energie drak

Draci nepatří jen do pohádek. Na severu Evropy vyrábí energii

Partneři sekce:

Jedním z nejzajímavějších návrhů pro využití energie mořských vln, které se v posledních letech objevily, je obří kovový „drak“ (tedy tvarem podobný tomu, kterého si pouštíme ve větru), který plave pod vodou proti proudu a vyrábí elektřinu. Energie je poté posílána do sítě pomocí podmořského kabelu, který funguje jako lanko draka. Dosud největší z těchto draků, který byl kdy postaven, známý jako Dragon 12, má být nainstalován u Faerských ostrovů.

S rozpětím křídel (nepochybně jste si tipnuli správně) 12 metrů a váhou 28 tun se očekává, že Dragon vyrobí 1,2 MW čisté elektřiny, což stačí na napájení přibližně 1000 domácností.

Přestože rozměry draka zní úctyhodně, ve srovnání s jinými možnostmi generování energie na moři, jako jsou například větrné turbíny, je to absolutní drobeček, která se navíc extrémně snadno se instaluje pomocí jedné menší lodi a vázání na mořském dně.

Drak je nyní na cestě ze Švédska na Faerské ostrovy a přípravy potřebné k jeho instalaci již jsou v plném proudu. Doslova. Slovní hříčka je zde na místě.

Draci nepatří jen na nebe

Navzdory tomu, že nabízí obrovský potenciál pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, technologie přílivových proudů je stále z velké části nedostatečně využívána. Částečně je to proto, že využití přílivu a odlivu oceánu historicky zahrnovalo stavbu drahých člunů nebo přítokových turbín (v podstatě větrných turbín přivázaných k mořskému dnu), které mohou mít nepříznivé dopady na život v oceánech. A proto přichází ke slovu zmínění podvodní draci.

technologie přílivových proudů je stále z velké části nedostatečně využívána.
Technologie přílivových proudů je stále z velké části nedostatečně využívána | Zdroj: Minesto

Drak pro výrobu energie byl poprvé navržen automobilkou Saab a poté komercializován v roce 2007 švédským startupem Minesto, který od té doby technologii zdokonaluje. S více než 40 miliony eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj Minesto tvrdí, že je dosud největší investicí EU do mořské energie. To, co odlišuje technologii Minesto od dřívějších či jiných pokusů o zkrocení vln, je, že je relativně malá, modulární a škálovatelná.

Podobně jako drak cestuje vzduchem, i turbína se pohybuje ve vodě pohybem, který kopíruje tvar čísla osm (či nekonečno), což znamená, že se pohybuje rychleji, než je skutečná rychlost proudící vody. V zásadě to znamená, že z hlediska výroby elektřiny může dosáhnout mnohem větších výnosů, než kolik bychom na první pohled předpokládali a než kolik jsou schopny vygenerovat jiné tvary konstrukcí, které se snaží získávat energii z vln. Zjednodušeně řečeno drak využívá vztlak generovaný přílivovými toky, aby létal rychleji než proudy a sklízel obnovitelnou energii.

Drak pro každý příliv?

Minesto, spolu s místní energetickou společností SEV, má do budoucna velké plány, které směřují k osazení dostatečného počtu draků, aby bylo možné získávat 120 MW energie. Toto pole, které by sestávalo z přibližně 100 jednotlivých draků, by mohlo dodávat 40 % spotřeby elektřiny souostroví. A co to tedy bude stát? Přesné odhady nemáme, ale roce 2017 Minesto předpokládalo přibližně 108 USD/MWh, jakmile bude instalováno prvních sto megawattů kapacity, – s náklady klesajícími až na 54 USD/MWh.

Zdroj: TNW, New Atlas, BBC, OGM