Elektrické sálavé vytápění průmyslových provozů
Součástí holdingu Fenix Group je i výrobní závod v Jeseníku. V jeho prostorách se v období let 2020 a 2021 hodnotilo elektrické sálavé vytápění z pohledu spotřeby energie u reálných výrobních a skladových provozů.
Sálavé vytápění je už ze své podstaty vhodné zejména do prostor s vyššími světlými výškami, které jsou pro průmyslové a zemědělské stavby typické
Současně zejména výrobní provozy obvykle nakupují elektřinu za velkoobchodní ceny, přirozeně se tak nabízí myšlenka spojit výhody sálavého vytápění s výhodnější cenou elektřiny.
Společnost Fenix Group se výrobou elektrického sálavého vytápění zabývá již více než 30 let a jednou z hlavních výrobkových skupin jsou vysokoteplotní topné panely Ecosun® S+, určené právě pro tento typ staveb.
Velmi častým dotazem potenciálních klientů je, jaké mohou u takových aplikací očekávat provozní náklady.
Protože společnost Fenix Group využívá vysokoteplotní panely dominantním způsobem i pro vytápění svých vlastních provozů ve výrobním areálu v Jeseníku (horské podnebí), vznikla následující studie. Jejím cílem bylo posoudit a určit orientační referenční hodnoty spotřeby energie pro elektrické sálavé vytápění.
Zkušenosti opakovaně prokázaly, že skutečné náklady na elektrické sálavé vytápění průmyslových provozů se od výpočetních modelů často značně liší, nejlépe vypovídající jsou proto reálná data
Výchozí podmínky studie také odpovídaly realitě tuzemských výrobních závodů, provozy výrobního závodu v Jeseníku jsou zčásti nové, zčásti rekonstruované, přibývaly postupně, proto se tepelně-technickými vlastnostmi značně liší.
Čím jsou specifické je skutečnost, že vytápění všech výrobních objektů holdingu Fenix Group je dominantním způsobem zajištěno elektrickými sálavými panely Ecosun.
Jako výrobce panelů Ecosun chce společnost Fenix Group klientům ukázat data získaná ze skutečného provozu – a vlastní výrobní závod je nejpřirozenější referencí. Výšky zdejších provozů jsou od 3 do 9 m, některé provozy mají technologie generující významné tepelné zisky. V průměru bude většina průmyslových provozů v podobném nebo i lepším standardu a získaná data je proto možné považovat za reprezentativní.
Posuzovaným obdobím byla topná sezona 1. 9. 2020 – 31. 5. 2021. Spotřeba energie na vytápění byla převzata ze sledování zdejší SAS (špičkovací akumulační stanice), výběr provozů byl přizpůsoben měřeným okruhům.
Průměrná venkovní teplota pro uvedené topné období byla 4,7 °C (kontinuální měření teplot na budově Obchodního centra Fenix). Spotřeby jsou záměrně uváděny v kWh, aby bylo snazší odhadnout provozní náklady podle různých cen energií, nebo je srovnat se spotřebou energie u jiných typů vytápění.
Získaná data je nutné vnímat jako orientační hodnoty. Každý průmyslový provoz či výrobní areál je individuální, nejen z pohledu tepelně-technických vlastností objektů, ale i charakterem provozu, rozsahem tepelných zisků z technologií a v neposlední řadě i klimatickou lokalitou, kde se objekt nachází.
Výsledky nicméně nabízí alespoň základní přehled, jaké provozní náklady mohou být s elektrickým sálavým vytápěním dosahovány.
Více informací o elektrickém sálavém vytápění průmyslových provozů najdete na www.fenixgroup.cz.
ZDROJ: PR článek společnosti FENIX