycování, čištění, akumulace a distribuce).
Závěr
Systémy šedé vody musí být konstruovány, instalovány, označeny, provozovány a udržovány tak, aby byla kdykoliv zajištěna požadovaná úroveň jejich bezpečnosti a aby bylo možno snadno provést nutné údržbové práce.
Systémy šedé vody nesmí způsobovat záplavy, proto musí obsahovat správně nadimenzované přepady. Objem a znečištění různých druhů šedé vody závisí na jejich původu. Pokud se šedá voda odebírá z dřezu nebo myčky nádobí, úroveň znečišťujících látek je vyšší a může vyžadovat intenzivnější čištění.
Dosavadní největší kuriozitou byla žádost jedné z účastnice připomínkového řízení, která chtěla text doplňovat a upravovat, což samozřejmě není možné. Překlad evropské normy musí odpovídat originálu a případné národní poznámky nemohou nic nařizovat, mohou pouze vysvětlovat.
Současně s připomínkovým řízením ke 2. návrhu ČSN EN 16941-2 probíhá připomínkové řízení k návrhu ČSN 75 6780, která má tvořit zbytkovou národní normu k ČSN EN 16941-1 a 2. Termín pro zaslání připomínek byl stanoven rovněž k 25. 5. 2021.
Jakub Vrána, Ph.D., spolutvůrce české verze normy
Zuzana Vranayová působí na Oddělení TZB Ústavu pozemního stavitelství SvF TUKE. Jana Peráčková působí na Katedře TZB SvF STU v Bratislavě.